Sporttestery s GPS navigací – jak mohou bruslaři posloužit?

Před dvaceti lety museli skoro všichni, kdo provozovali – třeba i na dobré úrovni –  sport v přírodě vystačit při tréninku s „papírovými“ mapami různého původu a kvality, se stopkami a zápisníkem. Není to zas tak hrozné vybavení, vždycky stejně nakonec rozhodne motivace, poctivost a vynalézavost přípravy. Mnozí u tohoto stylu zůstali dodnes, ale technika se zlepšuje a zlevňuje.

Zatímco před deseti lety byl třeba digitální foťák drahou hračkou, která nemohla kvalitou konkurovat standardnímu filmu, dnes je to přesně naopak. Cenově dolů a kvalitou nahoru šla i GPS technika a na ní navázané přístroje. Momentálně mám na mysli GPS sporttestery. K čemu můžou být dobré a kolik taková legrace stojí?
 

GPS versus Sportester s GPS – z čeho načítají data o poloze

 

Standardní  „džípíesky“ připomínající velikostí a designem mobilní telefon, s monitorem o velikosti úhlopříčky několik cm, obsahují mapový software (má-li být kvalitní, je sám o sobě dost drahý) a na monitoru můžeme na mapě nastaveného měřítka sledovat svoji polohu. Stále se jedná o přístroje poměrně objemné, těžké a drahé (kvalitnější, včetně mapového podkladu, tak od 15 000 Kč).

Naproti tomu sporttestery pracují s volně dostupnými mapovými zdroji (jako jsou GoogleMaps) a kromě samotného záznamu pohybu v terénu během sportovního výkonu bývají vybaveny měřičem tepové frekvence a softwarem, který umožní bezprostředně po napojení testeru na osobní počítač odečíst maximální rychlost, délku trasy a průběh trasy v dost dobrém mapovém podkladu (GoogleMaps nebo letecký snímek s rozlišením několika decimetrů, v nejhorším případě 2-3 m).

Jaké  funkce mají sportestery s GPS

    Tréninky či absolvované trasy se automaticky a přehledně archivují  a je možné se k nim kdykoliv později vrátit. Především měřič tepové frekvence nám pak umožňuje sledovat naši fyzickou kondici v průběhu času, pokud absolvujeme opakovaně tytéž trasy. Pro nás „zralejší“ bruslaře je pak spíš důležité, že pohled na tepovou křivku může upozornit na zdravotní problém a nutnost v tréninku na čas polevit (ve dvaceti letech jsme měli za to, že signálům svého těla rozumíme a tohle je zbytečné; ale o dalších dvacet let později se do tréninku musíme tak jako tak přinutit a protesty těla rázně umlčet, nemám pravdu?).

Záznam vzdálenosti a přesného průběhu trasy se hodí, pokud místa tréninků  pravidelně střídáme, nebo pokud projíždíme nové trasy – pak máme mj. dokonalý podklad k jejich pozdějšímu popisu pro ostatní zájemce. Vědomí, že průběh tréninku je neustále monitorován, může být pro línější jedince „bičem“, aby nic neodflákli.

Další funkcí testeru je možnost „natáhnout“ do paměti přístroje plánovanou trasu; displej pak bude v podobě velmi zjednodušené mapky, spíše série námi udaných bodů „rozhozených“ po ploše,  střelky a údaje o vzdálenosti ukazovat, zda se držíme uvedeného směru (to ale na vesměs kratších, málo členitých bruslařských trasách v ČR většinou nebude třeba).

Takže – koupit či nekoupit a za kolik?

I záznam z jediné akce může být užitečný. Daleko větší cenu má série záznamů za určitou dobu, kterou pořídíme kratičkým připojením testeru k počítači či notebooku (stačí zcela standardní typ) po každém tréninku či výletě. Můžeme tak ověřit namátkou vhodnost různého vybavení pro odlišný typ tras, účinnost určitých stereotypů (trasy, délka tréninku, zátěž, oblečení, počasí, denní doba …) a hlavně sledovat dlouhodobě výkonnost v čase, aniž bychom se museli spoléhat na osobní dojmy, které jsou vždy rovnicí o mnoha neznámých.

Sporttestery uvedeného typu má  ve své nabídce společnost dominující celému obchodu s GPS technikou, Garmin. Cenové relace jsou dost různé, závisí  na prodejci, typu a různých výprodejních akcích, nicméně ceny začínají tak na 8000.- Kč v tom nejlepším případě. Odnedávna je na našem trhu také daleko levnější, funkčně však takřka totožný přístroj firmy Navilock, NL-122OWH (viz recenze).

     Text: RNDr. Radek Mikuláš

1 komentář: „Sporttestery s GPS navigací – jak mohou bruslaři posloužit?“

Napsat komentář