Těžká prověrka v německé Geře

Po dvou největších závodech jarní závodní in-line sezóny v Evropě (Tres Pistes ve Francii a silničním Gross-Gerau v Německu) se v německé Geře konal o víkendu 14.-16.5. 2010 další bruslařský zážitek: 650 závodníků se sjelo na 20. ročník Geraer Rollsporttage (viz foto) – největší dráhové závody v Německu. Pro německé závodníky jde o jeden z kvalifikačních závodů o postup do reprezentačního výběru, a tak se tu sešla téměř celá kompletní německá špička. Nechyběly však ani výběry Rakouska, Polska, Dánska, Maďarska a Švýcarska, pro něž jde opět o prověrky kandidátů na reprezentační dresy. V kategorii seniorek/seniorů a juniorek A a B tu bylo i několik mistrů Evropy a světa.

I proto tu nemohli chybět naši závodníci, kteří měli podobný cíl: poměřit své schopnosti se silnou zahraniční konkurencí. Koneckonců byly závody v Geře ještě v loňském roce naším Svazem kolečkového bruslení jmenovány jako jedny ze závodů, na které se kladl důraz při nominaci do české reprezentace.

Zatímco v Čechách začala bruslařská sezóna pro všechny příznivce koleček prvním dílem seriálu LifeInLine tour ve větrné Praze, in-line specialisté jeli do Gery. Počasí sice nepřálo závodníkům ani jedné straně  Krušných hor, závodilo se ale jistě všude s velkým nasazením.

Závody v Geře byly na začátku poznamenány deštěm, a proto se nejely nejkratší sprinty na 200 a 500 m. Organizátoři pohotově změnili délku tratí na 1500 m. Po odjetí několika prvních rozjížděk ale dráha uschla a závody se rozjely podle předem naplánovaného programu.

Čeští závodníci, kterých tu bylo celkem 43, si počínali velmi sebevědomě a domů si vezou celkem 9 individuálních medailí a 2 štafetové.  V dětských kategoriích, kde jsme sbírali největší úspěchy (KSB Modřany celkem 4×1., 2×2. a 1×3. místo a KSB Benátky 1×2. místo a 1×3.místo), se na startu sešli vždy závodníci jediného ročníku narození.  Různý byl také počet startujících v jednotlivých kategoriích, což je potřeba mít na zřeteli při hodnocení jednotlivých úspěchů: někde je úspěch 3., jinde 8. místo. Ale i přes tento „myšlenkový filtr“ lze vnímat rozvoj našeho bruslení v mládežnických kategoriích dobře. Nelze vyzdvihovat jednotlivá jména jen co do počtu medailí, ale je potřeba vše vidět i v širších souvislostech. Velmi vysoko lze proto hodnotit výkon našich dívčích štafet v kategorii 10 a 11 let.  Naše dvě štafety (KSB Benátky ve složení: Došlá, Richterová a Fialová a KSB Modřany Praha ve složení: Bohumská, Stodolová M. a Lokvencová) v konkurenci 10 štafet získaly 2. a 3. místo. Podobně lze hodnotit již druhé vítězství štafety chlapců 8-9 let z KSB Modřany na německých závodech  (Stodola P., Bohumský). Ovšem i 5. místo benátecké štafety dívek 12-13 let (Šulcová, Sejpalová) je výborné: ve dvou si poradily s dalšími 16 štafetami! Je vidět, že trpělivá klubová koncepční práce začíná pomalu nést své ovoce a další nemedailová umístění, kterých bylo dost a dost, tomu jen odpovídají.

Tentokrát však nelze zdaleka zapomenout ani na „starší“ kategorie. Radost sobě i nám udělali určitě především naši mužští zástupci. Kromě výborného 4. místa ve štafetách (Suchý, Krupka Gorecki), kde porazili výběry Rakouska i Dánska, se i v individuálních výkonech posunuli v mezinárodní konkurenci vpřed. Všichni tři si již ze závodů odnesli nejen schopnost udržet se v hlavním balíku, ale i sebevědomí ve vyřazovacích a bodovacích závodech.

Oba naši senioři si v bodovacích závodech dojeli pro body a ve vyřazovacím závodu na 10 000 m si již pomalu začínají zvykat na těsná vyřazení až v posledních kolech. Narozdíl od dětských a juniorských kategorií jsou seniorské kategorie mnohem náročnější, protože spolu závodí závodníci s velkým věkovým rozdílem. Matěj Krupka nakonec obsadil celkové 6. místo, Ondřej Suchý (oba BZK Praha) po nezaviněném pádu v posledním bodovacím závodě byl celkově 12., Matěj Pravda 29. (pro nemoc jel pouze dva závody). Dráhový křest tu prožil Lukáš Trnavský – Worker SSC Otrokovice – celkově 30., nedařilo se Mirkovi Pražmovi – BZK Praha (celkově 37.).

Podobně  si mezi juniory A vedl Aleš Gorecki. Zejména v bodovacím závodě si vyjel krásné 4. místo a celkově skončil na 9. místě ve víceboji (ze 30. účastníků). V lepšících se výkonech pokračuje i náchodská závodnice Klára Prokopová, která v silné kategorii Juniorek A obsadila 12. příčku. Ostatní čeští závodníci se umisťovali většinou v polovině závodních polí. Silně obsazená byla např. kategorie juniorek B (celkem 60 závodnic), kde jsme měli Terezu Kolesárikovou (celkově 32.)  a Kateřinu Novotnou. Podobně silná byla i kategorie juniorů B.  Z našich si nejlépe vedl Šimon Pravda (KSB Modřany – celkově 20.), jen o několik míst za ním skončil Michal Prokop (BK Powerslide Náchod), který letos udělal velký výkonnostní skok.

Dá se tedy říci, že závody v Geře ukázaly na vcelku slušnou úroveň klubové práce, která však doposud vyplývá spíše  ze zájmu jednotlivých trenérů a rodičů v tom kterém klubu a ze zájmu jednotlivých bruslařů samotných než z koncepční práce na úrovni republiky. Je jasné, že pokud by se tomuto sportovnímu odvětví věnovala větší péče o rozvoj talentů, byli bychom za nějaký ten čas určitě zase mnohem dál. Zázemí v dětech a jejich rodinách i v oddílech tu máme; nevelké, ale o to více motivované. Jen to umět podpořit.