Mimoňské lesy – Skelná Huť

Dlouhá trasa po lesních silničkách v bývalém voj. prostoru u Mimoně. Na trase je několik prudkých a nepřehledných sjezdů. Jako celek je vhodná jen pro milovníky kopcovitých tras, tady si užijí. Pro začátečníky je vhodný jen střední úsek v okolí restaurace „Na Blízalce“. Celková délka trasy je asi 15km, kromě 2km úseku s hrubým asfaltem jde o velmi kvalitní asfalt účelových lesních silnic Vojenských lesů, šířka přes 3m. Větší část trasy bez běžného provozu, zbytek jen minimální provoz. V lesních úsecích možnost znečištění těžbou a dopravou dřeva.

Trasa začíná u odbočky na Skelnou Huť ze silnice č.268 mezi Mimoní a Kuřivody(Ralsko). Je to asi jen 500 m od konce jiné známé trasy „Hradčany-Trojzubec“. Od odbočky je to něco přes 1km na Skelnou Huť, mírně do kopce po hladkém asfaltu.

Na Skelné Huťi je základna Vojenských lesů, s poměrně prostorným asfaltovým parkovištěm. Ovšem občas se zde konají lesácké a myslivecké soutěže, tak nemusí být parkoviště volné (nebo průjezdný celý areál).

Za Skelnou Hutí je již přes asfaltovou silničku závora, takže dál jezdí jen lesáci. Kousek za závorou je první prudké stoupání. Potom následují 2 km pohodové jízdy lesem po skvělém asfaltu, ale potom pozor na prudký sjezd k Ploužnickému rybníku, s jednou  nepřehlednou zatáčkou. Podél Ploužnického rybníka k restauraci „Na Blízalce“ již jedeme po rovince. Po hrázi rybníka lze odbočit po skvělém asfaltu a dojet k oplocení obory, něco přes 1km.

U restaurace „Na Blízalce“ lze také zaparkovat, možná výhodněji než na Skelné Huti. Úsek v okolí restaurace vede po místní silničce, ale jezdí zde jen místní, provoz je minimální. Pokračování trasy vede od restaurace pár stovek metrů směrem na Hvězdov, ale pak odbočí doprava a vede podél Hvězdovských rybníků. Zde je něco přes 2km skvělého nového asfaltu, pěkně po rovince. Není zde sice zákaz vjezdu, ale jezdí sem jen rybáři apod. , není kam.

Za Novodvorským rybníkem na křižovatce cest doleva a pár stovek metrů k další křižovatce. Zde doprava po lesní silnici – cyklostezce směr „Sochorův pomník“. První 2km po velmi špatném asfaltu, ale zhruba od závory se zákazem vjezdu již opět kvalitní asfalt lesní silničky. Ale k Sochorovu pomníku již vede trasa spíše do kopce, za pomníkem je kousek „rovinky“, ale pak prudký kopec s nepřehlednou zatáčkou.  Zachvíli je konec pěkného asfaltu. Zpátky to již jede samo, a rychle, tak bacha !

1 komentář: „Mimoňské lesy – Skelná Huť“

Napsat komentář