Černošické mílaření

V sobotu 4. září se v Černošicích u Prahy konala další zastávka Inline Cupu/Českomoravského poháru v režii Inlajn.Cz. Na pořadu dne byly dva závody – Černošická míle a desetimíle. Počasí bylo opět příkladně objednané, registrace fungovala rychle a efektivně a závodní kulisu opět vykouzlil komentátor Honza Krejčíř. Zázemí tedy bylo připravené na jedničku.

První závod „na rozjetí“, kterým byla zmíněná míle, se jel po přímé silnici s malou šikanou, která se nacházela zhruba ve 3/4 trati. Startovalo se intervalově po jednom závodníkovi a na start se postavilo 121! bruslařů. Byla zakázána jízda „v háku“ a každý si tak při cestě do cíle zkusil, co vydrží. Vítězem se stal Jakub Makalouš (Bootcamps-K2) 2:02.48 před Ondřejem Suchým (Pipni.cz) 2:04.48 a Jaroslavem Zíkou (Gigasport ISC Team  Praha)  2:041.65, který třetím místem oslavil své narozeniny. Všechny ženy předstihla Karolína Nováková (Gigasport ISC Team Praha) 2:22.45 následovaná Evou Šodkovou (Inlajn.Cz) 2:26.84 a  Danielou Fejtovou (sportovnikurzy.cz) 2:27.81.

Po mílovém zpestření se závodní pole začalo chystat na hlavní událost dne – Černošická desetimíle. Závod se jel na 10 okruhů, každý okruh měřil 1,5km. Trať byla technicky náročná se stoupáním před cílovou rovinkou. Klikatila se mezi novostavbami a mnozí Černošičtí zvědavě zpoza plotu přihlíželi, kdože se to prohání kolem jejich domu. A že se měli na co koukat! Na tento závod se sjela absolutní špička českého mužského i ženského bruslení. Jména jako Krupka, Suchý, Pecka, Makalouš, Němeček, Kuchař nechyběli v prvních řadách na startovním „roštu“. Stejně tak jako Kamila a Karolína Novákovy, Eva Šodková či Martina Žáčková. Startovalo se opět odděleně – muži 1 minutu za ženami.

Celý závod se postupně vyvíjel a gradoval. Viděli jsme skvělou taktickou bitvu sester Novákových proti teamu sportovnikurzy.cz a osamocené Evě Šodkové. Nakonec právě trojice Šodková, Nováková, Nováková odskočila a v posledním kole si to rozdala o medaile. V cíli pak byla první Kamila Nováková těsně před sestrou Karolínou (obě Gigasport ISC Team Praha) a  Evou Šodkovou (Inlajn.Cz).

Mužský závod byl rozjet trochu opatrněji, a tak první kola nepřinesla nic, než přelévající se balík závodníků. Tempo se však postupně stupňovalo, na špici přicházely nástupy. Nakonec se ze všech úniků vykrystalizovala pětice Suchý, Krupka, Pecka, Makalouš a Němeček, která ujela hlavnímu závodnímu poli a po finiši si v tomto pořadí dojela pro první místa a stejně jako ženy, pro body do Českomoravského poháru.

Pokud bych měl něco závodu vytknout, pak by to mohla být mírná přehuštěnost na trati, která nebyla nejširší, ovšem atraktivita okruhu, který byl technicky jedním z nejnáročnějších u nás, to hravě kompenzuje. Vylepšilo se i počítadlo okruhů, závodníci tak měli přehled, kolik kol mají do cíle a zároveň posunutím cíle před křižovatku se organizátoři vyhnuli „zbloudilým závodníkům“, kteří absolvovali kola navíc. Organizace proběhla na profesionální úrovni, nelze nepochválit výkon komentátora. Velmi napínavý závod tak byl zároveň skvělou pozvánkou na poslední zastavení Inline Cupu, které se koná 2. října v Račicích.