GS Sport GH-625 – sportester s GPS

Díky internetovému obchodu inlinesport.cz jsme získali na desetidenní testování přístroj od firmy GS Sport s označením GH-625. Jedná se o kombinaci GPS přijímače a měřiče tepové frekvence, který bohužel nelze použít jako plnohodnotnou náhradu klasických hodinek. Ale od začátku.

 
 
„GSko“ k nám dorazilo v pěkně provedené krabici, která hrdě hlásala GPS Outdoor trainer, a přes kterou jsme si mohli rovnou prohlédnout samotné hodinky a hrudní pás na měření tepové frekvence. Na krabici je uvedena kompletní specifikace, včetně hmotnosti a několikrát zmiňovaný standard nepropustnosti vody IPx7.
Balení tedy obsahuje: „hodinky“ (se zabudovaným GSP přijímačem), hrudní pás na měření srdeční frekvence (dále zkratka TF), CD s programem a ovladači, náhradní delší pásek, malý šroubovák, náhradní osičku, rychlo návod a několik reklamních kartiček.

Vzhled

Již přes průhledné okénko krabice jsem byl trošku zděšen. Takový mamutí přístroj, říkal jsem si. Hodinky opravdu působí masivním dojmem. Takřka metalická stříbrná jim dává kovový vzhled, avšak v jádru duše jsou to čisté plasty. Nicméně velice kvalitní a pevné. Po bocích přístroje se táhnou dva černé proužky, do kterých jsou zasazeny všechny ovládací prvky.
Display je plně grafický a dokáže zobrazit až 6 řádků výborně čitelného textu. Navíc umožňuje nastavit kontrast i míru podsvícení, čímž se dokonale přizpůsobí svému uživateli.
Ve spod se nalézá, gumovou krytkou přikrytý, systémový konektor a maličký reproduktor, který vydává známé digitální „píp“.
Dodávaný pásek je přiměřeně pohodlný a díky druhému náhradnímu kusu jej zapne opravdu každý. Nevím, zda je gumový, či plastový, na dotek tak na půl. Jediný malý problém je s rozepínáním hodinek, kdy zobáček opravdu velice pevně drží v určené dírce a nechce se mu ven. I když to by se dalo brát spíše jako přednost. Mám alespoň jistotu, že hodinky nikde neztratím.
Dodávaný hrudní pás je také o něco masivnější. Na těle však drží pohodlně a dobře přiléhá.
 

Ovládání

Hodinky mají celkem šest ovládacích tlačítek, tři na každé straně. Tlačítka na levé straně by se dala označit jako systémová. Prostřední slouží k zapnutí celého přístroje a podsvětlení, horní jako tlačítko zpět a při tréninku zachytává mezičas a spodní přepíná mezi jednotlivými obrazovkami (GSP, Stopky a tréninkové ukazatele, Souřadnice, Menu). Na pravé straně jsou horní a dolní tlačítko směrové a prostřední slouží k potvrzení či zapnutí/vypnutí stopek.
Celkově je ovládání řešeno logicky a díky dobrému display i hezky graficky. Tlačítka jsou méně citlivá na stisk a je třeba více máčknout, což je u takového přístroje dobře a nehrozí nechtěné namáčknutí mezičasu či vypnutí stopek)

Jdeme trénovat – GPS

Právě přítomnost GPS přijímače se asi nejvíce podepsala na mohutném vzhledu GS-ka. Přestože při sportu na ruce nijak nevadí, subtilnější rozměry by asi ocenil každý. I když možná právě lepší přijímač s čipem SiFR III (používají ho například navigace TomTom) je hlavní výhodou tohoto přístroje. Hodinky uvedeme do provozu levým prostředním tlačítkem a během 2 vteřin se již začínají vyhledávat satelity. Citlivost v budově není největší, ale kdekoliv mimo objekt se GPS „najde“ a zafixuje do 8 vteřin. Jakmile je signál plně svázán s přístrojem, objeví se malá ikonka satelitu. Od této chvíle již přístroj nic nenamítá a můžeme se pustit do trénování či hledání pokladů (viz geocatching).
GPS lze samozřejmě v nastavení kdykoli vypnout, stejně tak můžeme zvolit navigovat na bod, který jsme si do přístroje přes počítač uložili, či se nechat navigovat po uložené trase. K dispozici je však jen šipka, ukazatel severu a vytečkovaná trasa bez lepších mapových podkladů. Na takové trase se můžeme pohybovat, respektive přibližovat a oddalovat, pomocí šipek na pravé straně přístroje.
 

Jdeme trénovat II. – měřič tepové frekvence

Jestliže máme GPS signál, je čas vydat se do terénu. Nasadíme hrudní pás, pomocí levého spodního tlačítka se přesuneme na obrazovku stopek a stiskneme OK, čímž začne měření času, vzdálenosti, průměrné rychlosti, maximální rychlosti, TF, výškového profilu a zaznamenávání celé trasy do paměti přístroje. V módu stopek si můžeme zvolit, které veličiny chceme sledovat a volně mezi nimi při aktivitě přepínat šipkami. Na výběr je zobrazení jednoho, dvou či tří řádků údajů, které si můžete navolit dle vlastního uvážení. Nebo můžeme přepnout do režimu mapy (stopky atp. stále běží) a sledovat naši polohu.
Přesností měřiče TF jsem byl z počátku velmi zklamán. Hodnoty létaly od 150 do 225 bez jakékoliv příčiny a zcela nahodile. Po dvaceti minutách se přístroj pravděpodobně konečně zkalibroval a od té doby měřil již správně (pro porovnání jsem absolvoval trénink spolu s přístrojem Polar S610i, který má tepovou certifikaci, po zmíněných dvaceti minutách se odchylka pohybovala maximálně do 3 tepů, spíše však méně)
Co mě ještě zarazilo, byla všude inzerovaná norma vodotěsnosti IPx7. V reálu to znamená, že zmoknout s hodinkami můžete, ale plavat již ne. Natož se potápět. To je škoda, protože to jinak vcelku sympatický produkt dost degraduje.

 

Software a spolupráce s počítačem

Program je spolu s ovladači na přiloženém CD. Instalace je jednoduchá a stačí opravdu jen pár kliknutí myši. Instalace by se měla provést před první připojením hodinek.
Hodinky se připojují po usb kabelu. To osobně hodnotím velice kladně, protože usb má na počítači každý, kdežto IR port (pro produkty Polar,…) či Bluetooth (Garmin,…) už málokdo. Zároveň je třeba hodinky převést do režimu „připojení k počítači“ v menu.
Program, který je na přiloženém CD, je však až příliš jednoduchý. Dovoluje uložit tréninkový záznam do počítače (doporučuji nejdříve připojit hodinky a poté zapnout program), prohlédnout jej a naměřené hodnoty, či přehrát trénink na mapě. Tím však veškerá práce končí. Nastavení tréninkových zón, bližší popis aktivity, větší množství aktivit (nastavené jsou 4 -chůze, běh, lyže, kolo) či dohrání mapových podkladů je v tomto programu nemyslitelné. Škoda.
Na dodaných reklamních kartičkách se nalézají odkazy na jiné programy, ale ty nespolupracují přímo s tímto typem hodinek a soubory se do nich musí nahrávat „přes ruku“.

Závěr

Produkt firmy GS Sport je tak na půl cesty k dokonalosti. Začnu tím horším. Větší rozměry, malá výdrž (při zapnutém měření TF a GPS jen 10 hodin), nemožnost použít hodinky při plavání a fatální software bez širších možností jsou docela velké nedostatky. Oproti tomu však výborné zpracování, přehledný a dobře provedený display, pěkné podsvícení, hromada možností a nastavení přímo v hodinkách, rychlá GPS lokace a nakonec i přesný měřič TF z něj dělají dobrý přístroj. GS asi není přístroj pro masy závodních sportovců. Nicméně sportovec „hobík“, kterého nezajímají pokročilé tréninkové funkce, a chtěl by vědět, kolik ujel na bruslích a jestli jel rychleji než před měsícem, bude určitě s tímto přístrojem spokojený.
 

Fotogalerie

[lg_folder folder=“images/stories/trenink/gs-sport“]

[lg_folder folder=“images/stories/trenink/gs-sport“]

Napsat komentář