Polsko, cyklostezka u města Lwowek Slaski

Cyklostezka po zrušené železnici od okraje města Lwowek Slaski, podél silnice směr Jelenia Gora, až do obce Plawna Dolna.
Délka trasy je asi 7km. Mírně stoupá směrem od města Lwowek. Vede přes obce Mojesz a Plawna Dolna, 3 krát kříží silnici zabepečenými průjezdy, a při průjezdu obcí kříží mnoho místních komunikací a příjezdů k obydlím.

Cyklostezka byla dokončena v roce 2005 za podpory fondů EU, takže asfalt je nový, kvalitní, místy opravovaný, šířka něco přes 2m. Vzhledem k častému křížení s komunikacemi není vhodná pro rychlostní jezdce nebo naopak úplné začátečníky, kteří nezvádají přibrždění, zvlášte ve směru mírného klesání do Lwowka.

Sama o sobě asi stezka za návštěvu nestojí, ale přímo u trasy a v okolí je několik atrakcí, takže lze bruslení spojit s dalšímí aktivitami.

Příjezd k trase je např. z Harachova, přes Jeleniu Goru 55km, nebo z Nového Města pod Smrkem 35 km.

Parkování je na obou koncích trasy i na trase.
Na okraji města Lwowek Slaski při silnici č.297 je parkoviště u přírodní památky Szwajcaria Lwowecka, naučná stezka přes skalní útvary Lwowecké Švýcarsko http://miasteria.pl/miejsce/Szwajcaria-Lwowecka-Lwoweckie-Skaly.html.  Cyklostezka vede přímo kolem parkoviště.
Na konci trasy v obci Plawna Dolna je parkování možné u atrakce Zamek Slaskich Legend http://www.zamekslaskichlegend.pl
a hned naproti je Galerie Milinski http://www.tiruriru.net/index.php?option=content&task=view&id=63[umap id=“40566″ size=“s“ alignment=“center“]. Při jízdě po silnici č. 297 to nelze minout. Je zde i restaurace, resp. občerstvení. Zvláště děti si zde přijdou na své, hemží se to zde pohádkovými bytostmi.

Blízká města Wlen a Lwowek Slaski, i další, mají historická centra, hradby, atd. vodáky jsou oblíbené okolní řeky Kwisa a Bobr, takže kulturní i sportovní vyžití lze zkombinovat s bruslením.

Za obcí Plawna Dolna sice bývalá železnice pokračuje až do městečka Gryfow Slaski, ale zda někdy polští přátelé dotáhnou asfalt až tam,
to se uvidí. Bylo by to pak určitě zajímavá trasa, srovnatelná např. z cyklostezkou Varhany z České Lípy, která se nyní také postupně buduje.

 

Napsat komentář