Berlín – Evropský pohár

Osmá zastávka letošního nového dráhového seriálu – Evropského poháru –  se konala o víkendu 24.-26. června v Berlíně. Příjemné, i když na léto docela chladné počasí přivítalo na 300 m dlouhé dráze silnou konkurenci.Ve všech kategoriích od kadetů po seniorské zde byli především ti závodníci jednotlivých zemí, kteří se chystají na blížící se mistrovství Evropy.

FOTO zde.

Šlo o jednu z posledních prověrek před ME. Kromě toho se závodů zúčastnil i výběr Jihoafrické republiky, který se připravuje na zářijové mistrovství světa. Zejména jejich mladší závodníci byli velkým překvapením na kratších tratích. Silní byli i závodníci Venezuely, kteří také momentálně v Evropě trénují.

 

Krásné závody jsme viděli ve všech kategoriích, ale zážitky z mužské kategorie, kde tentokrát bojoval nejlepší německý závodník Felix Rijhnene (Powerslide Matter World) proti obrovské přesile Bont Arena Geisingen týmu (Nayib Tobon, Reyon Kay a Victor Wilking) na dlouhých tratích patřily k tomu nejhezčímu, co jsme v poslední době na drahách mohli vidět. I když F. Rijhnenovi soupeři nedovolili zvítězit ani v jednom ze 4 závodů, přesto se stal v součtu celkovým vítězeme berlínského EP.

Podobně diváky potěšily i taktické bitvy mezi ženami Powerslide Matter World (Sabine Berg, Mareike Thum a Cecilia Baena) proti závodnicím Cadomotus World (Jana Gegner, Manon Kaminga a Brooke Lochland). Tady šlo o taktické bitvy a jako vyzrálejší se nakonec ukázal tým Cadomotu, když Jana Gegner vyhrála celkově ve víceboji.

Z České republiky se závodů zúčastnili prakticky všichni nominovaní závodníci (chyběli jen Ondra Suchýa Natálie Poplová).

Většina našich závodníků splnila očekávání, škoda jen tří zranění, která Matěje Pravdu, Adama Adlta a Přemka Domína připravila o lepší celkové umístění. Náš jediný seniorský závodník Matěj Krupka (BZK Praha) si pro lepší výsledky dojel tradičně na delších tratích.  Zejména 11. místo v závěrečném vyřazovacím závodě na 10 000 m za jezdci silných týmů (Bont Arena, Powerslide Matter…) svědčí o dobré vytrvalostní přípravě. V juniorech A Matěj Pravda (KSBM Praha), který se zranil již při pátečním tréninku, absolvoval „své“ dvě sprintérské tratě a i přes sešitou bradu si v nich vedl velmi dobře (na 500 m 8. a na 1000 m 5. příčka).

Podobně na tom byl i Adam Adlt (TJ Žďár nad Sázavou) v juniorech B, který si vyjel dvě výborná 5. místa na 1000 a 5000m a jen pád v závěrečné vyřazovačce ho připravil o lepší umístění, než jeho i tak výborné celkové 8. místo. Ve stejné kategorii jel i Lukáš Vevera (KSBM Praha), který sice nebojoval o přední příčky, ale na kratších tratích se neztratil.

Výbornými výsledky se blýskli i naši kadeti. Všichni čtyři (Michal Prokop – BK Náchod, Šimon Pravda, Jaroslav Klícha i Přemek Domín – všichni KSBM Praha) jezdili aktivně a pomalu začínají dokazovat, že ze silné konkurence již žádný velký respekt nemají. To dokazují i body nasbírané v bodovačce na 3000 m M. Prokopa, stejně jako 7. příčka (z 25 závodníků) Š. Pravdy na 1000 m.

Z dívek nás v Berlíně zastupovaly pouze  Klára Prokopová (BK Náchod) a na tento závod postaršená Tereza Bohumská (KSBM Praha – ročník 1999). Klára se již se svými konkurentkami v této sezóně potkala několikrát a věděla, jak jsou silné. Byť tempo rychlých závodů na delších tratích neudržela až do konce, rozhodně se v balíku juniorek B neztratila.

Velmi příjemně překvapila T. Bohumská, která závodila s dívkami až o 4 roky staršími. Díky silné konkurenci si tu udělala velmi dobré osobní rekordy a její závod na 5000 m vyřazovačky (tuto trať jela poprvé v životě) vyvolal mezi trenéry překvapení. Tereza skončila na 12. příčce (z 23. závodnic), když byla poslední závodnicí, kterou potkalo vyřazení.

Je jasné, že v závodech takové konkurence, jakým je Evropský pohár, nelze od našich závodníků očekávat hned medaile  (i když i tam už jednu máme – ve Wörglu na 7. závodě EP ji získal Matěj Pravda), ale jen na takových závodech se naši závodníci mohou ve svých výkonech posouvat dál. Hovoří o tom i nemálo osobních rekordů, i když dráha v Berlíně nepatřila k nejrychlejším.  Správná konkurence je pro rozvoj čehokoli zkrátka vždy přínosem.

ec-berlin-2011-results

 

[slideshow id=56]

2 komentáře: „Berlín – Evropský pohár“

Napsat komentář