Jak koupit první­ brusle

Je to stejně jako s každým jiným sportovním vybavením – čím vic jich je na výběr, tím jsme bezradnější. Šetřit peníze, nebo musí být i brusle pro začátečníka kvalitní?

Na co všechno byste si měli dát při výběru bruslí pozor a na co myslet před koupí:

  • Brusle musí dobře sedět na noze.

Pokud nezačnete s dobrým párem bruslí, které DOBŘE PADNOU, bude vaše bruslařská kariéra nejspíše krátká. Brusle nesmí nikde tlačit (dělaly by se vám puchýře), měly by být velikostí na vás, jinak se nebudete moc pořádně odrazit a vaše jízda pak bude spíše připomínat půvabnou chůzi Godzilly.
Pokud si nazujete ty „svoje“ brusle, měli byste cítit, že jsou součástí vašeho těla. Přirozené prodloužení vašich nohou, měly by reagovat na váš pohyb.

  • Co se chci na bruslích naučit

Měli byste si předem ujasnit, co vás na bruslích láká. Jestli to je pohyb samotný, budoucí vyjížďky na bruslích, pak máte štěstí – zamiřte do obchodu pro fitness brusle. Pokud vás ale láká učit se nějaké triky, skoky, pohyb v městském prostředí – pak zavítejte do speciálky a rovnou se ptejte po bruslích buď tzv. urban, nebo rovnou po agressive bruslích. Jejich stavba se v mnohém liší od měkkých rekreačních bruslí. Možná by vás bavil tanec na bruslích, pak sedněte nejspíš k internetu a objednejte si tzv. quady – stejné brusle, na jakých začínali bruslit dnešní padesátníci – dvě a dvě kolečka vedle sebe. No anebo chcete chodit hrát hokej i v létě, pak sáhněte po in-line hokejových bruslích – i takové jsou již u nás na trhu.

  • Kolik chci do bruslí investovat

Základní otázka, která napadne každého. Kolik mě to vlastně bude celé stát. Brusle se pohybují od 1500,- až do 20 (i více) tisíc korun. Dobré brusle většinou seženete od 3 tis. (Zkuste si přečíst recenzi na brusle z Lidlu , možná budete překvapeni.) Je ale dobré si brusle dostatečně dobře prozkoumat, protože rozdíly mezi jedněmi a druhými bruslemi za stejné peníze jsou někdy dost veliké. Záleží tedy jen na vás, jakou variantu zvolíte. Rozhodně bychom však nedoporučili nějaké ty noname. ty vydrží leckdy jen onu první jízdu. Při kalkulaci nezapoměňte připočítat nějakou tu kačku na chrániče. Rozhodně se vyplatí do nich zainvestovat o něco více a pořídit si set, který vám bude 100% sedět. A jako poslední výdaj je helma. Stačí klasická cyklistická, která dobře padne na hlavu. Nepodceňujte její nákup. Vyplatí se to!

Podtrženo sečteno, solidní set bruslí a chráničů můžete mít okolo 4,5-5 tis. Kč v závislosti na ceně bruslí.

  • Rozšiřte si znalosti o kolečkách a ložiskách

První na co se na bruslích koukáme, pomineme-li vzhled, jsou kolečka. Základní velikosti (tedy průměr kolečka), které dostanete, jsou 78 mm, 80 mm, 82 mm, 84 mm, 90 mm, 100 mm. Tady platí, čím větší kola, tím větší rychlost. Pro člověka, který začíná, jsou vhodné velikosti max. 80-84mm. Kromě velikosti najdeme na kolečku většinou také druhý údaj – číslo ve formátu 84A (80A). Toto číslo značí tvrdost kolečka.. Opět platí, že čím tvrdší, tím rychlejší. Oproti tomu měkčí kolečka lépe vyrovnávají nerovnosti a méně „drncají“ na nerovných površích.  Více mají buď kola určená pro rychlobruslení, nebo na aggresive bruslení. Je dobré také vědět, že bruslař, který má nějaké to kilo navíc, by si měl raději pořídit kolečka tvrdší.

Ložiska jsou druhou věcí, co by nás mohla zajímat. Dost často na plakátech vidíme: „MEGA Akce brusle xyz s ABEC7 jen za….“ Nenechte se zmást. Stupnice ABEC je pouze stupnice přesnosti výroby ložiska a neplatí tak, vyšší číslo ABEC = větší rychlost. Např. spičková ložiska SKF jsou ABEC5, ale hravě strčí do kapsy kdejaké ABEC9. Nicméně brusle by měly mít ložiska alespoň ABEC5.

  • Budete potřebovat i zabrzdit

Dalším prvkem brusle je brzda. Pro většinu bruslařů nepostradatelná věc. Při nákupu brusle s brzdou, což se vřele doporučuje, se zeptejte na možnost výměny či dokoupení nové. Brzda je totiž z tvrdé gumy a po nějakém čase se ošoupe a přestane brzdit. Je proto dobré vědět, zda je možné pořídit novou, popřípadě si náhradní koupit rovnou. Jak už to bývá, má každý výrobce trochu jiný formát.

  • Botka

To co zaujme na první pohled je vždy design brusle, mnohdy dovedený až k dokonalosti. Je třeba ale nepropadnout prvnímu okouzlení a pořádně si botku prohlédnout. Zeptejte se na větrání, zkontrolujte, jestli můžete botku pořádně utáhnout a jestli PERFEKTNĚ SEDÍ. Ono totiž kolečka i ložiska si můžete pořídit nová, ale botu ne. Proto i malé nepohodlné místečko může dělat po čase veliký problém. Další věc, na kterou byste se měli zaměřit, je vnitřek boty. Konkrétně z čeho je vyroben. Ideální je např. COOLMAXová vložka. Jsou různé způsoby upínání, záleží jen na vás, který si vyberete. Dnes jsou také k dostání ženské a mužské modely, které se liší především anatomií stélky boty.

Babča praví: PAMATUJTE TEDY: Vzhled až na druhém místě. Jinak to odnesou vaše nohy.
Pravidlo padnoucích bruslí:

Pravidlo, na které byste měli pamatovat při koupi nebo půjčování bruslí je toto:
Když si nazujete brusle, vaše prsty by se měly lehoulince dotýkat špičky boty. Ale rozhodně se prsty nesmí v botě ohýbat. Brusle musí být pohodlná pro všechny části nohy (kotník, chodidlo, pata). Pokud brusle nesedí úplně a jsou třeba jen trochu nepohodlné, pamatujte, že po hodinách bruslení se to bude už jen zhoršovat. Nebojte se vyzkoušet několikery brusle od různých výrobců a v různých velikostech (rozdíl i jednoho a půl velikostního čísla). Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe poznáte, co je pro vás to pravé.

  • Rám

Je to část brusle, na kterou se přidělávají kolečka. Tady jsou důležité dvě věci. První z nich je, jak velká kola se dají do rámu namontovat. Často je na bruslích rám pro kola 84 mm, avšak od výrobce jsou osazná jen 80mm. V takovém případě máte štěstí a poté co se v jízdě na menších kolech zdokonalíte a budete se cítit jistí, můžete přejít na větší kola, aniž byste museli kupovat nové brusle. Druhá věc je připojení rámu k brusli. V ideálním případě je rám přišroubován k botě a je tak tedy možná jeho případná výměna. U nižších modelů a dětských bruslí bývá rám přinýtován. Je dobré se přesvědčit o jeho tuhosti. Pro hubenější postavy a děti postačí rám plastový, dospělí by měli sáhnout po rámu hliníkovém nebo z jiných slitin.
Něco málo na závěr. Inliny jsou jeden z nejbezpečnějších sportů. Úrazů na nich není ani 1/10 oproti cyklistice či fotbalu. Není se proto čeho bát. Zvlášť pokud jezdíte v chráničích a přilbě. Tak vzhůru na brusle a ať se točí!

Napsat komentář