Akademické tituly pro rok 2010 rozděleny

V bruslařském městě Opavě, na tradičím místě v Městských sadech, se konal v neděli (tentokrát mimořádně kvůli sobotnímu MČR v Otrokovicích) 6. 6.  další závod Českomoravského poháru. Tentokrát byl hlavní závod na 21 km okořeněn možností získat akademický titul mistra – mistryně ČR na této trati.

K závodům v Opavě není v podstatě třeba cokoli dodávat. Kdykoli se tady koná bruslařský závod, jde vždy o precizně a příjemně připravenou akci. Organizátoři ze Slezské univerzity a Sprotovních kurzů.cz v Opavě mají dlouholeté zkušenosti, vědí, co chtějí a jak to má vypadat a také podle toho závody dopadají. Na jedničku. Tentokrát k celkové pohodě přispělo i slunečné počasí, které přilákalo do Městských sadů i početné diváky.

Závody začaly také tradičně úderem poledne závodem zrakově postižených cyklistů, po něm již následovaly závody dětí, desítka a nakonec půlmaratón. Letošním příjemným překvapením bylo i to, že závodníci mohli startovat zdarma. To se podařilo díky propojení závodu s přeshraničním projektem Silesia Inline Crossboarder. A právě i díky tomuto projektu přijela do Opavy početná skupina polských dětí, které si možná zkusily takové závody poprvé.

V dětských závodech dominovaly děti bruslařských oddílů Worker SSCO Team, Sokol Běchovice, KSBM Praha, BK Powerslide Náchod, KSB Benátky n. J., potěšil ale start dalších nových, zatím třeba neregistrovaných bruslařů, kteří však podávali velmi hezké výkony.

V závodě na 10 km si pro vítězství David Novák (Inlajn.cz) a Valerie Nadrchalová (Powerslide.cz), která se však musela sklonit před výborně jedoucí mladičkou závodnicí (ročník 1999) Miladou Došlou (KSB Benátky), která však startovala jen mimo soutěž. V seriálu to je totiž tak zařízeno, že každý účastník může startovat ve více než jednom závodě, ale pokud dítě nastoupí ve svém dětském závodě, ten je pak pro něj závodem hlavním, může jet delší závod jen mimo soutěž. Přesto se mu čas měří a může svou výkonnost porovnat s ostatními. Z dětských účastníků je potřeba vyzdvihnout i výkon Michala Prokopa (BK Powerslide Náchod), který jednoznačně vyhrál svou dětskou kategorii (14-16 let) a v závodě na 10 km roztrhal startovní pole razantním únikem.

V hlavním závodě na 21 km se sešlo na startu 53 účastníků. Vzhledem k tomu, že se tou dobou konaly v nepříliš vzdálených místech (Prievidza a Görlitz) další dva oblíbené závody, byli pořadatelé s účastí spokojeni.

V rámci závodu na 21 km se konalo i Akademické mistrovství ČR, což na start přilákalo naše bruslící vysokoškoláky. Závod na 15 kol měl své papírové favority, kteří svůj úkol splnili. V pátém okruhu  roztrhal skupinku cca 16 závodníků pokusem o únik Matěj Krupka (BZK Praha), jeho nástup se podařilo zachytit pouze Janu Peckovi z Liberce, dosvadnímu lídru ČMP a mladému závodníkovi InSportline Žďár nad Sázavou Adamovi Adltovi. Skupinka jela další 3 kola pohromadě, v devátém okruhu nastoupil opět Matěj Krupka, který na dvojici za ním jedoucích závodníků získal náskok 9 vteřin. V tomto okamžiku byl závod velmi zajímavý, šlo totiž o to, zda se dvojici dobrou spoluprací podaří náskok jediného jezdce před nimi zlikvidovat či nikoli. 9vteřinový odstup se udržoval zhruba po celá 3 následující kola, tedy zhruba 4,5 km. Pak však M. Krupka ještě o něco přidal a v posledních 6 km svůj náskok ještě zvýšil. Nakonec vítěz dojel do cíle časem 35:59,7. Tímto vítězstvím získal i titul Akademického mistra ČR pro rok 2010 na trati 21 km.

Mezi ženami byl boj také napínavý. Hned od startu se vytvořila skupinka asi 10 závodníků, v němž bylo 5 hlavních favoritek: Kamila a Karolína Novákovy (ISC Gigasport Praha), Nicol Hlůšková (Worker SSCO team), Markéta Žďárková (BK Powerslide Náchod) a Eva Šodková (Inlajn.cz). Ženy jely ve skupině pohromadě až do tří čtvrtin závodu, kdy zvýšenému tempu nestačila nejmladší z nich, Markéta Žďárková, která se zotavuje po delší nemoci. Zbylé čtyři závodnice se o stupně vítězů „popraly“ až v cílové rovince. Smůlu měla Eva Šodková, která při finiši spadla. Pro vítězství a i titul Akademické mistryně ČR si nakonec dojela Kamila Nováková.

Bonbónkem na závěr byl závod štafet pro 2-6členná družstva, při kterém se všichni velmi dobře bavili ale především tvrdě závodili.