Prostřední Lipka – Králíky

Trasa pro zkušenější jezdce vede poblíž města Králíky po místní silničce, která slouží pro místní dopravní obsluhu mezi Prostřední Lipkou a Dolní Lipkou. Nejvhodnější místo k zaparkování je uprostřed P. Lipky poblíž křižovatky se silnicí vedoucí do Králík. Opodál je i místní hostinec. Vyrazíme směrem západním na D. Lipku a po necelém kilometru jsme za vesnicí, kde jsou již jen chalupy a roztroušená stavení. Asi 200 m před D. Lipkou je lepší otočit, protože silnice začíná klesat a míří na železniční přejezd a za ním až na rušnější hlavní silnici spojující Králíky s Žamberkem. Na cestě zpátky po návratu do P. Lipky lze pokračovat až za křižovatku ve směru na Horní Lipku, ovšem tam začíná silnička trochu více stoupat a je tedy vhodná spíše pro přesvědčené fitness jezdce, kteří stoupáním nepohrdnou. Silnička se dále vlní a před dalším výraznějším asi 150 m klesáním rozhodně dopručuji zpomalit a vrátit se, protože sjezd vede na křižovatku spojující H. Lipku s Králíky, před kterou je záhodno zastavit – jde to, ale dřete si fest kolečka nebo brzdu. Sjezd zpátky do centra P. Lipky není nebezpečný, zkušený jezdec přibržďovat nemusí, ale přidávat také ne, protože dole čeká křižovatka s trojúhelníkem, byť přehledná a pokračuje se rovně po již popsané trase do D. Lipky.

Silnice má kvalitní povrch, ale není příliš široká. Je vhodná pro zkušenější jezdce, kterým nedělá starost uhnout autu. Pro děti nedoporučuji. Provoz je sice slabý, ale sem tam auto projede. Profil je mezi Prostřední a Dolní Lipkou mírně zvlněný, směrem na Horní Lipku je zvlněný více. Nebezpečné místo je pouze sjezd na křižovatku k odbočce na Horní Lipku, kam neradno zajíždět. Ostražitost je na místě i na křižovatce uprostřed Prostřední Lipky. Trasa do Dolní Lipky je dlouhá cca 4 km, asi 1 km si lze přidat opačným směrem, takže celá trasa tam a zpátky dá pěkných 10 km.

Kdo miluje adrenalin, může zkusit i pokračování z té nepříjemné křižovatky do Horní Lipky, kde je také výborný asfalt, ovšem do kopce. To by tak nevadilo, zato cesta zpátky dolů otestuje jezdcovu techniku a psychickou odolnost, na konci ještě ke všemu do docela prudké serpentiny. Nezkoušel jsem, nebylo dost času, projel jsem pouze autem – jako trasu tedy neuvádím.

horni-lipka_smer_dolni-lipka1

horni-lipka_smer_prostredni-lipka3

Napsat komentář