Stožecká brusle – rekord trati překonán o téměř 3 minuty

Druhého ročníku závodu Stožecká brusle se v sobotu 21. srpna zúčastnilo kolem 200 závodníků, pro které byl připraven opravdu vydařený in-line den.

Perfektní organizace Ski klubu Šumava včetně zážitku dopravy vlakem na start, ceny k nakousnutí (výborné koláče), program pro všechny kategorie a objednané počasí – takto lze charakterizovat další zastávku letošního ročníku Českomoravského poháru v šumavském Stožci.

Vlaky Českých dráh jsou už desítky let vybaveny nosiči na brusle

Trať nejdelšího, 15 177 m dlouhého závodu, vedla po části cyklotrasy Christiana Battaglii, a to z Nové pece do Stožce. Jde o jednu z nejhezčích stezek využitelných pro in-line bruslení u nás, a tak není divu, že sem, na 2. ročník Stožecké brusle zavítalo kolem 200 bruslařů-závodníků.

Závod na Šumavě má ještě další zajímavost: oba delší závody (16 a 8 km) se jedou formou časovky, což je zajímavá a málo vídaná forma in-line závodu. Závodníci letos startovali v půlminutových intervalech, zakázáno je vození se za závodníkem, který dojede předchozího. Každý si tu může ověřit, jak na tom se svými fyzickými, psychickými ale i taktickými možnostmi je. Protože všechny tyhle dovednosti jsou v závodě tohoto formátu důležité. Zároveň ti, kteří nemají ambice zrovna sprintovat celých 16 nebo 8 km, mají možnost projet si krásnou trať podél Horní Vltavy a nechat si přitom změřit čas a nenechat se rušit nějakými „chrty“. I to má své kouzlo a na jiných okruhových závodech se to zažít moc nedá.

Stožecká brusle je ale závod, proto se pojďme podívat, jak letos dopadla. V hlavním závodě nastoupilo v mužské kategorii několik favoritů, mj. dosavadní vedoucí závodník ČMP Jan Pecka z Liberce, dále loňský vítěz závodu a držitel rekordu trati Martin Kuchař (Gigasport ISC Praha), zvědavost na sebe a především na jeho výkon poutal i letošní dráhový mistr republiky, vicemistr republiky na trati maratonské a účastník letošního ME v in-line rychlobruslení Matěj Krupka (BZK Praha), pro něhož byla časovka jednotlivců velkou neznámou.

Hned prvním překvapením v cíli byl ale slovenský závodník Tomáš Rosival (CSRC Košice), který startoval jako třetí a do cíle dojel v čase o minutu lepším dosavadního dráhového rekordu 29:16 minut. To napovídalo, že letos se pojede opravdu rychle, všichni favorité startovali až později. Nedlouho po něm do cíle ve Stožci dorazil i Matěj Krupka, který startoval jako 17. To avizovalo výborný čas, protože musel předjet hezkou řádku soupeřů. Jak ukázala časomíra, tušení neklamalo: čas 26:30,8 min byl hozenou rukavicí. Čas o téměř tři minuty lepší než čas loňského vítěze, který byl v té době ovšem ještě na trati, stejně jako Jan Pecka. Oba závodníci ze sebe vydali vše, oba zajeli čas pod 28 minut, na Matěje Krupku to ale nestačilo. Postarali se však o dramatický průběh závodu, v němž nebylo o vítězi rozhodnuto hned. Závod ukázal, jak se naše in-line bruslení vyvíjí, vždyť hned pět závodníků bylo rychlejších než dosavadní rekord tratě, který se vloni jel také za pěkného počasí.

Mezi ženami se očekával také napínavý souboj, byť na trati chyběly některé favoritky z minulého víkendu z MČR v maratonu. Podle papírových předpokladů si pro vítězství dojela letošní akademická vicemistryně na 21 km Eva Šodková (v celkovém pořadí 19. místo), jejíž čas 32:22.700 byl jen o pár vteřin horší než loňský vítězný čas reprezentantky SR Renaty Karabové. Na druhé příčce se umístila Martina Žáčková (Sportovnikurzy.cz), třetí dojela Jitka Bejdáková (4Health.cz).

Na Stožci ale závodily i děti, mezi kterými svými výkony upoutala pozornost Tereza Neumannová (ročník narození 1998 – BO InSportline Žďár n. S.) a hobby jezdci na 8 km, kde byl nejrychlejším mužem Pavel Mandák (SKI klub Šumava) a první ženou se stala patnáctiletá Veronika Hudečková (SKI klub Šumava).

Stožecký den se prostě letos opět vydařil, nechyběly doprovodné akce (závod koloběžek, trampolíny, badmintonový kurt), nechybělo tradiční šumavské občerstvení v podobě koláčků v cíli, nechyběl ani tradičně výborný „českomoravský“ moderátor Honza Krejčíř a rozhodně tu nechyběla dobrá nálada. Na Šumavě prostě závody umí „udělat“.