Financování sportu

O sportu se u nás píše leccos, ale jen málokdy se objeví článek o financích, které protékají a které se nedostávají. Na stránkách novin se objevují pouze kauzy nejkřiklavější, naposledy snad liberecké MS. Snahu podívat se financování pod pokličku prokázala redaktorka Martina Křížková v posledním čísle časopisu Nový Prostor.

Článek vychází ze známých „kauz“ Liberec a Sazka Aréna – již tolikrát probíraných a neuzavřených témat. V druhé části se ale autorka dotýká i toho, co už může zajímat i malé sporty. Oslovila např. Jiřího Novotného z VŠE, který se zabývá otázkami financování sportu. Ten říká, že zejména prodražení stavby Sazka areny v Praze je pro financování českého sportu kauza klíčová. Český svaz tělesné výchovy – jako jeden z akcionářů Sazky , má dnes kvůli její výstavbě velké finanční potíže. Jde totiž o to, že zejména pro malé sporty sdružené v ČSTV (a tím je např i kolečkové bruslení) je příjem z loterií klíčovým. Jak se v článku píše, tak namísto 400 milionu Kč bylo v roce 2009 mezi svazy v ČSTV rozděleno pouze 130 mil. Kč.
V článku se objevují  zajímavá čísla o výdajích na sport u nás a v jiných zemích, zároveň i názory, jak z této špatné situace nejlépe ven.
K tématu se vyjádřil i Ondřej Liška, který srovnával vývoj podpory sportu ze strany státu po roce 1989 dodnes. V tomto pohledu se současný stav jeví jako velmi tristní – ČSTV velmi chudne. Podle Lišky ale jsou na vině i funkcionáři ČSTV, které není slyšet.
„Po revoluci se na řadu rozhodujících míst dostala třetiřadá garnitura lidí, kteří se jich stále drží a nepustí mezi sebe nikoho nového“, dodává Jiří novotný. Zároveň však J. Novotný doufá, že: …“dnešní realita, která přeci jen zašla již příliš daleko, je jen poslední krizí před střídáním generací“.
Text stojí za přečtení, vždyť sport u nás opravdu velmi strádá a možná je na čase se na něj zaměřit.
-lk-

1 komentář: „Financování sportu“

Napsat komentář