Honza Pribik2

Úspěšný půlmaraton v Grossenhainu pro mladé bruslaře z Náchoda

Po víkendových závodech Gross-Gerau (spokojenost hlavně s delšími tratěmi) si 2 závodníci oddílu BK Powerslide Náchod Kateřina Novotná a Michal Prokop prodloužili „německé miniturné“ ještě o účast na půlmaratonu v Grossenhainu.
Tato kombinace nám letos při příznivém kalendáři přinesla hned několik výhod – v neděli 29. 4. jsme z Gross-Gerau nemuseli nijak pospíchat (spali jsme v nedalekém Giessenu) a tak jsme si mohli naplno vychutnat všechna krásná nedělní finále, a v pondělí jsme měli celý den na klidný přesun Německem.
Toho jsme využili i k jinak neobvyklým zážitkům – z kulturní stránky k dobytí hradu Wartburg v Eisenachu, ze sportovní k otestování pěkného asfaltového oválu u zimního stadionu v Drážďanech a večer pak mužská část k uspokojení gastronomických a dívčí nákupních pudů v Drážďanském nákupním centru.
V úterý jsme se pak přesunuli do Grossenhainu, kde se každý rok na prvního máje koná celá řada dětských bruslařských závodů a vrcholem dne je pak místní půlmaraton. Trať je vedena po pěkném čtyřkilometrovém okruhu, vedeném mezi poli a loukami v okolí města. Asfalt je místy trochu hrubší a na trati je několik táhlých stoupání, takže s připočtením tepla okolo 28° C čekala na závodníky nelehká práce… Na startu (možná i díky termínové kolizi s maratonem ve Frankfurtu) nebyla žádná zvlášť známá jména, ale při veliké šířce a kvalitě německé základny rozhodně bylo s kým si dobře zazávodit.
Oba naši mladí závodníci se s prvním letošním „nedráhovým“ závodem vyrovnali velmi dobře. Po startu si zkušeně pohlídali zapojení do hlavní (tj. vedoucí) skupiny jak mužského, tak ženského závodu (oddělený start je v Německu automatický).
U žen v průběhu závodu odskočila velmi zkušená domácí závodnice Ute Enger, na kterou zbytek hlavní skupiny, tvořený hlavně mladými juniorkami nestačil. Ale v té hlavní skupině se skvěle orientovala Káťa Novotná, která ve svém prvním půlmaratonu (!) v životě dokázala nejen v hlavní skupině žen dojet, ale v závěru i všechny přesprintovat, a dojet si tak pro skvělé druhé místo !
Také Michal Prokop se udržel ve vedoucí skupině závodu mužů až do závěrečného sprintu. Tam se sice proti zkušenějším (a hlavně fyzicky větším a mohutnějším soupeřům) mohl prosadit jen těžko, přesto zabojoval a celkové deváté místo je velmi pěkné. Vítězem mužského závodu se stal závodník z Lipska Patrick Taubrecht.
Oba naši závodníci suverénně vyhráli svou věkovou kategorii (16.-17. Let).
Výsledky : http://www.lausitz-timing.de/2012/pdf/grv_12_ergebnis_21km_gesamt.pdf
Pavel Prokop – BK Powerslide Náchod