YEOSU 2011 – na trůn se vrátila Kolumbie

Mistrovství světa v korejském Yeosu je za námi a je čas na malou rekapitulaci. Kolumbii se podařilo odvrátit silný nástup Koreje do čela světového in-line. Obě země o vítězství mezi národy tvrdě bojovaly, ale Kolumbijci se ziskem 43 medailí (19-18-6) Koreu nakonec jasně předčili. Na silniční části MS totiž již dominovali právě jen Kolumbijci v čele se svými excelentním sprintery Andre Muňozem a Jercy Puelou.

 

Vítězové a poražení

Yeosu bylo po této stránce plné překvapení. Snad největším poraženým se stal Joey Mantía, který přes svou pověst dokázal získat jedinou bronzovou medaili. V jednom z rozhovorů však Mantía přiznal chyby v tréninku, i to, že již zkoušel ledové bruslení, z něhož přechod zřejmě tak dobře nezvládnul. Jak sám přiznal, nejde dělat obojí na výborné úrovni. Přesto prohlásil, že příští rok v Římě chce svou pozici dobýt znovu. Ostatně celý americký tým velmi ustoupil ze svých pozic ve světě in-line. Snad jde pouze o přechodnou záležitost – jak jsme již říkali, na poslední chvíli odřeklo účast na MS několik největších amerických nadějí kvůli finanční krizi.

Více se očekávalo jistě i od Italů, kteří i mezi Evropany ztratili svou dříve neotřesitelnou pozici. Letos je v bodování národů předstihli jak Belgičané, tak Francouzi. V Itálii se na toto téma rozhořela velká diskuse (to je vidět i na italských blozích), protože trend ústupu z pozic nejsilnějších Evropanů je dlouhodobější. Mnozí vidí problém v jen málo funkční italské federaci, která přestala klást důraz na kvalitní přípravu zejména seniorské reprezentace.

Pravděpodobně tyto dvě země se nejčastěji skloňují jako největší poražení letošního MS.

 

Naopak těch, kterým se dal palec nahoru, je více. Hvězdou šampionátu se stala Korejka Hyo Sook Woo se čtyřmi tituly, kromě zmiňovaných kolumbijských reprezentantů, kteří neměli ve svém týmu žádnou výraznou slabinu a co závodník, to výborný výsledek, je potřeba zmínit i některé výborné individuální výkony např. Novozélanďanů (Peter Michael, Scott Alridge), Venezuelanky Sandry Bulevas, ale i Belgičana Barta Swingse, který však neodjížděl z Koreje maximálně spokojený. V sezóně se totiž jevil jako téměř neporazitelný, jeho věčný rival Yan Guyader povětšinou odcházel poražený, ale na MS dokázalo hned několik Evropanů právě Barta porazit. Nicméně v Bartův prospěch hovoří zejména jeho mládí (je mu teprve 20 let) a určitě neřekl své poslední slovo.

V ženách vládly na dráze převážně Korejky. Zejména mezi juniorkami byla situace jednoznačná – ostatně je tomu podobně i v jiných sportech, v nichž asijské národy dominují. V juniorských kategoriích je výrazná jejich silná převaha, v seniorských se pak síly už vyrovnávají.  Na silnici však už závodnice Koreje tak silné nebyly a zde jasně dominovaly Kolumbijky, spolu s dalšímu závodnicem Jižní Ameriky. Ve stínu vítězů tentokrát zůstala Kelly Martinez, která hodně pracovala pro tým, ale z MS si žádnou medaili neveze. Nedařilo se ani známé novozélandské závodnici Nicolle Begg, jejíž letošní umístění je její nejhorší v kariéře. Za svým stínem zůstaly i individuální výkony německých závodnic. Třetí místa ve štafetách na trochu rozpačitém výkonu Němek asi moc nezměnila.

Srovnání Evropy a zbytku světa bylo nejlépe vidět v mužské kategorii, kde Evropa (Belgie, Francie) hrála velmi slušnou roli. Vždyť mezi překvapení turnaje se kromě francouzských stálic a belgického šampiona jistě řadí i Holanďané Crispijn Ariens a Michel Mulder. To je dobrá zpráva pro naše seniory – v Evropě se mezi muži jezdí závody na té světové úrovni.

 

Rekordy

 

V Yeosu padlo celkem 7 světových rekordů – 5 na dráze a dva na silničním technickém okruhu. Nejvíce adrenailu na sebe jistě vždy váže dobývání sprinterského Olympu. To se tentokrát podařilo letos výborně jezdícímu Španělovi Iosebu Fernandezovi, který se časem 16,181 na 200 m na silnici stal nejrychlejším mužem v historii. Překonal tak rekord Gregoria Duggenta z roku 2006 o 21 setin vteřiny. Paradoxem je, že tohoto rekordu dosáhl v kvalifikaci a ve finále už se mu nepodařil stejný kousek a zůstala na něj bramborová medaile.

Další rekord ve sprintech padl na trati 500 m na dráze. Jeho novým držitelem je Andres Muňoz výkonem 40,514. O pouhé tři setiny vteřiny překonal rekord z roku 2009 (Lo Wei Lin – Tchajwan).

 

Na MS padl také jeden z legendárních světových rekordů – 1000 m mužů na dráze. Scott Alridge (NZL) překonal totiž časem 1:21,872 rekord Leona Botera z roku 1988! o více než 1 vteřinu.

Na vytrvalostních tratích padl rekord na dráze v závodě mužů na 10 000m bodovacích/vyřazovacích. Patzi Peula (ESP) sebral časem 14:34,018 B. Swingsovi rekord z roku 2009 z Hainingu. Je sice pravda, že Bart zajel již i lepší výkon, který však nemohl být uznán jako světový rekord.

 

Dalším rekordem, opět v kategorii mužů je čas 22:11,668 s na 15 000 vyřazovacích na dráze. Jeho držitelem je další novozélandský vytrvalec Peter Michael. Hranici tak posunul oproti stávajícímu rekordu J. Mantii z roku 2009 o neuvěřitelných 21 vteřin.

 

Ženské rekordy se držely pevněji, překonat je dokázala pouze na sprinterských tratích Jercy Puelo (COL). Nejprve na dráze zajela na trati 300 m čas 25,245 s a poté si ještě vylepšila skóre novým světovým rekordem na 200 m na silnici, kdy se jako první žena vůbec dostala pod hranicic 18 s. Nový rekord má hodnotu 17:830 s. Pod 18vteřinovou hranici se ale spolu s ní v Yeosu dostala ještě korejská závodnice Yi Seul An (17,994).

 

Při překonávání rekordů se opět prokázalo, že ve sprinterských disciplínách padají rekordy nikoli ve finále, ale v kvalifikacích. Ani jeden rekord na sprintu nebyl vytvořený ve finále. Yeosu potvrdilo, že díky novým materiálům a především i díky zlepšení techniky bruslařů se kolečkové bruslení zrychluje. Tento trend je patrný zejména v kategorii mužů, kde postupně dozrávají ti, kterým se dostalo správné výuky na in-linech již v dětství. Dřívější rekordmani totiž povětšinou vycházeli ještě ze školy bruslení na quadech.

 

MS skončilo

Podle ohlasů ze zahraničí se korejské MS vydařilo po všech stránkách. Organizačně perfektně zvládnutý závod, výsledkový servis fungoval dobře, jedničku MS dostalo i za přímé přenosy ze všech závodních dnů. Sledovansot byla prý poměrně vysoká, internetové vysílání šlo do celého světa. A to je pro propagaci in-line asi ta nejlepší zpráva.

 

Tabulka národů:

Napsat komentář