Czech indoor inline open 2012 – otevřené MČR v halovém inline rychlobruslení

V neděli 18. března 2012 se v hale TJ Slavia Hradec uskutečnilo v pořadí již 3. Mistrovství ČR v halovém kolečkovém rychlobruslení.

Závody CIIO dostaly po předchozích ročnících lepší zázemí v podobě velké sportovní haly a nezbývá než poděkovat vedení TJ Slavia Hradec za velkou vstřícnost a nadhled, s nímž přistupovali k organizátorům MČR.  Ti jsou si vědomi, že takový přístup vůči novému sportu není u nás zatím vůbec běžný. Doufejme, že přístup TJ Slavia bude první velkou vlaštovkou i pro další správce sportovních zařízení.

Na startu se představilo 124 závodníků z  13 českých a tří zahraničních týmů (Německo, Polsko, Slovensko).  Kromě již „tradičních“ účastníků z řad kolečkových oddílů startovali poprvé na halovém MČR i závodníci nového oddílu Centrum sportů Brno. Doufejme, že na dalších, již venkovních dráhových nebo silničních závodech uvidíme i závodníky dalších 24 oddílů ČSKB.

Sprint a výborné výkony

V neděli v 10:15 odstartoval tedy první závod celého dne – závod ve Sprintu. Ohlášená délka sprintu 50 m byla po zatěžkávacích zkouškách ze soboty večer z bezpečnostních důvodů zkrácena na 40 m tak, aby měl každý závodník jistotu, že po průjezdu cílem v maximální rychlosti bude mít dostatek prostoru na zastavení.

Závod ve sprintu byl vloženým závodem, nepočítal se do hodnocení víceboje, protože Soutěžní pravidla 2012 udávají jasně tratě, které se na MČR jezdí. Šlo však o velmi atraktivní závod, kterého se zúčastnilo kolem 90  ze 116 registrovaných závodníků. Nejlepším výsledkem – a také jediným, který se dostal pod hranici 5 vteřin na 40 m (4,79), se blýsknul pražský závodník Matěj Pravda (KSBM Praha), který tím jen potvrdil své sprinterské kvality. Z žen byla v absolutním pořadí nejrychlejší Chayenne Riedel z RSV Blau Weiss Gera (6,01).

Pro porovnání časů se můžete podívat do výsledků absolutního pořadí ve SPRINTU.

Po závodu na 40 m odstartoval již peloton zhruba 65 jednotlivých rozjížděk nebo finále. Každá věková kategorie absolvovala další tři závodní tratě – po jedné od sprintu, střední a dlouhé. Bodovalo se podle běžného pravidla součtu bodů (=pořadí) v každém, ze závodů. Zvítězil závodník s nejnižším součtem takto získaných bodů. Při shodnosti rozhodoval výsledek na nejdelší trati.

Co ukázaly výsledky víceboje

Celkové výsledky ukazují, že širší špička závodníků, zejména v dětských kategoriích, se rozrůstá. A to na startu nebyli ještě silní závodníci těch klubů, jejichž hlavním sportem je bruslení ledové – těm ještě jejich sezóna neskončila a na kolečkových bruslích je uvidíme až později.

Právě vyrovnanost dětí z různých oddílů byla pro všechny přítomné velkým překvapením. Zatímco dříve jsme byli zvyklí na velké výkonnostní rozdíly, na CIIO se ukázalo, že v každé kategorii je tu již silná konkurence. A tak, přestože na halovém MČR i letos posbíral nejvíc mistrovských titulů jeden z pořádajích oddílů KSBM Praha (celkem 7 z 9 rozdělených titulů MČR), jejich získání nebylo pro závodníky KSBM rozhodně žádnou samozřejmostí a museli o ně velmi bojovat. Jmenujme především závodníky Inlinetalentu Praha, Powerslide.cz a BK Powerslide Náchod, kteří byli více než zdatnou konkurencí, svými výkony však potěšili i závodníci SSC Otrokovice (dvě třetí místa v rámci MČR – viz níže). A to je jistě pro novější oddíly velkým povzbuzením do další práce.

Snad nejnapínavějším bojem o titul se blýskla kategorie kadetů, v němž do posledního závodu – bodovacího na 1500 m vedl s převahou David Štěpánek (Inlinetalent Praha). O tom, že nakonec titul MČR nezískal, rozhodla pravděpodobně větší zkušenost závodníků z KSBM s podobnými závody v zahraničí, kteří zajeli závod takticky velmi dobře a titul nakonec pro modřanský oddíl vybojovali (Aleš Ceplecha).

Bitva o titul v hlavní mužské kategorii

Napínavý byl i souboj o titul v hlavní kategorii mužů. Tam se zrodilo překvapení hned v prvním závodě na 1500 m, který se po taktické stránce nevyvedl loňskému halovému mistru ČR Matěji Krupkovi a v němž zvítězil jeho nyní již týmový kolega Matěj Pravda (oba KSBM Praha).

Jak se ukázalo, bylo toto vítězství rozhodující, protože ve zbylých dvou závodech již oba závodníci skončili tak, jak se papírově předpokládalo. M. Pravda vyhrál krátkou trať na 500 m (zajel i zatím nejlepší v ČR evidovaný halový čas – 54,92 s) a v nejdelším závodě – 3000 m bodovacích prokázal své vytrvalecké kvality zase M. Krupka, který dokázal předjet celé startovní pole minimálně o 1 kolo (čas vítěze 5:58,78). Oba závodníci, kteří zimní přípravu trénovali společně, odskočili na těchto halových závodech zbytku závodního pole.

Titul z víceboje si z rukou člena předsednictva ČSKB Martina Máčela zaslouženě převzal Matěj Pravda (KSBM Praha).

V ženské kategorii, stejně jako v kategorii Juniorů a Juniorek A se tituly neudělovaly. Z žen se na hradeckou palubovku nedostavila ani jedna, v juniorech A byl vždy pouze jeden závodník, a tak podle soutěžních pravidel ČSKB nemohl být titul udělen (pro udělení titulu MČR musí v kategorii startovat minimálně dva závodníci).

Výborné výkony však předvedli všichni závodníci, od těch nejmenších až po seniorské kategorie. Kvalitě závodů jistě velmi přidala i účast nejsilnějších německých závodníků z RSV Blau Weiss Gera a také Malwiny Fituch – reprezentantky Polska. S nimi drželi krok již mnozí a někteří je dokázali v jednotlivých závodech i porazit (T. Pfeiferová – Powerslide.cz, T. Bohumská a M. Votruba – oba KSBM Praha).

Ukázalo se, že po zimě jsme se v těchto kategoriích opět našim soupeřům o kus přiblížili. Jak blízko, ukážou další závody již otevřené in-line sezóny 2012.

Závody CIIO zpříjemnilo i vystoupení závodnic moderní gymnastiky z oddílu SK MG Ajur Hradec Králové, které předvedly všechny disciplíny moderní gymnastiky. Jejich vystoupení bylo provázeno potleskem. Pro některé mladé bruslaře to bylo pravděpodobně první setkání s tímto krásným sportem.

Další vystoupení, které předcházelo vyhlašování výsledků, bylo vystoupení v jojování. Skupina bruslařů z pořádajícího oddílu KSBM, pod vedením Matyáše Votruby ukázala, že umí nejen bruslit, ale že dokáží dělat i kouzla s Jojem.

Bojům o titul přihlíželi v Hradci Králové nejen zástupci nového vedení ČSKB – předseda Michal Hrazdíra a člen Martin Máčel, ale pozvání přijala i ČT4. Reportáž z akce by měla být vysílána koncem března. Přesný čas bude teprve určen.

Celkové výsledky CIIO 2012 naleznete zde.