Přehrada Spremberg a okolí (SRN)

Přehradu na řece Sprévě lze na bruslích objet po okruhu délky asi 18km, který je „inlajnově“ poměrně známý a využívaný, nicméně z čistě bruslařského hlediska je méně kvalitní než např. okruhy kolem Luž. jezer, názory v diskuzích lze najít různé. Spíše se nezavděčí rychlým bruslařům – spíďákům, ale pro „inlajnové turisty“ poskytuje přehrada a okolí netušené možnosti bruslení po desítkách kilometrů asfaltovaných cyklostezek.
V kempu na břehu přehrady lze strávit klidně i několik dní a stále je kam jezdit, po zajímavých trasách na zajímavá místa v okolí.

Ubytování

Na rozdíl od (většiny) Lužických jezer – rekultivovaných povrchových dolů – jde o zavedenou turistickou oblast s kempy, hotely apod., může poněkud připomínat Máchovo jezero. Ideálním východiskem je kemp Bagenz na východním břehu přehrady Talsperre Spremberg, a Klein Döbbern na západním břehu. Trasa inline okruhu kolem přehrady prochází přímo oběma kempy. Pro náročnější je na západním břehu poblíž kempu též hotel (minigolf,…), několik výletních restaurací a kiosků.
Další info na www.spremberg.de/talsperre-spremberg

Mapy
Z tištěných map je vhodná cykloturistická mapa „Spremberg und Umgebung, Spree-Neiße-Region“, N.24, 1:50000, Saschen Kartographie Dresden. Především v oblasti na východ od přehrady směrem k jezeru Felixsee je velmi přesná ohledně vyznačení kvality cyklostezek, úsek vyznačený plnou červenou znamená asfaltovanou cyklotrasu bez běžného provozu. Trasa na www.inlinemap.net.

Popis okruhu v originále (německy) zde www.reiseland-brandenburg.de.

Okruh kolem přehrady
Značení okruhu je v terénu kvalitní, prostě se jede kolem přehrady, kudy vede asfalt. Směrem k vodě je jen několik krátkých odboček nebo štěrkových výhlídkových cest. Kvalita asfaltu je až na vyjímky dobrá, jede se často lesem tak občas je asfalt přizvedlý kořeny.
Šířka mezi 2 – 3m, místy i méně nebo více. V sezóně zde lze očekávat hustší provoz cyklistů, chodců, rekreantů.
Některé úseky nejsou vhodné pro začátečníky (sjezdy, brždění).

Jednorázové projetí okruhu lze začít např. na přítoku Sprévy do jezera, kde je trasa přerušena mostem mezi Bühlow a Sellessen.
Jde o úsek několika 100 m po silnici, sice vedlejší, ale provoz někdy může být silnější. Hned za mostem pod obcí Sellessen je parkoviště (zdarma). Z něho po cyklostezce do prudkého ! kopce do Sellessenu. Přijedeme k silnici, do leva po chodníku/silnici jak to jde přes Sellessen, pozor, projet po správném výjezdu směr přehrada. Hned za obcí již cyklostezka. Až do kempu Bagenz (restaurace) jasná trasa, za bránou kempu odbočit doleva k přehradní hrázi (restaurace). Mírný sjezd do Bräsinchen, tam pozor na křižovatce mírně doprava. Že jsme správně poznáme podle toho, že k mostu přes Sprévu musíme kousek po nezpevněné cestě (100 m ?).
Zpět k přehradě se musí trochu do kopce, u koruny přehrady kousek mizerného asfaltu, ale potom hned doleva a zase pěkná cykloztezka.
Jede se zase přes kemp, jsou tam restaurace, parkoviště, koupání,…. až do Bühlow (restaurace, parkoviště).

Kam lze dojet na bruslích od přehrady?

Je toho opravdu dost i na „německé inlajnové poměry“. Pro výjezdy do okolí přehrady je asi nejvýhodnější kemp Bagenz.
Východně od přehrady je celá síť asfaltových cyklostezek, snad mezi všemi sousedícími vesnicemi navzájem. Jediný problém jsou průjezdy přes některé vesnice. Obecně platí že mezi vesnicemi je asfalt velmi kvalitní, na průjezdech obcemi bývá často horší starý asfalt, dlážděný chodník. Každý si musí uvážit co bezpečně na bruslích zvládne. Pozor na to, že mnoho cyklostezek zde jsou tzv. „Fahradstraße“, kam je povolen vjezd místním obyvatelům, obsluze, apod. (max. rychlost 30km/hod). U některých obcí lze nalézt informační tabule pro bruslaře na téma „kudy projet přes obec“.

 • Okruh kolem Hornower Wald
  Pěkný okruh délky asi 18km přímo u kempu Bagenz. Lesní úseky jsou střídány celkem pohodovými průjezdy vesničkami. Asfalt kvality 1 – 2, místy v lese přizvedlý kořeny stromů.
  Z kempu Bagenz projedeme na bruslích (chodník, vedlejší silnice) přes obec Bagenz, přes hlavní silnici na druhý konec obce.  Trasa je značená jako cyklostezka. U parčíku s požární věží se dáme doleva směr Kahsel (restaurace) a dál na Vorwerk Drieschnitz, přes Hornow na okraj Wadelsdorfu. Nejedeme do vesnice ale doprava po vedlejší silnici po pár stovkách metrů přijedeme na začátek známého úseku vyasfaltované železnice zpět do Bagenz. Pokud pojedeme v tomto směru, pěkně se do Bagenzu svezeme pozvolným sjezdem. Lahůdka. Mapa www.inlinemap.net
 • K jezeru Felixsee
  Jezero Felixsee je malé jezírko uprostřed lesů, asi 15 km východně od přehrady Spremberg. Je tam možnost koupání (i FKK),  rozhledna a lze ho objet na bruslích (asi 3km). Je tam i několik možností na bruslení v okolí jezera – v oblasti Muskauer Faltenbogen. Kouzelné místečko, které stojí za zhlédnutí.
  Lehký nástin možností pro bruslení okolo jezera Felixsee na www.inlinemap.net. Od přehrady k jezeru je pro bruslaře hned několik možností. Od Bagenzu je to nejblíže z předchozího okruhu přes Wadelsdorf
  a Klein Loitz (poněkud otravný průjezd obcí, ale jde to). Další možnost od Sellessenu podle mapky
  zde www.inlinemap.net.Podvariantou této trasy je hned za Sellessenem průjezd satelitem Neuhaidemühl, kde je rozhledna (parkoviště) a hlavně široké chodníky dlážděné hladkou dlažbou. Ze zmíněné tištěné mapy je vše patrné.
 • Města Cottbus, Spremberg a dál …
  Podél přehrady prochází Sprévská cyklostezka
  (Spree-Radweg), která v tomto úseku je sjízdná na bruslích.
  Směrem do Cottbusu lze dojet až na okraj města k pěknému parku, přes který vede krásná, ale štěrková cesta.
  Do centra je to pár km.Na druhou stranu proti proudu Sprévy lze z Bühlow dojet do Sprembergu, až do samotného centra města.
  Bruslochrti mohou pokračovat dál na jih podél Sprévy až na některá Lužická jezera (Bärwalder See),
  po navazující Žabí stezce (Frosch-Radweg) na Scheibe See, resp. do Hoyerswerdy.
 • Další možnosti určitě najdete sami, jsou tam.
  Ještě jeden odkaz na něco kolem bruslení v oblasti Brandenburgu.

1 komentář: „Přehrada Spremberg a okolí (SRN)“

Napsat komentář