Francouzské Tři dráhy a český úspěch

Velikonoční svátky a závod Tří drah – to již po 26. patří v bruslařském světě k sobě. Jde o jeden z největších dráhových závodů nejen Evropy. Na jih Francie se sjíždí pravidelně kolem tisícovky závodníků z celého světa. Již potřetí přijela i výprava z České republiky, tentokrát zastoupena pouze oddílem KSBM Praha.

 

Foto zde.

Vzhledem k začátku sezóny se tu jezdí delší tratě a navíc docela zvláštním systémem. Na první – 166m dlouhé, již nějaký ten pátek sloužící dráze v Pibracu u Toulouse jede každá kategorie rozjížďky, podle nichž se rozhoduje o postupu do finálové cca čtyřicítky (záleží na množství lidí v kategorii, letos nejpočetnější byla asi kategorie Minimes Filles – naše kadetky se 117 přihlášenými). Ta pak následující den ve Valence jede finále, zatímco ti, co se nedostali z rozjížďky přímo, mají možnost ještě postoupit z tzv. repeší. Tam je ovšem klíč velmi tvrdý – ze zbytku závodního pole, což bývá 40-70 závodníků v kategorii, si postup může vyjet tak 2-4 závodníci.Ti, co nepostoupí ani tentokrát, jedou na poslední dráze malá finále.

První rozjížďky jsou ale zajímavé také systémem kvalifikace. Již od kategorií jun D (ročník 2001-2002) postupuje z rozjížděk nejen několik prvních (cca 9-14), kteří dojedou do cíle, ale bývají i vyznačená kola (např. 3-5-7), v nichž závodník, který jím projede jako první, už může ze závodu odstoupit a kvalifikuje se rovnou. To napomáhá sprintérským typům závodníků, kteří by s dlouhými tratěmi měli problém.

Tento systém se letos velmi nevyplatil Lukáši Veverovi, který si hned v prvním závodě dojel pro účast ve finálové skupině 36 závodníků, ale bohužel byl odsunut až na poslední místo, protože neměl na noze připevněný čip. Pravidla jsou nemilosrdná.

Jinak naši další závodníci Tereza Bohumská a Tomáš Bohumský postoupili do finále bez problémů (Tereza dokonce na 2. sprintované kolo) a mohli být již v klidu, protože hůř než 40. již skončit celkově nemohli.

Muži a ženy Elite kategorie jeli všechny závody jako finálové a měli jich víc, než ostatní kategorie. Matěj Krupka jezdil dobře, v silné konkurenci Jihoameričanů se rozhodně neztratil a držel krok s hlavním balíkem. Umisťoval se kolem 20. místa, za sebou nechal své loňské konkurenty, s nimiž ještě vloni prohrával. Na čele balíku mužů i žen šlo o týmové boje mezi týmem EO-skate a Powerslide Matter, čemuž byla podřízena jasná taktika závodu. Jednotlivci v tomto boji příliš šancí na medaile nemají.

V dalších dnech se pro české barvy stále více vyjasňovalo. Hned v prvním finále velmi překvapila perfektním výkonem i takticky zajetým závodem Tereza Bohumská, která si dojela pro třetí místo. Tuto pozici si již velmi sebevědomě držela i v dalších závodech, přestože právě její kategorie byla velmi nabitá silnými Francouzkami, Němkami i Jihoameričankami. Tereza však nezaváhala ani v jednom závodě a nakonec vybojovala jen těžko uvěřitelnou stříbrnou medaili, která je v bruslařském světě docela pojmem. I na závodech samotných byl tento vydobytý respekt vidět, naši závodníci byli najednou mnohem více sledováni.

Když pak umístění Terezy doplnil i její bratr Tomáš o výbornou 10. příčku, když jel v kategorii jako mladší ze dvou ročníků, jméno České republiky se tu již začalo skloňovat víc. Svými výkony nezůstali v pozadí ani naši dva starší závodníci – Lukáš a Matěj. Oba jezdili velmi aktivně a ukázali, že se s nimi musí počítat. Matěj se na pomyslném žebříčku evropských závodníků zase o pár stupínků vpřed posunul. Umístění těchto našich závodníků je potřeba vidět ve všech souvislostech ohromné konkurence, která tu letos byla. Ačkoli chyběli např, silní Belgičané a Holanďané, tak je zase nahradili neuvěřitelně lehce jezdící Kolumbijci a Venezuelané.

Právě oni nám ve Francii ukázali, jak se jezdí za mořem: tvrdě, nesmlouvavě, s velmi dobrou technikou, která je zřejmě u nich podmínkou jakékoli účasti na závodech, protože bez ní by v takovém tempu a množství nebyli schopní své jízdy vůbec ustát. Nás může těšit, že Evropa za tímto trendem nijak nezaostává.

 

Celkové výsledky: LES_3_PISTES_2012_RESULTATS