Jak začít bruslit II.

Je čas pokročit a plně se vrhnout do brázdění stezek a silnic. Hned na úvod však opět ta samá připomínka: Zpevněte kolena a vždy bruslete v mírném pokrčení. Ale to už přeci víte, vždyť máte za sebou první část našeho návodu.

První výlet

1. Hledání povrchu:

najděte pro sebe pěkný, hladký a rovný kus nějaké stezky, silničky bez provozu nebo hřiště. Opravdu se přesvědčte, že vámi vybraná lokalita je rovina, nebo by to mohla být velice krátká hodina.

2. Výstrojí se vyzbrojit:

sedněte si hned vedle okraje stezky a nasaďte si chrániče. Všechny! Včetně helmy! A nazujte si brusle. (Nevstupujte zatím na stezku.)

3. První krůčky podruhé:

zkuste nejprve začít opět chůzí (nejlépe kachní – špičky mírně od sebe) tak jako předtím na koberci. Zkoušejte to, dokud si nebudete jistí a nebudete se cítit příjemně.

4. Osvojit si postavení:

nyní je třeba naučit se takzvanou základní pozici. Je to velice jednoduché. Postavte se, zpevněte kolena, ruce nechte před sebou. Dejte si ruce na kolena a pomalu je pokrčujte tak, abyste při pohledu dolů viděli své chrániče kolen a ne brusle. Měli byste se cítit stabilně a vyrovnaně.

5. V-postoj:

nyní dejte paty k sobě a špičky nasměrujte tak, aby vaše nohy (chodidla) vytvořily véčko.. To je celý zázrak V-postoje. 

6. Připraveni:

jste pořád na trávě, že? Dobře. Nyní vstupte na stezku a postavte se do V-postoje.

7. Jeden malý krůček pro člověka:

udělejte krok dopředu. Hlídejte, aby špičky bot mířily vpřed. Nyní udělejte krok druhou nohou a položte ji vedle té první. Zůstaňte ve V-postoji.

8. Jeden velký krok pro:

a jedeme. Nyní jste na okraji asfaltu. Udělejte tedy další krok, hlídejte si špičky. Trochu vám to popojede, ale nebojte se, toje náš cíl. Udělejte další krok. Pozor však! Nestůjte rovně jako paragrafní sloupy. Pamatujte na základní pozici. Je nejbezpečnější a nejstabilnější a pokud by náhodou přišel pád, spadnete pouze na chrániče. Stále pamatujte na zpevněná, pokrčená kolena a ruce před tělem.

9. Další krok:

zkoušejte popojít dál. Jedna noha, druhá noha, zpevněná kolena, špičky ven,…jedna noha, druhá noha, zpevněná kolena, špičky ven,…

10. Pokračujte:

nyní jste ve fázi nazývané kachní chůze. Ale není to přeci jen chůze. Při každém krůčku se totiž lehce svezete. Chůzi máme již přeci za sebou :-)

11. Zábava začíná:

zkoušejte „kachní chůzi“ jak jen to půjde. Je to základní dovednost a bruslení tím začíná. Všechno ostatní je již jen odvozenina :-) Až nebudete moci, nebo až toho budete mít dost, posaďte se na lavičku, zujte brusle a…GRATULUJEME! Nyní, jen co se ještě naučíte brzdit, budete připraveni projezdit kdejakou stezku u nás i v zahraničí :-)

1 komentář: „Jak začít bruslit II.“

  1. Tak toto by som inline stezkou nenazvala, resp. urcite nie pre zaciatocnikov po celej trase. Prave dnes som sa tam bola pozriet.
    Ak zacnete pri Anthropose a pojdete smer Avion, po normalnej, prijemnej a kvalitnej ceste pojdete len chvilu.  Nemám moc odhad na vzdialenosti, ale este pred rivierou je na ceste jedno zaujimave prekvapenie – asi dva metre sutrov. Bud to ma byt nejake umelecke stvarnenie alebo odtokovy zlab, ale vyzera to ako 2×2 metre do betonu zaliatych, placatych kamenov s ostrou hranou.  V tomto smere je to este prekonatelne, ale hned potom nasleduje pomerne strmy kopec. Takze si predstavte cestu naspat.
    Potom je to takza pohodicka, az po lanove centrum Jungle alebo tak nejak.. Od toho miesta to uz iba stupa a klesanie na druhej strane som si vyskusala pred par mesiacmi a mala som celkom na male…
    V kazdom pripade, ak sa vysplhate k lanovemu centru alebo este kusok vyssie, a odtial sa pustite naspat, uzijete si paradnu bezpecnu jazdu dole kopcom.
    Kedze „inlineovatelny“ je iba kratky usek, moju priazen si trat neziskala. Pre zaciatocnikov su niektore useky urcite fajn, ale na 7,7 km zabudnite.

Napsat komentář