(Ne)jasná situace ve Švýcarsku

Kdo trochu sleduje dění v evropském bruslařském rybníku, ten určitě ví, že Švýcarsko bývalo Mekkou především silničních závodů, Evropě dalo Světový pohár stejně jako nejdelší závod na 111 km (One eleven). Švýcarské alpské tratě byly vyhlášené – kdo chtěl zažít závodní adrenalin, jel na závod do Švýcarska a určitě se nenudil.

Jenže… V posledních letech přicházejí z této země ale trochu jiné zprávy. Poslední dobrou vlaštovkou bylo otevření Las Inline Drom – kryté 200m dráhy ve Weinfeldenu. Jenže to už je taky nějaký ten pátek. Pak však už ze Švýcarska plynula spíš mlha. Nejprve konec světoznámého OneEleven závodu, pak odřeknutí organizace mistrovství světa, snižující se počet závodů Švýcarského inline poháru, pak i odchod guru švýcarského Coni Altherra z čela Světového a švýcarského poháru SIC.

V posledních dnech pak web švýcarského svazu inline publikoval zprávu o definitivním rozchodu Svazu a dlouholetého mediálního a finančního partnera Iguana Marketing AG a distancování se od pořadatelství SIC. Iguana Marketing Corp. je vlastníkem práv k ochranné známce SIC, ale podle slov dalšího partnera švýcarského svazu Sportalgroup porušovala společnost Iguana smlouvy a dohody a neplnila své závazky. Švýcarský svaz viní společnost Iguana ze ztráty dobrého zvuku švýcarského inline nejen v Evropě.  Docela závažné sdělení, které možná bude mít i jiné dohry. Pravdou však je, že letos byly nahlášeny pouze dva závody SIC – v Bielu a Bernu. Švýcarská bruslařská veřejnost dává najevo, že se snad konečně vyjasňuje situace, která v posledních letech stahovala místní bruslení dolů. Jak to vše ale dopadne, se zatím neví. Svaz připravil na letošní rok 5 svých závodů, SIC má letos avizovány pouze dva.

Těžko takhle z dálky hodnotit situaci, na čí straně je vlastně pravda. Proč se tedy vůbec nad tím pozastavovat, když jde o jakousi lokální záležitost. Ovšem souvislosti mohou být různé. Právě společnost Iguana Marketing AG je totiž kromě SIC i pořadatelem Světového poháru, a podílí se i na pořadatelství německého German Inline Cup. Takže držme palce, aby švýcarské ledovce zůstaly tam, kde jsou a nerozhýbaly se po celé inline Evropě.

Napsat komentář