Finále 1. ročníku Evropského poháru

V belgickém Oostende završil posledním závodem premiérový ročník Evropského poháru. Jen týden po skončení Mistrovství Evropy se na 200m dráhu, která v nejbližší době prodělá celkovou rekonstrukci, aby mohla v roce 2013 přivítat mistrovství světa, se sjela silná konkurence. Šlo zejména o poslední body do celkového pořadí EC.

V mužské kategorii vládl německý reprezentant Felix Rijhnen,  který vyhrál tři ze čtyř závodů. Mezi ženami zvítězila čerstvá mistryně Evropy z maratonu Nellé Armé, která tak potvrdila svůj úspěšný návrat do kolečkového dění po roční pauze. Z výsledkové listiny je každému, kdo sleduje dění v závodním inline jasné, jak silná tu byla konkurence. Proto se mezi závodníky toto vítězství docela cenilo.

Nás mohou potěšit i velmi dobré výsledky našich závodníků. Flanders Grand Prix se zúčastnili 4 naši zástupci. V seniorech Matěj Krupka (BZK Praha), který skončil na pěkném 8. místě v celkovém pořadí, výborně se mu podařil bodovací závod na 10 000 m, kde si dojel pro 5. místo.  Podobně dobře si vedl i na trati 8000 m, kde skončil 7. Tímto výsledkem potvrdil svou dosavadní výbornou pozici v celkovém hodnocení Evropského poháru v dlouhých tartích (pořádalo se 10 závodů, započítává se 6 nejlepších výsledků), kde mu před finále patřila 5. příčka. Celkové výsledky EC ještě nebyly oficiálně vydány, uvidíme, jak vše nakonec dopadne. Pokud by ovšem jeho 5. místo v EC vydrželo i po Oostende, pak je potřeba smeknout.

Podobně dobře zajel závody i další kandidát na přední umístění v EC – Matěj Pravda (KSBM Praha), tentokrát na krátké tratě. Do hodnocení sprintérské části EC se započítávají pouze tratě 300, 500 a max 1000 m. Svou výbornou formu z ME, kde skončil mezi juniory A na nejkratším sprintu na 9., resp. 10. místě, potvrdil i v Oostende. Zde si dojel na 300m trati pro 7. příčku, když před ním byli pouze finalisté ME.  Za zmínku stojí jeho čas: 25,914 s !  Celkově v Belgii skončil na 9. místě, což je v takové konkurenci úspěch (do celkového pořadí GP se navíc 300 nezapočítávala, pouze delší tratě) . Také u něj jsme zvědaví na celkové pořadí EC, neboť před finále byl na krátkých tratích mezi juniory A také na 5. místě.

To, že jsou dva čeští závodníci tak vysoko na žebříčku EC vyvolalo v Oostende nejednu pochvalnou odezvu. Poté, co Adam Adlt získal na ME juniorů stříbro a nyní máme dva naše závodníky mezi elitní pětkou v EC,  nás bruslařská Evropa začíná konečně vnímat. Doufejme, že to do budoucna napomůže i vyššímu zájmu zahraničních závodníků o naše závody a že to motivuje i další naše závodníky.

Silnou motivaci k stále lepším výsledkům prokázaly v Belgii i naše závodnice. Natálie Poplová (Powerslide.cz) vybojovala v konkurenci 36 závodnic umístění v horní polovině – celkově byla 16. I její výkon zde potvrdil slibně se rozvíjející bruslařskou výkonnost. Potřebuje se jen zbavit občasných obav z orientace v tak početném poli závodnic, které jezdily závody všechny najednou.

Českou nadějí je i Tereza Bohumská (KSBM Praha), teprve v říjnu 12letá závodnice. Ta se blýskla výborným výkonem zejména na nejdelší trati – původně 3000 vyřazovačce. Vzhledem k počtu závodnic (31) v této kategorii se upravovala délka tratě na 6000 m, aby se závod mohl uskutečnit v rámci pravidel. 6 km Tereza zvládla na výbornou a dojela si za německými reprezentantkami pro 7. místo. Celkově skončila 13. a i její umístění – stejně jako umístění N. Poplové, dává do příštího roku velkou naději. Obě jsou totiž letos ve svých kategoriích mladšími.

Belgická Grand Prix byla velmi podařenou a důstojnou tečkou za premierovým ročníkem Evropa Cupu. Příští ročník se teprve připravuje, jeho součástí se možná stane i Czech open v Benátkách nad Jizerou, a tak se třeba můžeme těšit na zahraniční konkurenci i u nás.

Co nás v Belgii zaujalo? Perfektní organizace s velmi ochotnými lidmi všude kolem, kteří při sebemenším problému vše hned řešili také to, že v Belgii zřejmě své závodníky vůbec nešetří. O tom svědčí množství tratí, které každá kategorie musela absolvovat (až 5 závodů), navíc v úctythodných délkách. Vždyť třeba muži (a to jim kvůli počasí ubyl závod na 1000 m) ujeli za víkend kolem 60 km. Jen v neděli je např. dopoledne čekal závod na 30 km ulicemi města Zandvorde a po obědě závod na 15 000 m eliminační (byl nakonec zkrácen na 10 000 m).

Zaujalo nás také to, že na dlouhých tratích si tu příliš na časy nehrají. Přestože všichni závodníci měli čipy, přestože časomíra fungovala bezchybně a časy byly promítány, tak v celkových výsledcích figuruje jen čas vítěze. Pravděpodobně považují místní organizátoři a trenéři zveřejňování časů za demotivující a navíc každý závod na delší trati se jede s jinou taktikou a tudíž časy nejsou srovnatelné. Ti, co na závodech byli, i závodníci sami pro sebe, svůj odstup od vítěze znají a pamatují si ho a těm, co závody sledují jen podle výsledků, to v podstatě může být úplně jedno. No možná další námět, jak na závody přitáhnout ty, kteří se porovnávání s nejlepšími trochu obávají.

Milé ze strany organizátrů bylo i veřejné pogratulování všem medailistům z právě proběhlých ME – a to nejen domácím, ale všem, kteří se závodů zúčastnili.

Ti, co závody doma ale sledovali na internetu, měli opět možnost shlédnutí přímých přenosů. Byť ne v kvalitě jako z nedávného ME v Heerde, ale i tak – jednoznačně jde o letošní boom na poli dráhových inline závodů. Pro proagaci tohoto sportu je to nesmírně důležité.

flanders-gp-2011-results

 

[slideshow id=58]

Napsat komentář