Mistrovství ČR na dráze

O víkendu 12.-13. 6.  se završila dráhová sezóna v ČR. Závody Czech inline Open v Benátkách nad Jizerou s rekordní účastí kolem 290 startujících ukázaly, jak krásný sport kolečkové bruslení ve své závodní podobě může být.

Na startu se sešli závodníci čtyř zemí: Česka, Polska, Německa, Maďarska. Jen málokdy je u nás možné vidět startovní listinu tak nabitou. Nechyběla zvučná jména, nechyběly vyrovnané souboje, nechybělo ani krásné počasí. Závody se opravdu vydařily. Ti, pro něž se stalo kolečkové rychlobruslení sportem číslo 1 a kteří myslí na závodní kariéru viděli a zažili „opravdové“ závody.

Závodilo se formou víceboje, každá kategorie měla minimálně tři různě dlouhé tratě – od sprintů po dlouhé, jezdily se i závody bodovací a vyřazovací, závodilo se v týmových štafetách. V Benátkách jsme zkrátka viděli sport na úrovni, která odpovídala důležitosti Mistrovství republiky.

A tak po úspěšném MČR na silnici, které se konalo minulý víkend v Otrokovicích, se dá směle říct, že kolečkové rychlobruslení u nás určitě je na rozkvětu. Tím „u nás“ však nemyslím jen v naší zemi, ale v v našem středoevropském prostoru. Ve srovnání s významnými např. německými, italskými nebo francouzskými závody ten náš závod rozhodně nezaostával. Ani co do počtu startujících, ani co do dosažených výkonů.

Potěšující je, že jsou stále silnější  nejen dětské kategorie, ale i kategorie těch trochu odrostlejších. A byť naši závodníci např. v „Béčkách“ ještě po medailích v mezinárodní konkurenci nesahají automaticky, jsou jim velmi nablízku.

V Benátkách i díky silné zahraniční konkurenci padlo přes 25 (a možná i více) rekordů dráhy, počet osobních rekordů nejde asi ani spočítat. Viděli jsme výborné individuální výkony i napínavé taktické závody, nikdo si nemohl být do konce svého posledního absolvovaného závodu jistý svým konečným umístěním. A tak si závodníci a určitě i diváci přišli na své. Je jen škoda, že se nepodařilo přilákat zájem televize. Ta by určitě měla co vysílat. Např. i seniorské kategorie, v nichž nebývala dřív konkurence tak velká, přinesla v podání našich závodníků docela zajímavé „bitvy“ o každý bodík do celkového součtu. S tím, jak dorůstají mladší závodníci, kteří se tomuto sportu věnují pravidelně pod odborným vedením, vzrůstá úroveň právě v juniorských a seniorských kategoriích. To je důležité zejména pro další ročníky: vysoká úroveň přiláká jistě i další zahraniční konkurenci.

O dětských závodech netřeba mluvit, čísla hovoří sama: např. v kategorii dívek 10-11 let se na startu sešlo 33 závodnic, o kategorii výš jich bylo ještě o jednu více! A to, že právě kategorii juniorek D vyhrála česká závodnice Milada Došlá (KSB Benátky) hovoří také jasně o dobré připravenosti našich bruslařských nadějí. Úroveň dětských kategorií lze zhodnotit jako vysokou. Vždyť závodníci zahraničních týmů (např. UKS Orlica, RSV Gera, Turbine Halle, Tornado team Szeged, TDKE Hungary a dalších) obsazují i na jiných, ještě silněji obsazených závodech v zahraničí přední místa.

Rozhodně tedy nejde říct, že šlo o bitvy typu „mezi slepými jednooký králem“. Na startu byli i reprezentanti jednotlivých zemí: Jenny Peisker (postaršená do kategorie juniorek A, jinak reprezentantka Německa v kadetkách), Tina Strüver (seniorská reprezentantka Německa), Eszter Monostori,  Bence Békány – reprezentanti Maďarska, Robert Chlodzik, Katarzyna Korkosz – polští závodníci z reprezentačního výběru – ty všechny jistě uvidíme i na letošním mistrovství Evropy v Itálii.

Takže bylo s kým se porovnávat. A to, že čeští závodníci rozhodně nehráli druhé housle, je dobrým příslibem do budoucna.

Výsledky najdete na webu ww.speedskating.cz. V rámci Czech inline Open se konalo i Mistrovství ČR. Jak dopadlo:

Mistři republiky 2010 na dráze:

Seniorky:
1. Kateřina Novotná (KSB Benátky)
2. Aneta Kolesáriková (Powerslide CZ)

Senioři:
1. Matěj Krupka (BZK Praha)
2. Ondřej Suchý (BZK Praha)
3. Matěj Pravda (KRS Svratka)

Juniorky A:
1. Lenka Záhumenská (BZK Praha)

2. Markéta Žďárková (BK Powerslide Náchod)
3. Nicol Hlůšková (TJ Žďár n/S InSportLine)

Junioři A:
1. Adam Adlt (TJ Žďár n/S InSportLine)
2. Miloš Apeltauer (BZK Praha)
3. Petr Pazour (KSB Ostrov n/O)

Juniorky B:
1. Tereza Kolesáriková (Powerslide CZ)
2. Lucie Horáčková (KSB Modřany)
3. Kateřina Novotná (BK Powerslide Náchod)

Junioři B:
1. Michal Prokop (BK Powerslide Náchod)

2. Lukáš Vevera (BZK Praha)
3. Šimon Pravda (KSB Modřany)

[slideshow id=34]

Napsat komentář