roue_roller_rollx_xdual_2012_04

Závodní kolečka Roll’X X’Dual

Mezi značkami koleček, které zajíždějí přední pozice ve světovém poháru, se objevila také francouzská firma Roll’X. Ta odhalila novinku – model s dvojitou vrstvou, který si velmi rychle získal oblibu ve světových týmech. Na kolečkách Roll’X jezdí v této sezoně například portugalský tým RollerLagos, který se účastnil dokonce i závodu světového poháru v Ostravě.

Test koleček X’Dual

Roll’X je francouzská rodinná firma z Ain, která již po třicet let sbírá zkušenosti, vylepšuje vývoj a výrobu koleček pro in-line bruslení. Roll’X se na trh s „bruslařským náčiním“ zařadil již s modely jako je X’Bird nebo EndurX. Nicméně společnost zatím nikdy nebyla schopna se svou nabídkou konkurovat závodním kolečkům a vytříbeným materiálům od firem jako MPC anebo Matter.

Firma Roll’X proto v posledních letech vynaložila spoustu úsilí, aby mohla nabídnout zboží, které by vyhovovalo závodníkům světové špičky. Na přelomu let 2011 a 2012 byla na na trh uvedena nová kolečka, která ihned vzbudila vlnu zájmu. Přichází kolečka X’Dual. Tento model byl vyroben ve spolupráci se špičkovým závodníkem Pascalem Briandem, osminásobným mistrem světa, bývalým členem týmů Salomon a Powerslide. Pascal Briand se účastnil každé fáze vývoje a přivedl tato kolečka na vrchol.

Jádro Roll’X X’Dual:

X’Dual mají hub s třinácti paprsky. Díky tomu mají minimální odpor vzduchu. Každý paprsek je uprostřed rozdělený, aby se zvýšila flexibilita středu. Tento způsob konstrukce umožňuje kolečku lepší grip v zatáčkách tím, že se díky flexibilitě zvýší styčná plocha kolečka a asfaltu.

X’Dual zevnitř:

Jak již bylo řečeno, kolečko je dvouvrstvé. To znamená, že je vyrobeno ze dvou různých urethanů. Vnitřní část kolečka je elastický polyurethan s vysokou pružností (pro představu jde o podonou pružnost,  jako má například skákací míč). Když uděláte test odskoku, vyskočí kolečko velmi rychle do působivé výšky.

Parametry:

X’Dual se skládá ze středu (72mm pro průměr 110 mm) a urethanové dvouvrstvy. Váha 144 g nám prozradí, že kolečko má o 2 g více než MPC RoadWar, a o 8 g více než Matter Juice Hollow Core. Model, který jsme testovali byl X’Dual 110mm střední tvrdosti. Tvrdost je u koleček Roll’X ve  třech variantách: 3 (měkká), 2 (střední) a 1 (tvrdá) .

Montáž:

Zasazení ložisek je velmi jednoduché. Zkrátka jen položíte kolečko na stůl a ložisko lehce zacvaknete. Střed je však dostatečně pevný, aby ložisko opět nevypadávalo, jak se občas stává u levnějších koleček Matter.

Komfort:

Kombinace, ze které je vyroben střed kolečka a svrchní vrstvy nabízí vysoký komfort. I na hrubém povrchu byla jízda pohodlná.

Přilnavost:

X’Dual drží velmi dobře na suchém povrchu. Kolečku můžete důvěřovat při náklopnu do jakéhokoliv úhlu.  Jízda je konstantní a poklidná, i když se jedná o hrubší povrch. Test na mokrém povrchu byl rozporuplný. V městském provozu drželo kolečko průměrně, zatímco na silnicích a drahách potvrdilo dobrou přilnavost.

Tuhost:

Jak jsme již naznačili, má jádro X’Dualu dobrou flexibilitu a usnadňuje tak projetí zatáčky, především na dráze, kde bruslař potřebuje mít jistotu dobrého gripu, aby udržel velký náklon při průjezdu ztáčkou v plné rychlosti. Flexibilita jádra rovněž působí aktivně při odrazu (princip testování odskoku).

Opotřebení:

Opotřebení kolečka je pomalé, stabilní a kolečko vydrží dlouhou dobu. V porovnání s ostatními je velice konkurenceschopné.

Výhody při použití:

Nejistota z vyšší váhy kolečka, kterou jsme měli na počátku rychle zmizela, jakmile jsme se na brusli postavili. Bylo to příjemné svezení. Grip byl perfektní, člověk se mohl vší silou odrazit.

Závěr:

Malá francouzská značka jistě se svými X’Dual rozvíří vlny. Dostupnost tří velikostí a tří tvrdostí si najde své příznivce jak u veřejnosti, tak mezi závodníky na dráze a silnici.

Technické údaje:

Značka: Roll’X
Model: X’Dual
Barva: bílé jádro / růžová guma
Rok: 2012
Průměr: 90, 100 nebo 110 mm
Tvrdost: měkká (#3), střední (#2) nebo tvrdá (#1)
Šířka: 24 mm
Váha: 144 g / 110 mm
Ložiska: standard 608
Profil: eliptický
Doporučená cena: Kč 2999,- /sada 110mm (dop. MOC pro ČR)

Zdroj: http://www.rollerenligne.com/articles-2882-2-test-roue-de-roller-course-roll-x-x-dual.html