Helma – základní ochranná pomůcka

Chtěli byste si helmu pořídit, ale nevíte jakou? Co by taková přilba měla mít a na co si dát pozor? A proč vůbec kupovat helmu? Tyto informace, a mnohé další, vám přinese dnešní průvodce.

Úvod, aneb proč to všechno

Asi základní otázku, kterou si položil každý, je: „Proč mám mít helmu?!“ Odpověď je ale vcelku jednoduchá. In-line bruslení sice nepatří k nebezpečné skupině sportů. Ale i tak se leckterému bruslaři nevyhne nějaký karambol. Ze statistik vyplývá, že 80% vážnějších úrazů se přihodilo bruslařům a bruslařkám bez přilby. 95% úrazů pak lidem bez jakýchkoli ochranných pomůcek.

Přilba není žádná ostuda. A i když si možná říkáte, že na bruslích jezdíte opatrně a bez problémů, nikdy nevíte, kdo vás může například srazit. Dnes je již výběr helem takový, že není problém si vybrat jednu, která vám bude sedět a navíc vám i slušet. Proto neváhejte, a pokud stále bruslíte bez přilby, pořiďte si ji.

Začínáme s výběrem  – velikosti

Stejně jako pro oblečení, i pro helmy existují velikosti. Firmy, zabývající se výrobou přileb, se v rámci standardizace dohodly na společných velikostech, které se odvíjejí od obvodu hlavy. V dnešní době se již drtivá většina přileb dá přizpůsobit pomocí vlastního stahovacího mechanismu. Kromě něj však existují velikosti UNISEX (52-57), M (54-57) a L (58-60).
Obvod hlavy se měří přibližně dva centimetry nad obočím (nejširší část obličeje). Metr by měl jít nad ušima a obepnout celou hlavu.

Jaký vlastně model?

Cena není všechno. Často v různých testech (především v cykločasopisech) vyhraje klání o nejbezpečnější, a tím pádem nejlepší přilbu i levnější model.
Vybrat si tu správnou helmu vyžaduje stejnou trpělivost jako vybrat si správné brusle. Pravděpodobně vám nikdy nesedne první, kterou usadíte na hlavu. Vždy je dobré zkusit o dvě víc, než vybrat špatně. A stejně jako u bruslí, na prvním místě je funkčnost!
Předně se při výběru soustřeďte na možnost přizpůsobení dané helmy vaší hlavě. Doplňky jako náhradní vycpávky, výměnný posuvník na úpravu velikosti apod. jsou velmi podstatné. Rozhodně nikdy nekupujte helmu, u které se nedá nic přizpůsobit.

Jak vybrat správnou helmu?

Usaďte přilbu na hlavu, dotáhněte dle možností. Nyní vsuňte prsty do větracích otvorů na přilbě. Pokud se vám podaří dostat prsty mezi přilbu a hlavu, případně přilbou pohnout, nebude to zrovna ta správná volba a je třeba zkusit jiný model nebo značku. Čím méně prostoru mezi hlavou a přilbou, tím lépe je hlava chráněná.
Usaďte na hlavu přilbu vaší velikosti. Dotáhněte. Nyní zkuste pohybovat hlavou a simulovat tak pohyb při sportu. Pokud helma drží a neujíždí na žádnou stranu, jste na správné cestě. Pokud však přilba sjíždí dopředu, dozadu či do stran, opět to nebude náš favorit. V případě, že by vám totiž tímto způsobem sklouzla při pádu, neposkytne vám žádnou ochranu.
Správná přilba většinou drží na hlavě i bez dalšího utahování, i když pro správnou funkčnost se musí používat. Přilba tedy nesmí ujíždět při pohybech hlavy, musí být na hlavě příjemná, netlačit! Pak máte přilbu, která plní svůj účel.

Příprava helmy na první jízdu

Upravte velikost pásků vedoucích z přilby ke krku. Měly by být dostatečně utažené, ne však škrtit. Zároveň by měly vést kolem uší, nikoliv přes ně a měly by zaručovat umístění přilby na středu hlavy. Ani ne vpředu, ani ne vzadu.
Dále je třeba se zaměřit na dostatečné utažení přilby po obvodu hlavy. K tomu slouží většinou utahovací systém v podobě kolečka či plastového upínání. Osobně více preferuji kolečko, protože je méně náchylné k opotřebení, nicméně však právě u tohoto systému se hodně projeví značka přilby.

Jakou helmu na jaký styl jízdy?

Každý styl bruslení vyžaduje speciální vybavení. Nejinak je tomu i u přileb.

Fitness a rychlobruslení, prevence je důležitá!

Tyto helmy jsou totožné s těmi, které používají cyklisté. Obvykle jsou velmi lehké a dobře odvětrávané. Ceny se různí dle kvality. Mezi velké hráče na trhu a zároveň výrobce nejkvalitnějších přileb se řadí Met, Crattoni, Bell, Giro, Specialized.
Dobrá helma se pohybuje od 1000,- výše.

Street a rampy, helma nutností!

Tyto přilby se snaží především chránit hlavu před nárazy po skocích, pádech z výšky. proto musí být velmi pevné. Zvláštní pozornost věnují ochraně týla. Mnoho jezdců často pohrdá zapínáním pásku pod bradu či na něj zapomínají. Bohužel tak přilba ztrácí veškeré ochranné účinky. Mezi přilbami jsou vcelku velké rozdíly. Hlavně co se týče pohodlí při nošení, odvětrávání a samozřejmě designu. Cenová škála začíná od 500,-

Helma na downhill, bezpodmínečně!

Pro downhill, čili sjezd, se v zásadě používají stejné helmy jako na BMX. Přinášejí, krom ochrany horní a boční části hlavy, i ochranu obličeje. Navíc jsou celkově stavěny bytelněji, protože se předpokládá, že když již budou potřeba, musí vydržet o mnoho větší nápor. Tomu odpovídá i mohutnější polstrování atp. Co se in-line downhillu týče, rozhodně se doporučuje používat více ochranných prostředků, nežli jen helmu.
Cena: 2000,- a výše

Závěr

Nyní snad již máte jasno, jak to s přilbami je. Nezbývá, než si udělat čas a nějakou pořídit. Zranění hlavy je na in-linech zastoupeno zhruba 5%, ale je rozhodně vážnější než silniční lišej či zlomená ruka. Ovšem spolehnout se jen na helmu nemusí být také ta správná volba. Proto se doporučuje vozit i další ochranné pomůcky jako chrániče zápěstí, kolen a loktů. Navíc nejlepší způsob, jak se vyhnout větším zranění je, naučit se padat (více v dalším článku).

Tak už víte, pro jakou helmu si zítra půjdete?

Reklamní sdělení:

Kupte si kvalitní helmu na in-line u odborníků. Doporučujeme!

Napsat komentář