Druhý den na ME Heerde 2011

Druhý den dráhové části šampionátu patřil sprintům na 500 m a atraktivnímu závodu s bodováním a vyřazováním v po sobě následujících kolech. Sprintů se v relativně chladném počasí zúčastnili Matěj Pravda a Ondra Suchý.

Postupový klíč pro juniory dával šanci i šesti závodníkům s nejlepšími časy na postup do čtvrtfinále. Bohužel Matějovi se závod po taktické stránce nepovedl a přestože v rozjížďce skončil třetí, jeho čas 47,609 s postup neznamenal.

Senioři měli své rozjížďky velmi silné, protože většina bruslařsky vyspělých zemi staví na tyto závody specialisty sprintery. Na to bohužel doplatil Ondra, který ve velice silné rozjížďce startoval z páté pozice a během dvou a půl kola závodu sice kontakt s čelem neztratil, ale místo na předjetí a vylepšení pozice nenašel. Jeho čas 45,570 s znamenal stejně jako u Matěje celkové 19. místo v klasifikaci této tratě.

V krásných a dramatických finálových jízdách na zdejší technicky náročné parabolické dráze získali tituly mistrů Evropy Laethisia Schimek (GER) v juniorkách A za čas 47,377 s,  Jore van den Berghe (BEL)  mezi juniory A (44,450 s),  Jana Gegner(GER) v seniorkách (47,193 s) a domácí Ronald Mulder mezi seniory v čase 43,096 s.

Večerní dlouhý závod  na 10000 m bodovací/vyřazovací patří k nejatraktivnějším závodům šampionátu. Bývá to velice rychlý závod, ve kterém na čele bojují závodníci o body a v následujícím kole je poslední závodník vyřazován. Pro diváky atraktivní podívaná. Poměrně málo početné startovní pole juniorek  zpočátku nejezdilo nijak rychlým tempem, ale postupně se závod zrychloval a mnohé závodnice tempo neuvisely. Skvělého výsledku v tomto závodě dosáhla polská reprezentantka Paulina Kowalik, která dojela do cíle na pátém místě. Vítězkou se stala Italka Sofia D´Annibale.

V juniorech ukázal Matěj Pravda své zrychlení ve vyřazovacích sprintech a nechal za sebou několik papírově silnějších soupeřů. V tomto typu závodu, který se nejezdí nikde jinde než na ME obsadil nakonec solidní 20. místo. Zvítězil domácí reprezentant Ruurd Dijkstra, čas závodu byl 16:13,773 min.

Bart Swing sbíral body jak houby po dešti

V kategorii žen jsme viděli opět nebývale atraktivní závod s četnými úniky pro body a tvrdými souboji ve vyřazovacích kolech. Smůlu měla francouzská závodnice L. le Bihan, která přišla o své body zaručující medaili v posledním vyřazování. Vítězkou se stala Italka Arianna Arcidiacono, čas závodu 17:47,443 min.

Na startu závodu seniorů se sešlo 29 mužů a všichni byli zvědaví na bodovačkového fenoména posledních šampionátů Barta Swingse. Do závodu nastoupili i oba naši zástupci Matěj Krupka a Ondřej Suchý. Na Matějovi byla zpočátku vidět opatrnost po včerejším pádu, ale po několika kolech se jí zbavil a pohyboval se v poli, jezdícího rychlostí okolo 38 km/h, zkušeně. Ondra jezdil na konci pole a těžil ze své šikovnosti v cílové rovince. Po zrychlení čela závodu se začalo pole trhat a Matěj byl vyřazen na 24. místě, Ondra pak předjel ještě dva portugalské závodníky než byl také vyřazen na 21. místě. Na čele mezitím Bart Swing sbíral body jak houby po dešti a na jeho stíhání či snaze o získání více bodů se vyčerpalo několik i dobře spolupracujících týmů. Yann Guyader, Fabio Francolini i Francisco Peula za vydatné podpory svých kolegů jen stěží belgickému suverénovi konkurovali a v cíli měl druhý Guyader polovinu bodů co vítězný Belgičan. Poslední vyřazování se stalo osudným i Španělovi Peulovi, který spolu s vyřazením přišel i o osm bodů, které by zaručovaly medaili.  Nádherný a rychlý závod se jel v čase 15.44,719, což je průměrná rychlost těsně pod 39 km/h. Toto tempo bylo schopno vydržet jen asi 10 nejlepších, ostatní byli vyřazováni po odpadnutí z hlavního pole.

Fotografie z prvního dne ME v Heerde 2011 zde.

Napsat komentář