Nochten-Weisswasser (SRN)

Tato trasa délky kolem 15km, která by v českých poměrech patřila k tomu nejlepšímu, potichu živoří ve stínu okruhů kolem Lužických jezer, především blízkého Bärwalder See. Pokud se někomu již zdají okruhy kolem jezer přeci jen frekventovanější ( cha, cha, Ladronka,… ), tak zde i v plné sezóně potká sotva pár místních fajnšmekrů na kolech. Bruslaře jsem tam zatím nepotkal ani jednoho.

Trasa vede po okraji povrchového dolu Nochten, s odstupem několika set metrů kopíruje silnici č. 156 Bautzen – Weisswasser.  Důl Nochten navazuje severně na elektrárnu Boxberg. Nejde o okruh, zatím, v dole se ještě těží.

Přístup, parkování
Parkování a východisko k trase je jednoduché, na obou koncích. Ve vesničce Nochten, pár km od Boxbergu se nejlépe parkuje u místní atrakce „Lausitzer Findlingspark“ (http://www.lausitzer-findlingspark-nochten.com). Na druhé straně trasa končí u vyhlídkové věže Turm am Schwerenberg asi jeden km od města Weisswesser.
Tam je parkoviště a občerstvení. Příjezd od „zlomu“ silnice č.156 na okraji Weisswasseru.

Popis trasy od Nochten
Z parkoviště u Findlingspark stačí projet po místní silničce pár set metrů zpět do Nochten, a na první odboččce do leva,
a hned ještě jednou doleva, jsou tam ukazatele, po zámkové dlažbě mezi domky, pár set metrů na okraj vesnice.
Kde vjedeme do lesa a zároveň na kvalitní asfalt cyklostezky. Nejprve pár km pěkným borovým lesem po vyhrazené cyklostezce, později kousek po manipulační komunikaci LBMV s povoleným vjezdem pro kola, až k vyhlídkové věži Turm am Schwerenberg u města Weisswasser.
Orientace je jednoduchá, v levo náme jámu dolu Nochten, v pravo občas zaslechneme provoz ze silnice 156, kterou lze omylem kontaktovat asi jen jednou v první třetině trasy. Ostatní odbočky z trasy jsou štěrkové.

Trasa je jen mírně zvlněná, asfalt je kvalitní, hladký, šířka 2-5 m, občas kamínky. Po trase 2 – 3 odpočívadla. Trochu obtížný je krátký ale prudký výšvih u věže Schwerenberg a dojezd do písečného nánosu tamtéž.

Asfaltový povrch pokračuje ještě pár km za věž, kopíruje okraj dolu. Ale končí ve štěrku. Zatím (2009)

Občerstvení
V Nochten restaurace, v obci i ve Findlingspark.
Ve vyhlídkové veži Turm am Schwerenberg občerstvení.
Na trase nic.

Trasa sama o sobě asi za návštěvu až z Česka nestojí, ale jako varianta kroužení kolem Barwalder See docela ujde. Od okruhu Barwalder lze dojet do Nochtenu na bruslích. Buďto od „Ucha Evropy“ prostě projet obcí Boxberg (kousek silnice a pak chodník ze zámkové dlažby). A nebo využít začátek trasy Boxberg-Spremberg, a u křižovaky nejet na Sprey ale podél elektrárny po starším asfaltu cyklostezky směr Nochten.
Od okraje Boxbergu již do Nochten vede asfaltová cyklostezka. Je to delší ale bezpečnější, povrch zpočátku slabší, ale od příjezdu k elektrárně do Nochtenu slušný asfalt.
Přes Nochten chodník se zámkovou dlažbou nebo asfalt místní klidné silničky.

Mapa
Inlinemap http://www.inlinemap.net/route/277547.
Papírová cyklomapa z nakladatelství Sachsen Kartographie Dresden, číslo N 2,
Oberlausitzer, Heide-und Teichlandschaft, Blatt 2-Weißwasser, 1:50 000, cena 4E.

Chytrému napověz
Pro milovníky dlouhých jízd na bruslích je tato trasa zajímavá tím, že vytváří základ propojení od Luž. jezer směrem k Nisa-inline,  Bad Muskau. To jsou trasy na desítky až sta km.  No ale o tom až jindy.