Holná – Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj – Jindřichův Hradec, obec Hatín, 4,5 km jedním směrem, cesta lesem, tam i zpět po stejné trase, povrch: 1-2, provoz 1

Krásná lesní cesta s asfaltovým povrchem, dost široká pro jedno auto, ale se zákazem vjezdu motorových vozidel. Dokonce tam z větší části nevede ani cyklostezka, takže cyklistů je tam pomálu. Profil téměř rovinatý, bezpečný, je jen třeba dát pozor  na nepořádek od lesních dělníků nebo větvičky po větru. Občerstvení čeká na konci trasy v RS Holná u rybníka Holná.

Odstartovat lze nejlépe v obci Hatín a popojet po kvalitní silničce (sjezd pro zkušenější) s minimálním provozem k odbočce do lesa směrem k rybníku Holná. Možná lze startovat i na opačné straně v Cikaru, ale tam jsem nebyl. Každopádně lze pokračovat na konci směrem na Cikar, ale nevím, jak daleko, tam jsem nemohl jet.

Plus: klidná cesta stranou v lese, ideální pro horké letní dny. V rybníce Holná lze schladit nejen nohy, ale i celé tělo. Minus: po deštích schne velmi pomalu.

11 komentářů: „Holná – Jindřichův Hradec“

 1. Není nutné sjíždět na bruslích po silnici z Hatína, přejedeš odbočkou do lesa směrem k rybníku Holná asi o 80 m, tam je možné parkovat mimo silnici na pravé straně.

  Jet se dá krásně do Cikaru (kolem Holné stále po asfaltce, jinam to nejde), je lepší otočit na horizontu nad vsí. Sjezd není nebezpečný, ale stojí za prd. Tam a zpět cca 13 km.

 2. Není nutné sjíždět na bruslích po silnici z Hatína, přejedeš odbočkou do lesa směrem k rybníku Holná asi o 80 m, tam je možné parkovat mimo silnici na pravé straně.

  Jet se dá krásně do Cikaru (kolem Holné stále po asfaltce, jinam to nejde), je lepší otočit na horizontu nad vsí. Sjezd není nebezpečný, ale stojí za prd. Tam a zpět cca 13 km.

 3. Zkuste sjed mírným klesáním přes les, kolem hájenky, koňů, rohatých a chlupatých skotských krav až k rybníku s kempujícími rybáři v osadě Cikar. Na konci hráze rybníka Holná se nenechte odradit krátkým prudším stoupáním. Pak už jenom rovinka nebo mírně z kopce. Kvalitní asfaltka až na konec. Bezvadná trasa stranou civilizace (v létě možná oblíbená trasa pro kolaře). Dneska (sobota 15. května) téměř liduprázdno (zataženo a jen asi 8°C). Ale jinak bezvadná projížďka. Zdravím kolečkáře. Pája.

 4. Čau kolečkáři. O skoro stejně dlouhý úsek jako je z Hatína na hráz si prodloužíte trasu, když se nenecháteodradit krátkým prudším kopečkem na konci hráze rybníka Holná. Pak rovinka a delší pozvolný sjezd lesem, kolem hájenky s koňmi, ohrady s rohatými a chlupatými skotskými náhorními krávami až k rybníku (krátký sjezd) s kempujícími rybáři v osadě Cikar. Bezvadná trasa stranou civilizace. V létě možná oblíbená trasa pro kolaře. Včera ale (sobota 15. května) téměř liduprázdno. Sice zataženo a celkem kosa (asi 8°C), ale jinak bezvadné. V lese se neztratíte. Žádná odbočka se stejně kvalitním asfaltem. Já jsem zaparkoval pod Hatínem. Ale ještě lepší to je na začátku lesa od Cikaru pod hájenkou (příjezd od Kardašovy Řečice). Tady taky ne moc místa, ale dvě, tři auta si tady místo najdou. Jinak by se dalo i u rybníka v Cikaru. Zdravím. Pája.

 5. Zkuste sjed mírným klesáním přes les, kolem hájenky, koňů, rohatých a chlupatých skotských krav až k rybníku s kempujícími rybáři v osadě Cikar. Na konci hráze rybníka Holná se nenechte odradit krátkým prudším stoupáním. Pak už jenom rovinka nebo mírně z kopce. Kvalitní asfaltka až na konec. Bezvadná trasa stranou civilizace (v létě možná oblíbená trasa pro kolaře). Dneska (sobota 15. května) téměř liduprázdno (zataženo a jen asi 8°C). Ale jinak bezvadná projížďka. Zdravím kolečkáře. Pája.

 6. Čau kolečkáři. O skoro stejně dlouhý úsek jako je z Hatína na hráz si prodloužíte trasu, když se nenecháteodradit krátkým prudším kopečkem na konci hráze rybníka Holná. Pak rovinka a delší pozvolný sjezd lesem, kolem hájenky s koňmi, ohrady s rohatými a chlupatými skotskými náhorními krávami až k rybníku (krátký sjezd) s kempujícími rybáři v osadě Cikar. Bezvadná trasa stranou civilizace. V létě možná oblíbená trasa pro kolaře. Včera ale (sobota 15. května) téměř liduprázdno. Sice zataženo a celkem kosa (asi 8°C), ale jinak bezvadné. V lese se neztratíte. Žádná odbočka se stejně kvalitním asfaltem. Já jsem zaparkoval pod Hatínem. Ale ještě lepší to je na začátku lesa od Cikaru pod hájenkou (příjezd od Kardašovy Řečice). Tady taky ne moc místa, ale dvě, tři auta si tady místo najdou. Jinak by se dalo i u rybníka v Cikaru. Zdravím. Pája.

 7. Dne 1.8.2010, kdy bylo cca 25 st.C., bylo sice krasne, ale na slunicku asfalt krasne bublal, a v techto mistech se moje kolecka borili do asfaltu jako nuz do masla, bylo to doslova o drzku. Okoli si za techto podminek neuzijete, musite porad koukat pred kolecka brusli, jinak padnete. Prostredi krasne, klidne, obcas nejaci na kole, klid, rybnik plny sinic, smrad kolem nej, ale jinak to slo.
  Povrch hodnotim 2 -3. Celkove doporucuji do jarnich a podzimnich teplot. V kvetnu 2010 to bylo bez akrobatiky…

 8. Dne 1.8.2010, kdy bylo cca 25 st.C., bylo sice krasne, ale na slunicku asfalt krasne bublal, a v techto mistech se moje kolecka borili do asfaltu jako nuz do masla, bylo to doslova o drzku. Okoli si za techto podminek neuzijete, musite porad koukat pred kolecka brusli, jinak padnete. Prostredi krasne, klidne, obcas nejaci na kole, klid, rybnik plny sinic, smrad kolem nej, ale jinak to slo.
  Povrch hodnotim 2 -3. Celkove doporucuji do jarnich a podzimnich teplot. V kvetnu 2010 to bylo bez akrobatiky…

Napsat komentář