Evropský pohár 2012

První česká medaile z EC 2011 - 3. místo M. Pravdy ve Worglu

Sotva skončila letošní sezóna, už abychom se začali připravovat na další. Zatímco u nás se zdánlivě nic neděje (o tom, co se děje, informujeme na jiném místě), v ostatních evropských zemích už se dávají dohromady kalendáře i změny v pravidlech pro sezónu 2012.

Termíny silničních závodů budeme přidávat do kalendáře postupně tak, jak se nám je podaří objevit. V dráhových zahraničních závodech ale máme už docela jasno. V loňském roce se mezi závodníky uvedl nový Evropský pohár, který bude mít letos pokračování.

Malá rekapitulace EC – aneb je škoda, aby úspěchy zapadaly

Hned první ročník EP v roce 2011 byl pro nás velmi úspěšný.  Od posledního závodu EP 2011 sice uběhl již nějaký ten týden (spíš měsíc), ale snad nevadí, když ony úspěchy zveřejníme až nyní. Tak trochu jsme nechtěli „brát vítr z plachet“ oficiálním svazovým stránkám, které by se takovými zprávami jistě měly pyšnit.

 

Evropský pohár 2011 se konal v 7 evropských zemích. Celkem se jelo 10 závodů, do celkového hodnocení se započítávalo 6 nejlepších výsledků. EP je seriálem závodů pro kategorie kadetů, juniorů B i A a seniorů, a jeho hlavním významem a vlastně i cílem bylo umožnění setkávání špičkových závodníků vícekrát v roce, než jen na mistrovstvích Evropy.

EP byl krom významu zajímavý i tím, že se hodnotily zvlášť krátké (200-1000 m) a dlouhé (od 1500 m dále) tratě. Každý závod nabízel minimálně dvě tratě krátké a dvě tratě dlouhé (pokud tedy počasí nerozhodlo jinak). Kromě toho řada pořadatelů zařadila i závody mladších kategorií, a tak se i budoucí adepti z řad dětských závodníků mohli pokochat pohledem na ty nejlepší – vždyť není tak časté vidět v akci mistry Evropy a světa.

Naši závodníci si v úvodním ročníku nevedli vůbec špatně. O tom svědčila nejen sprintérská medaile Matěje Pravdy z dílčího, kvalitně obsazeného závodu ve Worglu (AUT), ale především úspěchy v celkovém pořadí.

Nejlepšího umístění v rámci EP 2011 dosáhl Matěj Krupka (BZK Praha), který ve vytrvalostních disciplínách skončil jen těsně pod stupni vítězů. Čtvrté místo může někdy mrzet (zvláť, když ani prize money nebyly bez zajímavosti), ale v tomto případě Matěj Krupka zas tak rozmrzelý nebyl. Vždyť před ním skončili jen letos nejlepší německý závodník Felix Rijhnen, který zvítězil, dále Karel Moulders (BEL) a José Francesco Peula (člen španělského reprezentačního týmu).  Za sebou naopak nechal Matěj i tak ostříleného závodníka, jakým je Victor Wilking, reprezentant Německa a vítěz jednoho z berlínských půlmaratonů. Svůj úspěch podpořil Matěj i 5. místem v celkovém pořadí ve sprintérských tratích.

Podobně úspěšně dopadl i v kategorii juniorů A Matěj Pravda (KSBM Praha), který skončil na celkovém 5. místě, tentokrát na sprintérských tratích. Svou formu z EC potvrdila Matěj i na mistrovství Evropy, kde v kategorii juniorů A skončil na 9. příčce na nejkratším sprintu.

 

Evropský pohár v roce 2012

Již v září vydala evropská organizace kalendář závodů EC pro rok 2012. Oproti 1. ročníku jsou v kalendáři patrné dvě změny: jednak počet závodů stoupl z 10 na 15 závodů, a z nich pak 10 patří do kategorie A, 5 do kategorie B.

Do kategorie A patří ty závody,  které proběhly už v loňském roce (výjimkou je Szeged, který ovšem pořádají stejní organizátoři jako letos Tatabanyu), kategorii B tvoří noví organizátoři.

Hodnocení bude opět rozděleno na sprintérský žebříček a žebříček dlouhých tratí (od 1500 m výše). Závodů se mohou účastnit závodníci registrovaní v evropských národních federacích i mimoevropští závodníci ze zemí sdružených pod FIRS a pozvaní organizátory závodu.

Závodníci se musí zúčastnit minimálně 4 závodů kategorie A a jednoho z kategorie B, aby byli hodnoceni v celkovém pořadí. Pravidla EP 2012 se budou ještě zpřesňovat.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář