Český pohár v in-line bruslení opanovali cizinci

Francouz Mathieu Grandgirard a Polka Paulina Kowalik vyhráli úvodní závod oficiálního Českého poháru v in-line bruslení v Hradci Králové. Dlouho očekávaný český start Nestlé LifeInline Tour 2009 v Hradci Králové se vydařil po všech stránkách, na nové trati startovalo 480 registrovaných závodníků.

Na start půlmaratonu Českého poháru se postavilo rekordních 159 závodníků. Návrat do elitního pelotonu dal hlasitě najevo Tomáš Ptáčník, který ujel hned v prvním z 11 okruhů, ale ve 3. okruhu byl sjet zhruba 40člennou skupinou, v níž nechyběl nikdo z favoritů. Aktivní na čele byl zejména Petr Lochman, ale v 5. okruhu razantně odskočil vítěz loňského Českého poháru i Tour Milan Križan, kterému kryl ve vedoucí skupině záda jeho stájový kolega Grandgirard. Križanův náskok před asi dvacetičlennou skupinou narostl až na 25 sekund a v 8. kole bylo jasné, které klubové barvy budou slavit vítězství: Grandgirard se odpoutal od skupiny a v 9. okruhu už jezdila silná dvojice pohromadě – získala náskok více než 30 sekund. Do cíle dojel po dohodě jako první Grandgirard před Križanem, výsledek spurtu o 3. místo mezi Tomášem Ptáčníkem a Bartoszem Chojnackim rozhodla až cílová kamera – bronz bral polský bruslař.

„Výborný závod, skvělé podmínky, hodně bruslařů. Měli jsme připraveno s Milanem více taktických variant útoku, rozhodovali jsme až na trati. Do Ostravy na Světový pohár už přijede celý náš tým v nejsilnější sestavě,“ řekl v cíli Grandgirard, který vyhrál i úvodní závod Tour v Bratislavě.

V závodě žen nenavázala na bratislavské prvenství Renáta Karabová, v závěru podlehla Polce Paulině Kowalik.

V neděli 17. května pokračuje Český pohár v Praze, 31. 5. v Českých Budějovicích a 7. června v Ostravě, kde se jede historicky poprvé i o body do Světového poháru.

Výsledky 1. závodu Českého poháru – muži: 1. Mathieu Grandgirard (Francie) 38:32,172, 2. Milan Križan (Slovensko, oba ILA Rollerblade Speedodrom) -0,168, 3. Bartosz Chojnacki (Polsko, Ambra Cekol Wilanow) -34,755.

Ženy: 1. Paulina Kowalik (Polsko, USK Orlica) 40:49,687, 2. Renáta Karabová (Slovensko, Skating Club Košice) -0:04, 3. Kamila Nováková (Gigasport ISC Team) – 1:37.