Okruh kolem Bärwalder See (SRN)

Bärwalder See, oblast Lužických jezer, východně od Hoyerswerdy, SRN.
O Lužických jezerech celkově zde. Odkaz na www stránky jezera
www.euro-see.de/Baerwalder_See.

Okruh kolem zatopeného povrchového dolu Bärwalder See patří délkou cca 21km k těm nejdelším na Lužických jezech a nejkvalitnějším. Každý rok se nějaká část okruhu opraví, vylepší povrch, nebo se buduje infrastruktura podél jezera.

Celý okruh vede po komunikaci LMBV (rekultivace) s vyhrazeným provozem pouze pro služební vozy a cyklisty. Většina okruhu je hladký asfalt šířky přes 3m. Okruh je převážně rovinatý, vhodný pro začátečníky i pro „rychlíky“.

Poněkud nebezpečnější místa pro úplné začátečníky jsou malé návrší západně od Uhystu, přejezd kolejí (zaasfaltovaný) na severozápadním cípu jezera a občasný průjezd kolem jachtařských, pláží, kde se hemží více lidí.

Orientačně je okruh jednoduchý, i když není značený. Stačí vyrazit od některého parkoviště a na sporných místech kde odbočují asfaltové odbočky se držet „při jezeru“. Pokud se náhodou netrefíme, poznáme to po pár 10tkách metrů. Pokud bychom odbočili směrem od jezera, poznali bychom to někde až po několika 100 m nebo i dále, když dojedeme k silnici s provozem.
Viz. popis možností kam lze dojet od jezera. Pozor hlavně na severozápadním cípu jezera poblíž obce Bärwalde.
Na trase je množství krytých odpočívadel.

Samotné jezero Bärwalder See patří plochou cca 1300ha (5 x větší než Máchovo jezero) a hloubkou 58m mezi největší z Luž. jezer.
Má až neuvěřitělně čistou vodu, 2 velké pláže na koupání včetně FKK (Boxberg, Uhyst) , několik základen pro různé vodní sporty ( jachting, windsurfing, …). Vše se rychle a systematicky rozvíjí, každý rok přibude nějaké parkoviště, bufet.
Jedinou slabinou je asi ubytování přímo u jezera, nějaký „standardní“ kemp apod.
Těch pár míst kde se kempuje je určeno zřejmě spíše pro jachtaře, surfaře,…
Někomu může vadit pohled na elektrárnu Boxberg, která dominuje mnohým pohledům přes jezero. Ale to je věcí náhledu na věc, toto jezero jistě stojí za návštěvu, takové místo pro bruslení a jiné sporty u nás v ČR nemáme a ještě dlouho mít nebudeme.
Další informace viz. WEB Lužických jezer www.lausitzerseenland.de

Přístup
Jezero je přímo na sever od Bautzenu (Budyšín) 20 km po silnici číslo 156 do obce Uhyst.
Od Rumburku je to do Uhystu 65km.
Vlakem lze dojet do Uhystu na jižním břehu jezera. Vlak lze použít i na přesun na některá blízká
jezera s inline okruhy (Lohsa-Dreiweiberner See, Hoyerswerda-Scheibe See). Pro orientaci dobře poslouží i chladící věže elektrárny Boxberg, viditelné na desítky km.

Parkování
Velká parkoviště jsou u pláže v Uhystu a Boxbergu, a u jachtařské základny na jižním břehu u Klitten.
Na západním břehu je  parkoviště a přístup do jezera pro surfaře. Okruh vede přímo kolem parkovišť. Parkoviště neplacená – zatím. Od leta 2010 jsou parkoviště u Boxbergu (Ucho Evropy) a u Klitten zpoplatněna – 3Eu / den.

Občerstvení
3 kiosky (pivo, limo, manuk, kafe, buřty) přímo u trasy u Uhystu, Boxbergu (Ucho Evropy) a na parkovišti u jachtařské základny Klitten. Fungují spíše přes sezónu a o vikendech. Restaurace a obchody v Boxbergu, Uhystu, v Boxbergu supermarket Lidl.

Ubytování
Standardní kemp přímo u jezera není. Jsou tam jen tábořiště pro jachtaře, surfaře, možnost je použít nezjištěna.
Nejbližší kemp u Silbersee (Lohsa) nebo Knappensee (Koblenz), kolem 10 km od jezera.
V Uhystu hotel. Stále se buduje nová infrastruktura (kanalizace, voda), možná se v tom brzy něco změní.

Zajímavá místa v okolí
Projekt Das Ohr Europas, ucho evropy, otevřený amfiteátr v podobě lidského ucha přímo u okruhu u Boxbergu, kde se pořádají různé akce.
Findlingspark Nochten asi 3 km od Boxbergu. Park na rekultivovaném pahorku
s výhledy, restaurací, …. Platí se vstupné. Výchozí místo pro inline trasu Nochten – Weiswasser

Pro cyklisty je pěkná oblast jižně a východně od jezera, cyklostezky přes lesy, kolem rybníků, něco jako Třeboňsko v malém.

Kam lze na bruslích dojet od jezera

Přímo z jezerního okruhu je několik pěkných asfaltových odboček, po cyklostezkách bez provozu aut, které lákají ke svezení.
Bezproblémové bruslení končí vesměs max. do několika kilometrů v nějaké vesnici nebo u běžné silnice. Ale něco se tam přece jen najde …

Od parkoviště na jihovýchodním cípu jezera lze podél příjezdové komunikace dojet po cyklostezce až na okraj obce Klitten – asi 3km.

Na severozápadním cípu jezera lze odbočit k silnici číslo 156 k odbočce do obce Bärwalde – 1km. Ale nemá to rozumné pokračování.

Zajímavá je jiná odbočka na severozápadním cípu jezera, pár desítek metrů od přejezdu železničních kolejí podél propojovacího jezerního kanálu. Po několika 100vkách metrů se dostaneme k cyklostezce podél silnice č. 156 (Seenland-Tour, resp. Spree-Radweg).
Ta má starý nekvalitní betonový povrch, ale bezpečně nás dovede asi po jednom kilometru ke křížení cyklostezek u křižovatky silnice č.156 se silnicí Boxberg – Sprey. Odtud lze po vyhrazených a kvalitních asfaltových cyklostezkách dojet podél elektrárny k vesnici Nochten.

Nebo po Spree-Radweg do obce Sprey. Zde je zajímavé občerstvení „Uve’s Fischland“ kde se podávají krom jiného skvělé uzené ryby. Další pokračování této trasy na sever má pro inline turisty netušené možnosti, jejichž základ je popsán zde . Bezproblémově lze dojet například až na jezero Scheibe See resp. do Hoyerswerdy. S trochou fantazie třeba i na Odra-Nisa-inline … ale to se již musí občas sundat brusle, třeba u hospody, ve městech,nebo na noc.

2 komentáře: „Okruh kolem Bärwalder See (SRN)“

Napsat komentář