Velká radost: Česko má první evropskou medaili

Na MEJ 2011 v italské Maceratě získal Adam Adlt první českou medaili z evropského šampionátu v historii. Stalo se tak v závěrečném závodě MEJ – maratonu.

Závod se jel na perfektní, ale náročné trati podél hradeb historického centra města Macerata. Jeden okruh měřil 3,2 km a bylo v něm jedno dlouhé a velké stoupání, na němž si řada závodníků sáhla na dno.

Jinak tomu bylo u našeho závodníka, který právě v tomto kopci zkoušel svým soupeřům nastupovat a zkoušel tak jejich sílu. Závod se nejel nijak takticky, tempo bylo velmi slušné na takový profil tratě, atak střídal atak. Potěšující bylo, že téměř v každém z nich byl i náš závodník, popř. byl aktivní ve stíhací skupině. Již v průběhu závodu tak na sebe poutal pozornost. Kolikrát se již zdálo, že tentokrát jde již o rozhodující únik, ale prakticky pokaždé se hlavní skupina znovu sjela. Bylo to dáno velkou vyrovnaností závodníků.

Do posledního kola vjížděl Adama Adlt ve vedoucí skupince, z níž postupně odpadávali jednotliví závodníci. Před poslední otočkou na trati byl náš závodník zhruba na 8 místě, když se mu právě v otočce podařilo chytře zaútočit. Do cíle však vedla ještě poměrně dlouhá rovinka, která navíc byla trošku do kopcě. Jak se peloton přibližoval, bouřlivé publikum vidělo, že v čele nejede jejich domácí závodník, ale  pro ně neznámý závodník reprezentující Českou republiku.

Neuvěřitelné se pak stalo pravdou – Adam projel cílem přesně v okamžiku, kdy byl na cílové pásce i dánský závodník Stefan Due Schmidt, který již na letošním MEJ získal jednu zlatou. ještě několik minut po dojezdu nebylo jasné, kdo zvítězil. Jasné bylo pouze třetí místo pro italského závodníka Mattea Meliseho. Po nějaké chvíli hlasatel oznámil, že mistrem Evropy se stakl dánský reprezentant, jen o těžko uvěřitelné 2 tisíciny vteřiny před českým reprezentantem Adamem Adltem. Česká radost z medaile však již předtím vypukla naplno a nemohlo ji pokazit ani takto těsný krůček od zlata.

Adam Adlt předvedl perfektní výkon a velmi na sebe upozornil. Čas vítěze byl 1:10 a … (zatím nenjsou zveřejněny oficiální výsledky).

Zároveň je potřeba zmínit i výborné výkony našich kadetů, kteří si zde odzkoušeli svůj první maraton v životě.  Jaroslav Klícha a Michal Prokop jeli v druhé skupince a měli od čela odstup jedno kolo. Oba podali výborné výkony, stejně jako Šimon Pravda, který, stejně jako němečtí kadeti – odstoupil po dojetí půlmaratonu. Do té doby jel společně ve skupince s oběma našimi závodníky.

Česká republika si tak vysloužila mezi početnými diváky velký potlesk i respekt soupeřů.

 

Napsat komentář