THE END-CZECH INLINE SPEEDSKATING SEASON IS OVER

Sezóna 2009 skončila (Brno sice ještě v říjnu přivítá vytrvalce na závodu týmů), ale to hlavní, co nám letošní ročník mohl nabídnout, je definitivně u konce. Rozdaly se mistrovské tituly (dráha, silnice, 1/2 maraton, maraton, akademické tituly). Rozdaly se poháry za vítězství v seriálech LifeInLine tour, Českém poháru, O2 Inline cupu – Českomoravském poháru i v několika dalších regionálních seriálech. Známe vítěze a poražené. Sezóna to nebyla špatná, na české poměry opět ta nejrychlejší, špička
se rozšiřuje, stále více závodníků dokáže jezdit vpředu. I když ti, kteří dokáží v závěrečných metrech zabrat a vybojovat cenné kovy, ti zůstávají stejní. A proto jména jako Krupka, Suchý, oba Adlti, Krejčík, Ptáčník, Pecka, Lochman, Pravda a pár málo dalších, zůstávají těmi, kteří si stabilně hájí svá místa v popředí. Jezdit se s nimi dá, ne je však stabilně porážet.

Nejsilnějším se podle mého názoru letos ukázal Matěj Krupka. Český reprezentant, který jak na mistrovství Evropy, tak na mistrovství světa skvěle reprezentoval svou zemi. Hozenou rukavicí ostatním českým závodníkům jsou jistě jeho časy na maratonských tratí (letos zajel i neoficiální český rekord v maratónu ve švýcarském Engadinu – 57:25,63), stejně jako jeho schopnost udržet se světové špičky v zahraničních závodech až do závěrečných metrů.

Dalším, kdo byl hodně vidět a jehož jméno se letos skloňovalo v mnoha diskuzích, je Adam Adlt. Teprve 15letý závodník, který dokázal na ME mezi kadety zajet výborné výsledky. Uvidíme, co přinesou další Adamovy roky, jestli se víc přikloní ke kolečkům nebo k ledu. Laťku si posadil hodně vysoko. Zmínit je ale potřeba i Matěje Pravdu, který na stejném mistrovství Evropy, jen o kategorii výš – tedy mezi juniory – zaznamenal vynikající úspěch – 11. místo na 500 m na silnici. Výsledek, který zatím nikdy žádný český junior nezajel. Mezi ženami nelze opominout hrdinský výkon Katky Novotné v ostravském závodě Světového poháru. Už dlouho se tak neradovalo srdce českého bruslařského fandy jako právě tady, v Ostravě. Zapomenout nelze ani na začátek sezóny, které kraloval Ondra Suchý. Ten se však, stejně jako Katka Novotná, už od července připravoval na ledě v Benátkách nad Jizerou na nadcházející kvalifikaci na OH Vancouver 2010. Spolu s Vojtou Loudínem mají právě kvalifikační závody v short-tracku před sebou. Palce jim budeme určitě držet všichni. V přístí in-line sezóně se na ně ale určitě můžeme opět těšit na kolečkách. Bitva o české mistrovské tituly může být v příštím roce velmi zajímavá.

 

Proč o těchto jménech hovořím více než o ostatních? Je to jednoduché a stejné jako v jiných sportech: Česká republika potřebuje co nejvíce takovýchto borců, jmen, která se dokáží prosadit za hranicemi naší země, jmen, která táhnou. Jako vzory pro nové začínající bruslaře i jako lákadla pro možné sponzory. Dětí, které naplno propadly tomuto krásnému sportu a které by byly ochotny se mu věnovat jako „svému“ sportu číslo jedna, je stále žalostně málo a stejně tak i sponzorů. A bez dětí, bez podpory sportu, bez medializace a ani právě bez oněch známých jmen to prostě nejde.

Na závěr sezóny není  možné opomenout jeden z velkých momentů a prohlášení. Petr Lochman prohlásil na LIL v Pardubicích – KONČÍM! Pro někoho šok, pro mnohé z nás smutná a pro někoho možná i pozitivní zpráva. Každopádně Petr bude chybět! Jeho rozhodnutí je nutno zaprvé respektovat a za druhé umět pochopit. Petr je prostě závoďák, který jezdí za vítězstvím. Vždy se snažil jezdit aktivně na čele a dělat závod. Jeho pověstné úniky budou chybět, jak divákům, tak určitě i jeho soupeřům, které tím mnohdy donutil ke zvýšené aktivitě a pozornosti. Jen doufejme, že se závody bez Petra nestanou nudnou záležitostí, která se bude vždy rozhodovat pouze ve spurtu na posledních 100 metrech. I když i takový dojezd do cíle je divácky atraktivní. Ale uvidíme, co bude v roce 2010. Zda se dočkáme Petrova návratu, anebo zda Petr bude jezdit závody v Německu, na to si musíme ješte počkat. Do té doby trénujte, připravujte se, jak nejlépe dovedete. Kupujte a montujte nové komponenty ke svým bruslím. Hlavně si odpočiňte, naberte nových sil, přeji Vám ať jste všichni v následující sezóně vidět, ať jste rychlejší. Sézona 2009 skončila, sezóna 2010 se těší na své nové mistry…Buďte jimi VY!

 

Pavel Zajpt

Napsat komentář