Rozhovor o Českomoravském poháru 2010

Vyzpovídali jsme pro vás Víťu Žaluda na téma Českomoravský pohár 2010 (ČMP 2010). Dozvíte se, kde se bude závodit, jak je to s MČR v rámci ČMP a jaké novinky se chystají pro tento ročník.

Ahoj Víťo, ačkoliv máme všichni naše oblíbené inline trasy ještě leckde zasypané sněhem, pořadatelé závodů mají takřka vrchol příprav nové sezony. Jak je na tom ČMP 2010?

Ahoj, máš naprostou pravdu. Už od podzima intenzivně pracujeme na ročníku 2010. Máme za sebou poradu ředitelů závodů, kde jsme hodnotili uplynulou sezónu a hlavně spřádali plány na novou.

Jako první jste zveřejnili termíny závodů, jejichž počet se opět rozrostl. Která nová zastavení tedy chystáte?

Rozrostli jsme se po několika letech o jeden závod. Přibylo nám Brno, které už jsme v seriálu měli. Teď dva roky Brno zařazeno nebylo a v roce 2010 zase bude. Myslím si ale, že méně je více, proto už se dál rozrůstat moc nechceme. Spíše chceme vyladit ty současné závody tak, aby to bylo to nejlepší, co se dá v ČR pro závody najít. Myslím, že už teď máme díky místním pořadatelům skvěle připravené akce a pokud ještě někde něco pokulhává, tak to určitě opravujeme.

Brno je tedy zpět. Kdo inicializoval návrat do ČMP? Přišlo to spíše z vaší strany, či ze strany pořadatelů Gran Prix?

Ty jsi nějak moc zvědavej, Luki.Vyplynulo to z našich dlouhotrvajících debat už od okamžiku, kdy se před lety Brno rozhodlo z ČMP odejít. Nakonec ten poslední krok ale udělal Milan Krška z Brna.

Navíc se v Brně v uplynulých dvou sezonách jezdilo pravidelně MČR. Pojede se i letos, přestože je zařazené do ČMP? Bývala tu podmínka, že Brno Inline Grand Prix nesmí být součástí ČMP, pokud chce MČR pořádat (což byl také důvod, proč nebyl závod po dva roky zařazen).

To uvidíme. O přidělení MČR se svazem jednáme a jeho rozhodnutí bych nerad předbíhal.

A to, co zajímá většinu účastníků – traťě. Pojede se na stejných místech, či se našly nové lokality?

Většinou to budou stejné lokality i tratě. Nejistá je zatím Praha, kde máme vytipovány 3 lokality a teď řešíme, kterou použijeme. Každopádně je naším cílem budovat takové tratě, které by byly bezpečné a zajímavé. Obrátky o 180° tam nečekej.

Pověz nám prosím blíže o typech závodů, které se v rámci Českomoravského poháru pojedou. Jedná se jen o „závody pro závodníky“, nebo plánujete i doprovodné akce a „malé závody“ pro všechny.

Osvědčil se nám formát „pro všechny“. Takže i letos budou dny vypadat tak, že začneme závody pro děti a pak budou následovat hlavní závody na 10 a 21 km. Novinkou budou dva maratóny. Jeden se pojede tradičně v Brně na výstavišti a druhý v Račicích. Maratón v Praze jsme se rozhodli zkrátit na 21km.

Českomoravský pohár je známý svou přátelskou atmosférou, bude jí dost i pro letošek?

Atmosféru tvoří především účastníci. My tomu trochu pomáháme tím, jak závody organizujeme. Snažíme se, aby se u nás každý cítil dobře, k čemuž určitě přispívá skvělý moderátor Honza Krejčíř a organizátorské party z jednotlivých měst. Na některých závodech pak večer probíhají koncerty, či neformální večírky. Třeba loňský koncert v Napajedlích, to byl nezapomenutelný zážitek. Nebo noční sprinty v Liberci za umělého osvětlení, to se taky hodně povedlo a proto je letos zopakujeme.

Takže se můžeme těšit na bruslařské párty?

Žádné vyloženě organizované párty nečekej, ale třeba v Liberci noční sprinty k večírku přímo vybízí :-)
Chystáte pro letošek nějaký převratný „zlepšovák“? (Třeba ohledně časomíry?)

Zlepšovák? Nic převratného nechystáme. Časomíra je velice často probíraná věc a tak jsme po loňsku zase o kousek zkušenější a připravujeme nějaké úpravy, jak předcházet problémům. Z velké části jsou potíže s časomírou způsobené tím, že se účastníci přihlašují na poslední chvíli a pak vznikají zmatky.

Můžeš to trošku upřesnit? Zmatky se loni nevyhnuly téměř žádným inline závodům a (pravidelného) účastníka to jistě netěší. Jak budete motivovat závodnice a závodníky, aby se hlásili dopředu? Časově zvýhodněné startovné či permanentky? Měřit bude opět ChampionChip?

Od každého trochu. Permanentky jsme měli už v roce 2009 a časově zvýhodněné startovné máme už 4 roky, ale nejsme v Německu, kde se lidi přihlašují na závody klidně i půl roku předem. U nás to funguje trochu jinak. Sám víš, že se spousta lidí rozhoduje téměř pár minut před startem podle toho, jestli prší nebo ne. A to je pak právě zdroj problémů. Takže hlavní změna bude spočívat v čase uzavírky startovní listiny. Nebude to 20 minut před startem ale minimálně 45 minut předem. Startovka pak bude před závodem vyvěšená a reklamace jmen, ročníků a dalších věcí budou muset proběhnout před startem. Po dojezdu už budeme přijímat pouze protesty týkající se výsledků.

Teď trochu otázka na minulý ročník, kdy ČMP (tedy O2) zařadil do projektu Minimalizace šikany. Jaký výtěžek konkrétně byl věnován na konto tohoto projektu a víš, co se za tyto peníze udělalo?

Konkrétně to bylo přes 17.000,- Kč a co s touto částkou Nadace O2 přesně udělala, nevím.

Budou podobné „mimosportovní“ projekty provázet i letošní Pohár?

Určitě. Stejně jako vloni a předloni, tak i letos plánujeme použít výtěžek ze startovného v Plzni na podporu dětského domava Trnová, kterému tak pomáháme získat finance na rekonstrukci zahrady.
Loni byly také součástí každé akce závody na koloběžkách. Mohou tedy zarytí kolobkáři začít opět trénovat?

U každého závodu to asi nebude, ale s kolobkáři spolupracujeme už dlouho a myslím, že je to docela fajnové zpestření, takže pokud to termínově vyjde, tak na některých závodech koloběžky pojedou. Které konkrétně to budou, Ti teď ještě neumím říct, protože to nevím. Vypadá to ale, že kolobky uvidíme v Liberci. Plánujeme na neděli společný závod na Ještěd, což bude veliká libůstka.

Poslední otázka, máš nějaký vzkaz pro ty, kteří ČMP ještě nejeli?

Jednoduchý: přijeďte. Nemusíte hned závodit, ale můžete se projet a změřit si čas a snažit se ho postupně zlepšovat. Pracovat na sobě a hecovat sebe i svoje kamarády. Přesně podl olympijského hesla: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

Svět koleček komentuje:

Letos nás tedy čeká v rámci ČMP několik novinek. Předně to by to mělo být  Mistrovství republiky v Brně, o které ČMP dlouho bojoval. Zajímavé je hledání dalších lokalit, kde se dají pořádat pražské závody. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Praha totiž moc vhodných míst nenabízí.

Chystá se také nová časomíra, která snad dopomůže vyvarovat se zmatků. ChampionChip, který byl v počátcích nejvyužívanější měřící firmou, tak nebude měřit ani jeden z velkých seriálů.

Výzvou bude druhý závodní den v Liberci, kdy se uskuteční výjezd na Ještěd. Po OrliceUp to bude druhá extrémní akce, která se v ČR pojede.

Napsat komentář