700 bruslařů na jedné dráze – Gross-Gerau 2010

V hessenském městě Gross-Gerau nedaleko největšího evropského letiště ve Frankfurtu se již po dvaatřicáté sešli o víkendu 16.-18. dubna bruslaři snad ze všech koutů světa. Foto zde.

Již tradičně se  začínalo závodem Sprint cup – tedy závody jednotlivců na 300 m. V kategorii žen zvítězila Italka Erica Zanetti (25,975 s), mezi muži svedli boj o prvenství Andres Muňoz (Kol) a Joey Mantia (USA). Nakonec se dařilo lépe prvnímu z nich, který na vítězství potřeboval překonat světový rekord. Ten nový má tedy hodnotu 23,692. V závodě jsme měli dva zástupce – v kategorii mužů – Matěje Pravdu a Miroslava Pražmu. Lépe se dařilo M. Pravdovi, který se dobrým výkonem 26,518 s zařadil na 19. příčku (z 35 závodníků), méně už M. Pražmovi, který časem 28,344 s uzavřel starovní pole.

V sobotu se pak již závody, pro něž jsou typické delší tratě i v dětských kategoriích, rozjely naplno. Tradičně nejsilnější kategorií byla mužská – zde bylo na startu 103 mužů. Očekával se zejména týmový boj předních světových týmů. Nakonec proti přesile dokázal celkové prvenství vybojovat Bart Swings (CadoMotus World team) – nastupující mladá hvězda kolečkového rychlobruslení. Zejména na delších tratích byl k neporažení. Jeho předností je schopnost maximálního zrychlení na konci závodů, což mu vyneslo prvenství v obou dlouhých tratích (5000 m bodovacích i 10 000 m vyřazovacích).

V kategorii žen zvítězila překvapivě domácí Mareike Thum, když překonala i taková jména, jakými jsou Nicolle Begg (Nový Zéland), Paula Segura (Kolumbie) nebo Cecilia Baena (KOL).

My jsme zde měli 19 závodníků z 6 klubů: BK Powerslide Náchod, BZK Praha, KSB Benátky, KSB Modřany Praha, Nowis team a Powerslide cz. Prakticky všichni předvedli dobré výkony, cenné jsou výborné výsledky našich mladých bruslařů – 1. místo Zdeňka Sejpala v kategorii 8-9letých chlapců a prvenství Milady Došlé v kategorii 11letých dívek, kde je již konkurence značná.

V dětských kategoriích jsme získaly i 4. a 5. místa, což je výsledek velmi dobrý zejména do budoucna. Závody jsou pro děti velkou zkušeností, protože jde o hromadné starty až 30 závodníků, kdy je nutné se naučit orientaci v „balíku“, rychlému myšlení a v neposlední řadě i průbojnosti.

V juniorských a seniorských kategoriích se naši bruslaři ukázali také většinou v dobrém světle. Ovšem v těchto kategoriích je konkurence již velmi silná, a tak každý postup o nějakou tu příčku nahoru je dobrá. Každopádně byl oproti loňskému roku vidět další posun vpřed, i když někteří závodníci nakonec po pádech nedopadli tak dobře, jak měli rozjeto. Ale i to k tomuto sportu patří.

Celkové výsledky jso k dispozici na stránkách závodu zde.