Francie – Azurové pobřeží

Pokud pojedete na Azurové pobřeží do Francie, a budete přemýšlet zda si přibalit brusle nebo raději pár plechovek plzeňského, může se hodit pár zkušeností z oblasti přibližně mezi Marseille a Saint Tropez. Podél pobřežních komunikací vedou často cyklostezky s kvalitním povrchem, nebo nábřežní promenády, ale vzhledem k hustotě osídlení a pestrosti terénu tu asi nebudou dlouhé úseky vhodné pro inline.

Papírové turistické i cyklo mapy oblasti různých měřítek lze koupit ve speciálkách ( i u nás v ČR),
názvy míst v popisu lze dohledat i na internetových mapách, např. googlu. Poznámka k mapě zde připojené – po zvětšení měřítka se objeví i další popsané úseky.

Cyklostezka z Toulonu východním směrem podél Azurového pobřeží má několik izolovaných úseků, které jsou pro inline vhodné a bruslaři je také využívají. Cyklostezka vede převážně podél silnice 559, někde po silnici, někde je jen vyznačený pruh, různě široký, část úseků je však budovaná jako oddělené dvoupruhové cyklo-pisty šířky cca 3m s hladkým povrchem. Nevýhodou je, že úseky jsou poměrně krátké, nejvýše pár kilometrů, a jsou vedené převážně těsně podél frekventované silnice. Přesto je tam dost bruslařů, nespojené úseky překonávají s bruslemi v ruce.
Přímo u stezky lze nalézt celou řadu parkovišť. Začátky úseků lze nalézt snadno, přímo u silnice, většinou s nějakou bránou (viz. foto).

Úsek východně od Carqueiranne, z části Font Brun směrem k l’Almanarre je krátký a trochu z kopce. Do l’Almanarre se dojede po chodníku. Tak 2 km, nic moc.

Lepší úsek je od křižovatky u Port d’Hyeres (křížení D42 a D197) přes l’Ayguade k les Salins. Bez kopců, těsně podél pobřeží, pláží, parkovišť. Délka asi 5km. Kromě blízkosti silnice ideální pro bruslení. Od ukončení tohoto úseku před les Salins je to jen něco přes 1 km k dalšímu úseku, ale bohužel po silnici s provozem a bez vyznačených pruhů pro cyklisty. Místní (asi) bruslaře jsem tam viděl projet, ale sám jsem to raději nezkusil.

Úsek od mimoúrovňové křižovatky silnic N98 a D12 poblíž les Salins d’Hyeres, do centra la Londe-les-Maures. Necelé 4km, místy mírná stoupání. Hezké poježdění. U centra la Londe stezka končí na křížení několika ulic s možností pokračování po chodnících, zámková dlažba, …
Nevyloučil bych možnost průjezdu městem na další úsek ( 2km ).

Úsek z la Londe do Bormes les Mimosas (začíná až za la Londe), nejhezčí úsek, tak 5km, jediný vede částečně mimo silnici lesem z korkových dubů, ale jsou zde kopečky, směrem k le Lavandou se mírně sjíždí k pobřeží. Průjezd přes Bormes les Mimosas již po místní silnici s kombinovaným provozem auto-kolo.
Jedno z míst, kam by měli povinně jezdit naši zastupitelé, aby se podívali co lze udělat když se chce.
Po silnicích se nemusí prohánět jen opanceřované plechovky vycpané airbegy. Pohodlně lze parkovat v místě přiblížení cyklostezky k silnici N98 poblíž vodní plochy Barrage de Trapan nebo o kousek dále ve vesničce la Verreire, kde je cyklostezka i dobře vidět z této silnice.

Pokud někdo zavítá do Marseille, lze si dobře zabruslit v Parc Borély na okruhu kolem sportovního areálu u pobřeží. Parkem vede široká bruslo-cyklo pista s hladkým povrchem, část okruhu je vedena po širokém chodníku podél nábřežní komunikace (Avenue Pierre Mendes France). Lze bruslit i po cyklostezkách, které vedou po chodnících podél okolních komunikací. Je tam mnoho bruslařů i cyklistů, třeba rádi poradí,
trochu francouzštiny by neuškodilo. Poblíž je skate park, betonový „bazén“, pověstná Mekka evropských skejtistů. Viz. foto-mapka. Je tam dostatek parkovišť placených i neplacených (100 m od skate parku a dále podél pobřeží).

Nějaká „francouzská“ pravidla jízdy pro inline jsem nestudoval, jezdil jsem jen bezproblémové úseky.
Řidiči se k cyklistům a bruslařům chovají o poznání uctivěji než u nás. Přejezdy přes komunikace jsou výrazně vyznačené. Pokud se cyklista/bruslař přiblíží ke křižovatce s vyhrazenými cyklo pruhy, auta zastavují a čekají, co cyklista provede. Do mapy jsem koukal raději nejméně 50 metrů od křižovatky, abych neblokoval dopravu.

[picasa width=“400″ height=“400″ autoplay=“0″ showcaption=“1″]http://picasaweb.google.com/fotojosev/AzurovePobrezi[/picasa]

Napsat komentář