Závodní prověrka v Geře

V německé Geře se o víkendu 4-5. června 2011 sešlo 430 závodníků na 21. ročníku dráhových závodů Geraer Rollsporttage. Na tamní 200m dráze si za horkého letního počasí vedli naši rychlobruslaři velmi dobře. Závodů se zúčastnilo 41 českých závodníků z 8 oddílů a celková bilance čítá 14 medailí z individuálních závodů a 5 medailí ze štafetových závodů.

Závody začaly již v pátek Sprintcupem – závodem na 300 m, který je vyhlašovaný jako samostatný závod nespadající do celkového hodnocení. V něm zaujali svými výkony pražský závodník Matěj Pravda (KSBM Praha), který mezi Juniory A zvítězil časem 27,049 a Adam Adlt (TJ BOJ Žďár n. Sázavou), který ve své kategorii Juniorů B skončil na 2. místě (čas 27,346 s). Matěj Pravda se navíc kvalifikoval svým výkonem i do sobotního finále, kam postupovalo 6 nejrychlejších mužů napříč kategoriemi.

V tomto finále, které se jelo již jen na 200 m, si vybojoval krásnou 3. příčku časem 18,473 s. Zvítězil bývalý reprezentant Německa Toni Deubner časem 17,920 s. V ženách vyhrála domácí závodnice, několikanásobná mistryně Evropy i světa Sabine Berg v čase 19,604 s.

V sobotu se pak rozjel kolotoč závodů všech věkových kategorií. Všichni čeští závodníci zde ukázali velmi dobrou výkonnost. Celkové výsledky jistě napoví, jak si naši závodníci poradili se zahraniční konkurencí. Není možné zde vyjmenovat všechny naše úspěchy, proto jen krátké shrnutí a vyzdvižení některých individuálních výkonů:

– kromě již zmíněného Matěje Pravdy, který si kromě sprintů tentokrát poradil i s dlouhými tratěmi, prokázal vzrůstající sílu i Adam Adlt. Ten udělal přes zimu velký kus práce především ve výbušnosti a síle, což se projevuje zejména na sprintérských tratích. Ale ani na delších tratích nijak nezaostával a nebýt pádu na 500 m mohl pomýšlet i na medaili.

– v hlavní seniorské kategorii si vedl dobře Matěj Krupka (BZK Praha), především na delších tratích, kdy se pohyboval již bez rozpaků na čele závodů. O tom svědčí i 4. místo z bodovacího závodu na 5 km. V této kategorii prokázal vzrůstající výkonnost i Filip Adlt (TJ Boj Žďár), svými výkony překvapilo i nové jméno – Richard Kudělásek (Bruslárna), který v Geře absovoval své první dráhové zahraniční závody. Zejména na krátkých tratí bylo vidět, že dokáže zúročit svou dloholetou zkušenost a sílu z in-line i alpského slalomu.

– Velmi dobře jezdili v Geře i dva zástupci BK Náchod – sourozenci Prokopovi. Oba – Michal i Klára – mají ve větší oblibě delší tratě, na nichž zde ukázali výrazný posun – Michal v silné kategorii kadetů (celkem 29 závodníků) skončil na 9. místě, avšak na obou delších tratích (3000 m bodovací a 5000 m vyřazovací) dojel na 6., resp. 7. místě. V této kategorii jezdili dobře i další dva naši závodníci – Jaroslav Klícha a Šimon Pravda (KSBM Praha), kteří skončili jen těsně za Michalem. Pokud by bývali mohli jet společně štafetu, rozhodně by nebyli bez medailových nadějí.

– Kláře Prokopové se v kategorii juniorek B (celkem 21 závodnic) povedl závod na 5000 m bodovací, kde dojela na 5. pozici.

– Svou silou i touhou po vítězství si vybojovala 1. místo mezi 12letými slečnami (celkem 18 závodnic) Milada Došlá (KSB Benátky), která na obou delších tratích zvítězila. V této kategorii se však ukázaly ve velmi dobré formě i Tereza Bohumská (KSBM Praha) – celkově 4. příčka a Magdalena Fialová – celkově 8.

– V jedné z nejmladších kategoriií – v chlapcích 9letých si udrželi svou neotřesitelnou pozici letošních medailistů z každého zahraničního závodu Prokop Stodola a Tomáš Bohumský (oba KSBM Praha). Zatím vyhrávají nad svými soupeři s velkým náskokem a pokud u rychlobruslení vydrží, mohou být jednou velmi dobrými závodníky.

– Podobně si vede v kategorii nejmladších dívek (6 let) i Adriana Pískatá (KSBM Praha), ke které se na stupních vítězů přidala ještě Zuzana Stodolová z téhož oddílu.

– Tradičně dobře na dlouhé trati si vedla Tereza Pfeiferová (Powerslide.cz) – 10 let, která na 1km zvítězila také s velkým náskokem. Je jen škoda, že si celkovou pozici zhoršila nepříliš vydařeným dovednostním slalomem.

– Pochvalu ale zaslouží téměř všichni naši závodníci: Radek Fajkus (TJ Sokol Běchovice) mezi 10letými chlapci (celkově 3. místo), Zdeněk Sazama (KSB Benátky) na sprintérských tratích, Filip Pískatý (KSBM) – 3. místo mezi 11letými chlapci, Kateřina Kainová (2. místo) a Markéta Fajkusová mezi 8letými dívkami atd. Bojovností po nevydařeném závodě vydřela dobrou pozici i Míša Sejpalová (KSB Benátky), stejně jako Matyáš Votruba nebo Magdalena Stodolová (oba KSBM). Nelze rozhodně vyjmenovat všechny. Některé kategorie byly nabitější než jiné, proto i každý výkon je potřeba posuzovat jinak.

Co nám však udělalo radost, byly výsledky závodů štafet, kde čeští bruslaři získali celkem 6 medailí – po dvou od každého kovu.  Zlato získala štafeta junuiorek C z Benátek (Došlá, Fialová, Sejpalová) a pouze ve dvojici jedoucí junioři E/F(Bohumský, Stodola P.). Stříbro vybojovaly dvě modřanské štafety v kategorii juniorů D (Brabenec L., Pískatý) i juniorek D  (Mesteková, Lokvencová A., Stodolová M.) a bronzovou medaili si z Gery odváží štafety dívek z KSBM Praha v junuiorkách C ( Bohumská T., Stodolová J.) a také v nejmladší kategorii juniorek E/F ( Pískatá, Bohumská J., Kainová K.)

Doufejme, že všichni závodníci, kteří byli v Geře, zopakují své výborné výkony i na nadcházejícím českém dráhovém mistrovství, které se koná již tento víkend v Benátkách nad Jizerou. Pokud ano, nebude o napínavé souboje jistě nouze.

Foto ze závodů zde.

 

 

 

Napsat komentář