Inline vs. Zákon

Jednou z prvních věcí, kterou potřebujeme znát, než vyrazíme s bruslemi do ulic, je alespoň základní znalost předpisů. Jelikož je in-line turistika v naší zemi ještě v plenkách, podobné je to i s předpisy. To je možná pro nás bruslaře i výhoda. Pokud budeme jezdit s rozumem, možností máme spoustu. Je tedy dobré vědět, jaká práva a povinnosti máte! Určitě se vám tato znalost bude hodit, když se na vás budou řidiči, cyklisté i chodci dívat skrz prsty jen kvůli tomu, že používáte dopravní prostředek, který oni ne! Prostě jste trošku jiní a to se u nás moc nenosí! Ale zpět k právním předpisům. Tady jsou nejdůležitější body:

– BRUSLAŘ JE ÚČASTNÍKEM SILNIČNÍHO PROVOZU A PATŘÍ MEZI CHODCE – náleží vám tedy stejná práva a povinnosti jako chodcům, měli byste využívat především chodníky (vřele nedoporučuji, jsou úzké, navíc mezi chodci si asi moc přátel nevytvoříte!) a cyklostezky (že jich u nás ale máme). Pokud je na cyklostezce pruh pro cyklisty i pro chodce, můžete využít cyklistický pruh jen při předjíždění, nesmíte však ohrozit cyklisty. V zákoně se ovšem píše, že stezku může použít i osoba pohybující se na kolečkových bruslích! Takže nejednoznačnost zákona hovoří v náš prospěch.

– TAM, KDE NENÍ CHODNÍK, BRUSLÍ SE PO LEVÉ KRAJNICI – toto je dost nešťastný předpis především na úzkých silnicích. Jízda ve dvaceti až třicetikilometrové rychlosti proti rychle jedoucímu autu je dost nebezpečná a jen těžko lze odhadnout vzdálenost mezi bruslařem a automobilem. Z hlediska bezpečnosti je tedy určitě vhodnější jet po pravé krajnici, stejně jako cyklista. Ale s tím rizikem, že vás mohou pokutovat.

– DO METRA, TRAMVAJÍ A AUTOBUSŮ JE VSTUP NA KOLEČKOVÝCH BRUSLÍCH ZAKÁZÁN – bez komentáře

– BRUSLIT SE NESMÍ NA VEŘEJNÝCH PARKOVIŠTÍCH – podle mě dost sporná věc, jako chodec se tam přeci pohybovat můžu.

Nejdůležitější zásadou je prostě nikoho neohrozit a pokud možno ani neomezit. Je jasné, že neukázněný řidič, chodec nebo cyklista bude mít vždycky výhodu před neukázněným bruslařem!

ZAHRANIČÍ

Například v Rakousku bruslař na silnici vůbec nesmí. Zní to velmi tvrdě a pro bruslaře nepříjemně. Ovšem jen do doby, než bruslař Rakousko navštíví. Cyklostezka vedle cyklostezky (neplést si s našimi cyklotrasami – silnice, kterými jezdí málo aut, tak tam dáme značku cyklotrasa – vstup pouze na vlastní nebezpečí, pochopitelně na kole!) K dalším zemím se dostaneme někdy příště.

napsal Zdeněk Pokorný, inlineskola.estranky.cz

Napsat komentář