Jizerské hory – Smědava

[umap id=“15464″ size=“m“ alignment=“center“]Když většina inline-tras na cyklostezkách na podzim zapadne listím a k tomu se přidá inverzní zamlžené počasí, je možno brusle odložit do skříně nebo vyjet někam, kde je příjemněji. Při inverzi na hory, například na ty Jizerské. Ty jsou v zimě rájem pro běžkaře, v létě pro cyklisty a bruslaři se na některých trasách také mohou přidat.

Hlavni trasy jsou Smědava – Smrk (cykloztezka, asfaltová lesní cesta), Smědava – osada Jizerka (silnice s omezeným provozem), Smědava – Souš (silnice s omezenou rychlostí 40km/hod).

Ideální východisko na všechny trasy je parkoviště u horské chaty Smědava, placené (někdy ?),
o víkendu často plné. Potom se parkuje kde se dá, třeba podél silnice k Souši.

Trasy jsou vesměs kopcovité, ale „přijatelně“, na udržení rozumné rychlosti stačí třeba občas přibrdzit patní brzdou nebo pár oblouků. Nicméně, nic pro začátečníky nebo prostě pro ty bruslaře, kteří nezvládají brždění. Poněkud delší rovinatý úsek je podél přehrady Souš, něco přes 2 km,
nebo hned za Smědavou směrem na Smrk.

Názory na tyto trasy mohou být asi různé, mým favoritem je trasa Smědava – Smrk. Kde je sice asi 200 m mizerného povrchu, ale zbytek je celkem hladký,  přičemž dva úseky jsou velmi kvalitní co do povrchu. Zhruba 8km dlouhou trasu si lze zpestřit odbočkou z Plochého vrchu směrem na Pytlácké kameny.

Ostatní trasy mají vždy nějaký důležitý „mínus“, třeba provoz aut, horší povrch nebo jsou krátké. Bruslaře tam ale potkáte, většinou si pomáhají hůlkami. Pozor na rychlé cyklisty, těch je zde také více než jinde. Jedno plus však mají všechny:  povrch je i na podzim čistý, bez listí a díky inverznímu počasí suchý.

[picasa width=“400″ height=“400″ autoplay=“0″ showcaption=“1″]http://picasaweb.google.com/fotojosev/Jizerky[/picasa]

Napsat komentář