Miroslav Pražma

(16 otázek pro…) Miroslav Pražma – sedmnáctiletý závodník ve službách BZK Praha, kterého můžeme potkat téměř na všech závodech v České republice a i na některých v zahraničí. Mirek jezdí půlmaratón, a v konkurenci, která se stále rozrůstá, dosahuje výborných výsledků.Oblíbená muzika :
Různě. Většinou pop nebo rock, ale i třeba hip-hop.
Nejlepší trať : Napajedla.
Můj závodní set : Powersilde C4 bota, rám Cado-Motus 4×110, nejraději kolečka Matter Juice/Image 110mm
Můj vzor : Joey Mantia, Bart Swings, Wouter Hebbrecht. Z holek třeba Cecilia Baena nebo Mareike Thum.

Mirku na úvod. Kdy jsi začal s inline bruslením?
Co se týče fitness bruslení, tak celkem brzo. Mohlo mi být tak 6.

A proč brusle, jak ses k nim dostal?
Ani už nevím, myslím, že to byl dárek k narozkám.

Jsi bruslař tělem i duší, nebo děláš ještě nějaký jiný sport?
Ostatní jen tak rekreačně. Sem tam navštívím běžecké závody nebo si zahraju fotbálek. Jinak jsem věrný svým bruslím.

Kdy se ti začalo dařit? Kdy ses začal objevovat na předních místech ve výsledcích? Nebo jsi tam byl už od začátku?
Tak pomyslným zlomem bylo asi loňské MČR v půlmaratonu v Brně. Od té doby jsem si začal víc věřit.

Kolikrát do týdne trénuješ? Kolik z těchto tréninků jsou na bruslích a kolik v běhu apod.?
V současné době trénuji 4-5x týdně. Podle toho kolik závodů je o víkendu. Z toho jeden trénink činí běhání. 😉

Máš radši české, nebo zahraniční závody? Říká se, že zahraniční závody jsou ohledně povrchu kvalitnější, jaký na to máš názor ty?
Co se týče dráhy tak určitě. Dráhové závody v cizině jsou brány prestižněji, mají tam tradici a podle toho se tam zkvalitňují podmínky. V zahraničí je opravdu mnoho pěkných drah či okruhů na kterých je radost závodit. Např. Gross Gerau či Gera. U nás bohužel rozvoj závodění na dráze stagnuje a je u nás pouze jediná bezpečná dráha(Benátky). Je to škoda, protože pokud se in-line rychlobruslení dostane na OH, budou to právě dráhové závody, které svou atraktivitou přitáhnou diváky a fanoušky.
Co se týče závodů silničních, je třeba smeknout před pořadateli obou hlavních seriálů v ČR. Troufám si říct, že mnohé závody v ČR předčí kvalitou povrchu ty zahraniční. Lidé co na diskuzích nadávají na povrch, by si měli v prvé řadě zkusit závod v zahraničí, kde nejsou nějakou obrovskou raritou kostky, koleje a podobně.

Jaký byl letošní WIC v Ostravě? Byl to tvůj první závod na Světové scéně? Bylo na něm něco, na co budeš vzpomínat?

Co se týče závodů ve Světovém poháru, byl to můj první závod. Závod se mi líbil, jen chyběla větší účast na tak velký závod. Atmosféra byla pěkná a doufám, že se závod WIC podaří v Ostravě uspořádat i příští rok. Osobní dojmy bohužel moc pozitivní nejsou. S druhou skupinou se nám sice po zdařilé spolupráci podařilo dotáhnout špici, ale 3 kola před koncem jsem již nevydržel nástup a odpadl.

Ve svém startovním poli nemáš žádného týmového kolegu. Jezdíš sám za sebe, nebo se vždycky najde někdo, s kým spolupracuješ?

V současné době již kolegy mám, ale za mého působení v DDM jsem spolupracoval zejména s Matějem Pravdou.

Jaká panuje nálada při závodě v pelotonu?
Nálada před startem je nervózní, vše zlomí až startovní výstřel. Pak už se jen jede a čeká, kdo co vymyslí. Bohužel někdy nen daleko ani k zákeřnostem či sprostým slovům. Lidé co se nefér věcí dopouští by měli být potrestáni, což u nás moc není ošetřeno.

V loňském roce jsi jel v Kladně závod na fitnessových bruslích, jaký pro Tebe byl první přechod z vysoké boty na nízkou a naopak z nízké boty do vysoké?
Loňský závod na „fitneskách“ byl spíš z recese a dlouhé chvíle. První přechod na speedy byl příjemný. Najednou to jelo rychle a člověku se to zalíbí. První pád však na sebe nenechal dlouho čekat. 😀 Přechod v opačném gardu je sice zpomalení, ale člověk se aspoň musí při závodě víc snažit.

Co si myslíš o zařazení inline bruslení na LOH?
Myslím, že když mohly být na olympiádě jachty, tak proč ne brusle? Bruslení je atraktivní sport, který má co nabídnout. Doufám, že se brusle na LOH dostanou a i já budu mít jednou šanci se o olympiádu poprat, kdo ví?

Jak zvládáš školu s tréninky?
Bohužel nejde dělat obojí na 100%. Někdy musí ustoupit brusle, jindy zas škola. Ne vždy je škola k mým aktivitám na bruslích vstřícná, ale to se nedá nic dělat. Snažím se to zvládat.

Co ty a koníčky (vyjma sportu)?
Rád se sejdu jen tak s kamarády nebo se projedu na kole.

Jak bys motivoval začínající závodníky? Co motivuje Tebe?
Tak když člověk hodně natrénuje, může dokázat hodně. Hlavně se nikdy nezlomit a věřit, i když to někdy není snadné. Mě nyní motivuje dostat se na ME, což se bohužel letos nepovedlo, budu trénovat víc a zkusím to příště.

Jaký máš vysněný cíl?
Tak senzační by bylo dostat se na olympiádu či MS, to jsou mé vysněné cíle. Snad se někdy aspoň jeden z nich podaří.

TD

Napsat komentář