Halové závody trochu jinak

O uplynulém víkendu 12.-13. 2. se početná výprava z Klubu sportovního bruslení Modřany zúčastnila halových závodů v německém Bernhausenu nedaleko Stuttgartu. Výsledky i dojmy najdete na klubovém webu, tady jen pár zajímavostí. Závod, kterého se zúčastnilo kolem 130 závodníků, má již desetiletou tradici. Jeho tradicí jsou i  „netradiční“ bruslařské tratě. A tak se závodníci mají možnost uprostřed zimy i pobavit. V této fázi přípravy totiž ani nemůže jít o vrcholné výkony, ty by měly přijít až mnohem později, přesto zde byly vidět krásné, tvrdé a rychlé souboje. A to ve sprintech na 25 m, tak i v závodech běžných v rozjížďkách, napínavé byly i hromadné starty třeba po 16 závodníkách nebo jízdy v protisměru anebo třeba v závodu námi nazvaném inlinecrossu.

Připravený dovednostní slalom - a kdo se v tom má vyznat----

Německý bruslařský svaz i trenéři totiž velmi dbají na technickou připravenost mladých závodníků, a tak právě závody v dovednostním slalomu nebo třeba právě v onom „inlinecrossu“ výborně do této koncepce zapadají. Pro každou věkovou kategorii byly připraveny jinak obtížné slalomové tratě – ti nejstarší, kteří je jeli (kadeti – ročník 1996-1997) museli absolvovat velmi náročný, zhruba 50vteřinový slalom s nejrůznějšími změnami směru, osmičkami, skoky i podjížděním. A poté následovala ještě štafeta družstev, kdy na trať vyjelo několik týmů naráz a museli kromě klasického 100m oválu v jednom kole ještě absolvovat půl kola dovednostních slalomů v běžné rychlosti. To kladlo velké nároky na orientaci – vždy se na překážkýách mohlo potkat několik závodníků naráz a to všechno v rychlosti kolem 30 km/hod – ale i na stabilitu a rychlou reakci.

Kdo bude první v zatáčce - to je to, oč tu běží

A tak si naši závodníci užili napětí, nové typy závodů, legrace a zjistili, že závodní bruslení opravdu není jen o jízdě dopředu. I přesto, že se s podobnými závody setkali poprvé, přivezli i několik medailí, zejména v těch mladších kategoriích. Výkony našich dětí byly pro místní prý velkým překvapením.

Jezdilo se ve víceúčelové hale, organizace je velmi podporována místní městskou správou. Vše klapalo, výsledkový servis byl téměř bez prodlevy, organizátoři se o nás – jako o první českou výpravu v desetileté historii tohoto závodu starali velmi dobře.