Mistrovství ČR na silnici v plném lesku

Nejen slunce ozářilo MČR na silnici, které se konalo v sobotu 5. června na kvalitním ovále v Otrokovicích. Těch faktorů, díky nimž se letošní MČR může směle přiřadit k těm nej závodům, které se u nás organizují, bylo ale víc.

V první řadě to byl start našich nejlepších rychlobruslařek, v čele s Martinou Sáblíkovou, Kateřinou Novotnou a Karolínou Erbanovou. Určitě to ale byl i dobře „šlapající“ průběh celého závodního dne v podání organizátorů z místního oddílu SSCO Worker. A přitom právě organizace byla v tomto závodě dost složitým oříškem.

Aby se totiž vyšlo vstříc naší zlaté olympioničce a jejímu týmu, muselo se zavedené schéma závodů pozměnit tak, že dopoledne se odjely všechny závody v kategoriích Seniorů, Juniorů A a B, tedy kategorií, v nichž se mistrovské tituly udělovaly. Zvládnout to nebylo úplně jednoduché a dík patří právě organizátorům, že to zvládli bravurně. Protože pro každého fandu bruslení bylo určitě velkým svátkem vidět tým Petra Nováka v čele s Martinou „v akci“. Že to nebylo jednoduché ani pro závodníky, netřeba připomínat. Vždyť ti nejlepší, kteří se probojovali z rozjížděk až do finálových jízd, museli během 4 hodin absolvovat až 6 závodů v délce od 500m sprintů až po 10000m závod bodovací, v případě mužů. To už jejich síly prověřilo opravdu hodně  a je potěšitelné, že i přes tento handicap se bojovalo opravdu nadoraz. A to jak v hlavní kategorii žen a mužů, tak i v juniorských kategoriích.

A tak jsme na otrokovicím oválu viděli zcela určitě nejlepší české výkony na silničních okruzích, padlo nespočet osobních rekordů a pokud by existoval přehled českých rekordů, určitě by se tyto tabulky přepisovaly.

Viděli jsme jak spanilou jízdu Martiny Sáblíkové v závodě na 1500 a 5000 m, tak i tuhý boj o druhou příčku mezi Katkou Novotnou a Karolínou Erbanovou, krásný souboj svedli muži na všech tratích. Tak rychlých 500 m v podání hned pětice mužů (nejrychlejší byl Ondřej Suchý časem 42,34) jsme v ČR opravdu ještě neviděli – vždyť hned 4 muži se dostali s časem pod 43 vteřin – a to už jsou časy na evropské úrovni. Pro srovnání a lepší orientaci uveďme např. vítězný čas loňského mistra Evropy na 500 m  Claudia Naseliho:  41,827. Mimochodem – právě na loňském ME v Belgii by se všichni čtyři dostali s těmito časy mezi 12 nejlepších Evropanů!

Napínavé byly i bodovací závody. V ženách si pro vítězství dojela systémem start-cíl opět Martina Sáblíková, v mužích si od poloviny závodu dojížděl v sólovém úniku pro body  Matěj Krupka.  Diváky (a zvlášť trenéry) zvedl ze židle i poslední závod juniorů A – v mužské kategorii, kdy o jediný bod v bodovacím závěrečném závodě přišel o titul Mistra ČR Adam Adlt, který se musel sklonit před Alešem Goreckim. Ale i v dalších kategoriích MČR bylo na co se dívat. Je potěšitelné, že se řady našich závodníků rozrůstají. Napomohlo to právě kvalitním výkonům, které jsme v ČR v podání českých závodníků snad ještě neviděli.

Pořadí v jednotlivých mistrovských kategoriích:

Seniorky (18 let a starší)
1. Martina Sáblíková, NOWIS Team
2. Kateřina Novotná, KSB Benátky
3. Karolína Erbanová, NOWIS Team

Senioři (18 let a starší)
1. Ondřej Suchý, BZK Praha
2. Matěj Krupka, BZK Praha,
3. Filip Adlt, TJ Žďár nad Sázavou-Insportline

Juniorky A (16-17 let)
1. Nicol Hlůšková, TJ Žďár nad Sázavou-Insportline
2. Markéta Žďárková, BK Powerslide Náchod
3. Nicol Bičanová, WORKER SSCO team, Otrokovice

Junioři A (16-17 let)
1. Aleš Gorecki, BZK Praha
2. Adam Adlt, TJ Žďár nad Sázavou-Insportline
3. Miloš Apeltauer, BZK Praha

Juniorky B (14-15 let)
1. Tereza Kolesáriková, POWERSLIDE.CZ
2. Kateřina Novotná, BK Powerslide Náchod
3. Lucie Horáčková, KSBM Praha

Junioři B (14-15 let)
1. Šimon Pravda, KSBM Praha
2. Lukáš Vevera, BZK Praha
3. Michal Prokop, BK Powerslide Náchod

Mistrovstvím ČR však program v Otrokovicích rozhodně nekončil. Už sice bez přítomnosti Martiny Sáblíkové, ale s energií, kterou jim svými výkony určitě předala, začaly po poledni závodit i děti. Mimořádnou výkonnost prokázala např. kategorie juniorek D (rok narození 1999-2000), jejichž časy byly srovnatelné a často mnohem lepší než časy dívek o 2 až 5 let starších. Co ale na dětských závodech bylo nejzajímavějšího? Určitě utěšeně se rozrůstající vyrovnaná závodní špička dětských nadějí z různých oddílů. A to je pro další růst tohoto krásného sportu velkým motorem. Je však potřeba zmínit i početnou skupinu věkem sice starších, ale výkony velmi silných seniorů a seniorek v kategoriích nad 30, 40 i více let.

Celkové výsledky zde (převzato ze stránek www.ssco.cz).Výsledky MČR a 2 kola OIP 2010_0

[slideshow id=32]

Napsat komentář