Mistrovství světa – vedro, vlhko a pár světových rekordů

V uplynulých 14 dnech (16.-26. 9. 2009) se v Číně sešla špička světových in-line bruslařů. Jak závodili a jak si vedl český reprezentant, si přečtěte dále.

V přímořském průmyslovém městě Hainingu, ležícím 120 km jižně od Shanghaje, se MS konalo vůbec poprvé. Čínští pořadatelé měli nelehký úkol – pořadatelství jim po odřeknutí Švýcarska připadlo až zhruba ¾ roku před termínem. Nebylo snadné vše připravit tak, aby účastníci byli spokojeni a zároveň aby mistrovství posloužilo jako další argument pro to, aby bylo kolečkové bruslení zařazeno na program olympijských her.

Pořadatelé však vše, včetně medializace a propagace zvládli na výbornou. Vůbec poprvé v historii MS se dráhová část odehrála v hale – v krásném International Roller Sport center. A jak se na několika překonaných světových rekordech ukázalo, v hale s velmi rychlým povrchem.

Pro silniční část závodu byla postavena zbrusu nová cca 400 m dráha – která jakoby potvrzovala, že v Číně lze všechno, pokud máte podporu shora. Za ¾ roku bylo nutné dráhu vyprojektovat, najít pro ni místo a postavit ji. Vše se zdařilo, byť pro našince poněkud neuvěřitelným způsobem. 400m okruh byl v podstatě včleněn do nově budované silnice. Prostě se v jednom místě do rovné silnice udělala 400m smyčka – a byla dráha. Je však ale více než pravděpodobné, že po skončení MS se silnice znovu opět „narovná“. I to je v Číně možné.

 

Závodníkům toto vše bylo samozřejmě jedno. Jim šlo o zázemí, ubytování a organizaci. A to tu „šlapalo“ dokonale. Každá z účastnických zemí dostala hned po příjezdu přiděleného dobrovolníka – průvodce, který jim měl být nápomocný v orientaci v tak odlišném prostředí. Bez nich by se tu jen těžko delegace mohly pohybovat – čínské nápisy byly pro 95 % z nich nečitelné a ani místní lidé jim s nějakým evropským jazykem příliš vstříc nevycházeli. Průvodci – většinou studenti angličtiny – tak byli jistě milou a nepostradatelnou třešničkou na dortu.

 

Mistrovství však mělo i své „proti“. A tím, jak se ukázalo, bylo počasí. Koncem září je v dané oblasti opravdu ještě hodně teplo – kolem 30 °C. Zároveň však velmi vysoká vlhkost vzduchu 80-90 %. Pokud zapršelo v době silniční části MS, trať osychala jen velmi těžko. Navíc – Slunce bylo po celých 14 skryto pod příkrovem smogu, a tak pro některé závodníky – zejména pro „dlouhotraťaře“ – nebylo vůbec jednoduché se s těmito podmínkami srovnat. Podmínky však měli všichni stejné, a tak se zkrátka závodilo. A závodilo se dobře.

 

Hrdinou letošního MS se stal bezpochyby ostřílený a světově známý Joseph Richard Mantia z USA (zde přezdívaný SUPERMANtia), jeho 7 zlatých medailí a nové světové rekordy – to je opravdu dobrá vizitka. MS ale mělo i další hrdiny. Stal se jím určitě tým Koreje, který po dlouhých letech přerušil nadvládu Kolumbie  a se ziskem 39 medailí (15-15-9) nechal své pronásledovatele (Kolumbie na druhém místě získala „jen“ 27 medailí:9-12-6) hluboko za sebou. Asijské kolečkové bruslení ostatně na šampionátu ukázalo, kde bude napříště potřeba hledat hlavní favority. Vždyť na celkovém 3. místě v medailovém hodnocení národů se umístil „černý kůň“ šampionátu – málo známý celek z Taiwanu (Chinese Taipei) v čele s velkou nadějí, teprve 17letým juniorem Song Qingyangem, který posbíral 4 zlaté.

 

Prvními Evropany v žebříčku se stali také velmi překvapivě Němci, kteří porazili Italy vyšším počtem zlatých medailí. MS v Číně tak ukázalo, že špička kolečkového rychlobruslení se rozrůstá, což je pro tento sport velmi dobré znamení.

 

Česká výprava čítala jednoho muže – Matěje Krupku (BZK Praha). Do Číny odjel Matěj s cílem posunout se zase o kousek výš v tabulkách oproti předchozímu šampionátu v roce 2008 ve Španělsku, kde se pohyboval kolem 40. místa na jednotlivých tratích a které bylo jeho první seniorské mistrovství. Cíl odvážný, avšak rozhodně nikoli nesplnitelný.

 

Začátek MS ale nebyl úplně nejjednodušší. Poměrně „drsná“ aklimatizace (kromě samozřejmého časového posunu o 7 hodin vpřed i nezvyklé podnebí: vysoké teploty spojené s až 90% vlhkostí vzduchu a všudypřítomným smogem) měla za následek lehkou virozu, a tak první závody nedopadly podle jeho představ. V závodě na 10000 m bodovacích se mu nepodařilo, byť jen těsně, postoupit z rozjížděk do finále. Další dny však už přinesly lepší výsledky. Po „zkušební“ pětistovce, kde si spíš zkoušel, na co už mu síly stačí, nastoupil týž den k vyřazovacímu závodu na 15 000m. S výsledkem mohl být více než spokojený: celkové 26. místo (z 54. častníků) a sedmý z Evropanů, kdy se mu podařilo nechat za sebou i taková jména, jako je Felix Rijhnen, Fabio Francolini, Michael Cheek, Christian Hartz nebo o hodně míst vzadu i u nás známého polského závodníka Daniela Gwaderu.

 

Závěrečný maratón Matěj jezdí na všech velkých akcích už většinou docela uvolněně. Stres z naplnění či nedosažení předsevzetí už mine a většinou je to také na průběhu závodu vidět. A tak zatímco na loňském prvním seniorském maratonu na MS měl jediný cíl – nenechat se ze závodu „vypískat“ (pravidla jsou na MS i ME neúprosná – kdo odpadne z balíku hlavních závodníků a má nezmenšující se ztrátu, ten je ze závodu vypískán) – a to se mu také podařilo (vloni dojel na 62. místě ze zhruba 110 závodníků, v čase  se ztrátou cca 4 minut na vítěze), chtěl letos neztratit kontakt s hlavním balíkem co nejdéle. To se mu také podařilo. Závod jel ale s menším defektem: při zařazování se hned na začátku závodu do vláčku ho celkem nemilosrdně za ním jedoucí závodník „majznul“ pěstí do helmy, ze které mu odpadly vyztužovací pásky, a tak helma na hlavě prostě neseděla a neustále se posouvala. Výměnit ji za helmu nějakého odstoupivšího závodníka se v průběhu závodu nepodařilo, a tak se s tímto problémem musel poprat.

To se mu i dařilo, byť v rychlosti kolem 40 km/hod. to nebylo vůbec jednoduché. „Lítající“ helma znervozňuje a ubírá zejména psychické síly. Přesto se téměř celou dobu závodu držel v klidu v hlavním poli. Až před vjezdem do posledního 6km kola se o razantní nástup pokusila pětice novozélandských bruslařů. To ovšem již nešlo pominout, a tak zareagoval i hlavní peloton. Maximální zrychlení v této fázi závodu roztrhlo do té doby zhruba 50členný peloton. Do cíle pak dojel v rozmezí 15 sekund balík 32. mužů, Matěj byl prvním závodníkem následujícím po této skupině. Jeho čas byl 1:02:47, tedy 1,5 minuty za vítězem Joe Mantiou z USA. I tak je 33. místo ze 103 startujícím dalším hezkým úspěchem na závěr sezony.

 

Výsledky MS najdete na zde. Foto brzy.

-LK-

Napsat komentář