Evropský pohár 6 – Wörgl, Rakousko

V alpském prostředí podhorského města Wörgl se o víkendu 20.-22. 5. uskutečnil v pořadí již šestý díl Evropského poháru v inline rychlobruslení.

Na pořadu mezinárodních závodů byly nejen závody kategorií EC, ale i dětské závody a kategorie Masters. I proto se tu sešlo početné závodní pole – kolem 400 účastníků.  Českou republiku tentokrát zastupovala početná výprava ze šesti klubů (KSBM Praha, KSB Benátky n.J., BZK Praha, TJ Sokol Běchovice, Powerslide.cz a TJ Žďár nad Sázavou). Rozhodně jsme nepřijeli do Rakouska hrát roli statistů. O tom svědčí velký počet medailí – celkem 8. Jediné zlato si odváží závodník KSBM Praha Prokop Stodola, další 4 stříbra putují do 3 oddílů (Zdeněk Sejpal – KSB Benátky, Tereza Pfeiferová – Powerslide.cz, Tereza Bohumská, Tomáš Bohumský – oba KSBM Praha), bronz získali Matěj Pravda a Magda Stodolová z KSBM Praha a Filip Drábek z KSB Benátky n.J.

Některé věkové kategorie byly opravdu nabité, a tak je pořadatelé rozdělili podle jediného ročníku. I tak např. dívek ročníku 1998 bylo 29.

Protože se tu bojovalo ale především o body do celkového pořadí Evropského poháru, sešla se silná konkurence především v kadetech (42 závodníků), kadetkách (38 závodnic) a tradičně i v seniorech. Snad největším úspěchem, který si česká výprava odváží, je první medaile v závodě Evropského poháru – tu získal Matěj Pravda (KSBM Praha), který byl 3. jak v celkovém pořadí (tam se započítávaly jak sprintérské, tak i dlouhé tratě), tak i ve sprintérské části EC.

Výborně si však vedli téměř všichni naši mužští zástupci, o čemž hovoří jejich časy i umístění na jednotlivých tratích. prvním místem v závodě na 500 m se blýsknul Adam Adlt (TJ Žďár nad Sázavou), který navíc dojel ve výborném čase 42,464 a splnil si tak limit na nominaci na ME. Naši senioři Ondřej Suchý a Matěj Krupka oba postoupili z rozjížďky, až do semifinále se probojoval Ondřej Suchý (BZK Praha), 9. místo na této trati je na zdejší konkurenci velmi dobrý výsledek. Matějovi se tradičně dařilo lépe na dlouhých tratích, zejména v bodovacím závodě na 5000 m se udržel hlavní skupinky až do konce závodu a skončil dle oficiálních výsledků na 8. místě. Škoda je jen, že právě v tomto závodě selhala časomíra i rozhodčí, kteří ještě druhý den museli výsledky dávat pracně dohromady a stejně je nedali úplně správně.  Je s podivem, že na takovéto akci se může stát, že se do pořadí v závodě, kde do cíle dojede 7 závodníků, tři z nich objeví ve výsledcích s poznánkou, že vůbec nestartovali! Naštěstí po několikeré urgenci tří výprav rozhodčí částečně pořadí rekonstruovali, našeho závodníka však posunuli o jedno místo dozadu. Vzhledem k absenci videozáznamu se však s tím nedalo již nic dělat.

Podobný osud potkal ostatně i rozjížďky kadetů na 3000 m bodovacích, kde však byl k dispozici videozáznam, a tak hlavní rozhodčí neměla rozhodně o práci přesčas nouzi.

V pořadí Evropského poháru si tak naši muži vedli dobře: Ondřej Suchý skončil ve sprintech (počítalo se pořadí v závodech na 300 a 500 m) na 13. místě ze 30 závodníků, Matěj Krupka na dlouhých tratích (5000 m bodovacích a 10 000 m vyřazovacích) na místě 9. ze stejného počtu účastníků. Cenné body do pořadí Evropského poháru si připsali i kadeti. nejlépe z nich si vedl Jaroslav Klícha (KSBM Praha), který si v  závodě na 500 m zajel osobní rekord 45,432, ještě lépe se mu dařilo na delších tratích, kde končil kolem 10 místa (ze 42 startujících). Vcelku dobře si vedli i další kadeti, kteří skončili uprostřed závodního pole.

Osobních rekordů našich bruslařů tady padlo ale mnohem více. Za zmínku stojí např. výborný čas Terezy Bohumské (ročník 1999) na 500 m – 49,620. Tento čas, jen pro srovnání, je lepší než nejlepší čas v ženách  na dráze v Benátkách n.J. Tamní rekord v ženské kategorii (seniorské) drží Kateřina Novotná časem 50,05. Ve Wörglu se prostě jezdilo opravdu rychle a právě takové závody ukazují, jakým směrem se kolečkové rychlobruslení ubírá.

Počasí bylo jako na houpačce – ale povětšinou bylo krásné jarní slunečné. Jen navečer se po oba dva dny muselo s dokončením programu spěchat, aby se vše stihlo před deštěm. Bohužel se kvůli počasí zrušily i závěrečné štafety, kam nám naše dívčí štafeta ve složení Bohumská, Stodolová Julie a Vaňková Petra postoupila do finále.

Celkové výsledky 6. International Wörgl kritérium.

 

Výsledky sprintérské části Evropského poháru.

Výsledky části dlouhých tratí v rámci EC.

Foto zde.

1 komentář: „Evropský pohár 6 – Wörgl, Rakousko“

Napsat komentář