Co je to rockering?

HiLoMožná jste tohle divné slovo nikdy neslyšeli. Ale možná jste si už všimli, že v obchodech nabízejí brusle s různě velkými kolečky na jedné brusli. K čemu to je a jaké jsou možnosti tzv. rockeringu?

 

Většina bruslí se v obchodech prodává v tzv. „flat“ stavu, tedy se všemi kolečky o stejném průměru. Toto základní uspořádání je vhodné pro rekreační i pro rychlostní bruslení. Existují však další možnosti bruslení, při kterém se využívá právě tzv. rockering, tedy použití koleček různých velikostí na každé brusli.

 

Brusle mohou poskytovat i jiné druhy zábavy než jen ježdění vpřed. Můžete na nich hrát hokej, můžete jezdit přes mírné městské překážky, můžete na nich projíždět slalomové branky a při tom všem se právě rockering uplatní.

Nejběžnějším uspořádáním je tzv.HiLo – zmenšující se průměr koleček směrem ke špičce brusle. Tato pozice koleček zvyšuje schopnost pohybu vpřed tím, že váha těla je nakloněna více dopředu. Částečně lze takto zabránit i pádům na záda u začínajích bruslařů.
alt
HI-Lo
Váha těla již nepřevažuje bruslaře tolik vpřed, brusle jsou zato lépe ovladatelné v otočkách. Používá se např. v in-line hokeji.

 

Podobné je uspořádání tzv. Front rocker, kdy se vymění za menší pouze první kolečko na každé brusli

alt
Front rocker
Dalším krokem může být tzv. Full rocker, nebo také „banana“. Je to do většího extrému dotažený předchozí případ. Tento způsob připomíná nejvíce ostří ledových nožů hokejových bruslí a také se v in-line hokeji využívá. Ovládání takto osazených bruslí je však trochu náročnější. Zato ale umožňují dosažení vyšší rychlosti, proto je mohou využít např. in-line slalomáři.
alt
Full rocker

Spojením výše uvedených možností získáme tzv. Full HiLo rock. Toto uspořádání spojuje výhodu obou jednotlivých osazení. Váha těla je přesunuta více dopředu, ale ne tolik jako u HiLo uspořádání. Umožňuje však přirozený sklon nohy v kotníku a usnadňuje tak práci nohy při bruslení. Toto osazení nejvíce využívají freestyle bruslaři.
alt
Full HiLo rock
Speciální variantou rockeringu je tzv. Anti rock, kdy jsou dvě vnitřní kolečka menší než obě krajní. Takto osazené brusle používají pouze agressive bruslaři, neboť jim zlepšují držení rovnováhy na překážkách (zábradlích, různých hranách apod.). Často se používají vnitřní menší kolečka s vysokou tvrdostí.
alt
Anti rock

Některé firmy již své brusle vybavují dopředu speciálními rámy na různě velká kolečka. Tento případ znají i rychlobruslaři, kteří často využívají rámu na tři kolečka velká (např. o průměru 100 mm) a jedno (druhé od špičky boty) je až o 16 mm v průměru menší. Tento způsob se využívá ke snížení výšky brusle při zachování vlastností brusle s velkými kolečky (bota není tak vysoko nad zemí a je tedy stabilnější).

S rockeringem si samozřejmě můžete vyhrát – sami zjistíte, které uspořádání vám nejvíc vyhovuje.

5 komentářů: „Co je to rockering?“

  1. Popis a plánek trasy by zasloužily inovovat, protože kolem Zoo byl položen zcela nový asfaltový povrch, takže se dá jet až k vodávkému kanálu a dál k mostu Barikádníků. Odvážnější dojedou přes lávku na Císařský ostrov a přes další most i do Stromovky. Prakticky jediný nepříjemný povrch délky asi 150 m se známkou 5 je kolem parkoviště u Zoo.

Napsat komentář