WIC Ostrava – světový závod

Ostrava přivítala premiérově v Česku závod série World Inline Cup a vnesla do seriálu Nestlé LifeInLine Tour s účastí profesionálních týmů novou dimenzi. V závodě žen předvedly univerzitní školení z taktiky závodnice týmu Bont Wheels, v závodě mužů se konal doslova letecký den a rychlost převyšovala i 60 km/h. Vítězství vybojovali v hlavních závodech reprezentantka Švýcarska Kelly Martinez a Ital Luca Saggiorato.

 
 
Bont Wheels udolaly kolumbijskou hvězdu
 
Scénář ženského závodu SP byl jasný: Cecilia Buena, aktuálně nejlepší bruslařka světa, versus tříčlenný, nesmírně silný Bont Wheels Team. Hned v úvodním kole vystřelila z úvodní skupiny Argentinka Tamara Llorens, zatímco její dvě týmové kolegyně Kelly Martinez a Alexandra Vivas kontrolovaly tempo skupiny. Llorens měla náskok až 5 sekund před čtveřicí ve složení Buena, Martinez, Vivas a Novotná. Před cílem třetího z 11 okruhů zaútočila Kelly Martinez, za ní jela sólově Novotná se ztrátou 18 sekund a trojice Baena, Llorens a Vivas ztrácela už 34 sekund. A odstupy se stále zvětšovaly, v 7. okruhu ztrácela Novotná 1:10 a trojice 4:03, když členky týmu Bont Wheels nekompromisně likvidovaly snahy vedoucí jezdkyně SP o útok. Zmar kolumbijské celebrity dokonalo desáté kolo, kdy byla předjeta vedoucí jezdkyní o celý okruh, ze skupiny navíc odskočila Llorens a dojela si v pohodě pro třetí místo. „Byl to z naší strany taktický závod, v silném větru jsme se snažily hodně útočit. Trať byla velmi pěkná a rychlá, perfektní byla atmosféra závodu,“ hodnotila Tamara Llorens. Buena nakonec ve finiši osvědčila své vynikající sprinterské kvality a díky bodům za čtvrté místo uhájila vedoucí pozici v SP.
 
 
„Byl to hodně těžký závod proti trojnásobné přesile. Moc se mi líbila trať a jsem ráda, že jsem uhájila první místo ve World Inline Cup. Nakonec vyšlo i počasí, navzdory hrozbě deště,“ řekla v cíli sympatická Kolumbijka. 
 
 
Ve skvělé formě se představila česká olympionička Kateřina Novotná. „Bylo to hodně těžké, téměř celý závod jsem jela sólově. Zkoušela jsem v počátku odskočit a vyšlo to, soupeřky mě asi podcenily. Lépe to při mé premiéře ve Světovém poháru na in-line bruslích dopadnout nemohlo, ve spurtu bych na rychlejší a zkušenější soupeřky neměla. Hodně mi pomohla skvělá divácká podpora, byl to nádherný závod,“ hodnotila Kateřina Novotná.   
 
 
 
Výsledky závodu SP žen na 33 km: 1. Kelly Martinez (Švýrarsko) 1:00:56, 2. Kateřina Novotná (ČR) -1:37, 3. Tamara Llorens (Argentina) -3:49, 4. Cecilia Baena (Kolumbie) -5:54, 5. Alexandra Vivas (Kolumbie) -5:55, 6. Barbara Bakošová (SR) -5:57.
 
 
Strhující rychlost elitních mužů
 
Už start 151členného pelotonu předznamenal letecký den v Ostravě. V úvodním kole 26členná vedoucí skupina zaznamenala rychlostní průměr přes 40 km/h, ve sjezdu z Hlavní třídy ke kruhovému objezdu rychlost nejlepších jezdců převýšila 60 km/h. Ve 3. okruhu se pokusila o trhák dvojice vedoucích jezdců SP Guyader (Francie) a Rosero (Kolumbie), ale silná skupina byla proti. V dalším okruhu se pokusil otestovat soupeře Suchý, ale 15členná skupina jej sjela. 
 
 
Závod rozhodl šestý okruh a únik velmi silné pětice ve složení Severin (Švýcarsko), Boucher (Francie), Saggiorato (Itálie), Zamudio a Muňoz (oba Kolumbie). Její náskok na 11člennou skupinu pronásledovatelů v 7. okruhu činil již 1:24. V 9. okruhu zaútočil český mistr republiky Matěj Krupka a získal náskok 10 sekund na pronásledovatele, ale byl dostižen. 
 
 
Diváky obsypaná Hlavní třída viděla strhující sprint o vítězství, ale i o šesté místo ve druhé skupině, v obou případech rozhodovala cílová kamera. Nejvyšší bodovou prémii do SP, 60 bodů, získal Ital Luca Saggiorato. Nejlepší z Čechů, Ondřej Suchý, obsadil výborné 8. místo. „Je to úplně jiná kategorie závodění, měl jsem jen cíl udržet se co nejdéle mezi nejlepšími jezdci. Osmé místo je příjemný bonus. Parádní byla divácká kulisa,“ říkal Ondřej Suchý. Desátý Matěj Krupka byl rozezlen na nesportovní chování Němce Wieduwilta: „Asi 150 metrů před cílem mě chytil za ruku a stáhnul zpět. Jinak to byl skvělý závod, nečekal jsem, že získám skalp Guyadera. Se stoupáním do kopce jsem měl zpočátku problém, ale pak jsem se slušně rozjel.“
 
 
Výsledky závodu SP mužů na 33 km: 1. Luca Saggiorato (Itálie) 53:19, 2. Andres Muňos (Kolumbie) -0:00, 3. Severin Widmer (Švýcarsko) -0:00, 4. Thomas Boucher (Francie) -0:00, 5. Nicolas Zamudio (Kolumbie) -0:00, 6. Julien Leurard (Francie) -1:16, 7. Timon Spörri (Švýcarsko) -1:16, 8. Ondřej Suchý (ČR) -1:16, 9. Nico Wieduwilt (Německo) -1:17.

zdoj: lifeinline.cz

Napsat komentář