Inline pro život – Kooperativa LifeInLine Tour 2012

V neděli 6. května zahájil prvním závodem také tradiční seriál LIL. A také tradičně – v Hradci Králové na místním letišti. Kolorit závodu tu dokreslují startující letadla a dlouhá nekonečná rovinka startovní dráhy, po níž se tu jezdí.

Ačkoli předpověď počasí nebyla zrovna ideální, nakonec to dopadlo velmi dobře a závodilo se na suchu a za sluníčka. Tradiční byl i počet startujících. V každém závodě tu byla zajímavá konkurence, bylo na co se dívat, závody rozhodně nepostrádaly napětí. A když se zrovna nezávodilo, tak program zpestřovala vystoupení několikanásobného mistra světa, Evropy i ČR v bike trialu Pepy Dresslera.

Dětské závody byly již od nejmenších kategorií napínavé – na start 1 km dlouhého závodu se postavilo 34 závodníků. Ti nejrychlejší ho zvládli hluboko pod 2 a půl minuty – první v cíli David Rafaj – RK Chrudim – 2:19,8). Snad jen škoda, že ti úplně nejmenší adepti bruslení nemají k dispozici ještě o něco kratší trať. Ten 1 km je pro 4,5 leté děti přeci jen hodně dlouhý a na některých je to opravdu vidět.

Na 3km trati se už závodí ve velkém stylu. 44 dětí ve věku od 10 do 13 let ukázalo hodně ze svého umění. Jelo se ve vláčku, zkoušely se úniky, taktizovalo se i sprintovalo do cíle. V cíli první Magdalena Stodolová  (KSBM Praha) dosáhla času 6:19,6 min. To už je docela rychlost.

Další v pořadí byl závod pro věkovou kategorii 14-15 let. Závodníků tu sice nebylo tolik jako v mladších kategoriích, ale závodilo se stejně urputně. Vítězsví na 5 km si vybojoval David Štěpánek (Inlinetalent Praha) – čas: 10,22,3. Společně s nimi si tuto trať mohli zajet i hobby jezdci z řad dospělých.

V Hradci samozřejmě nechyběl závod na 10 km – Fitness Desítka. Tento závod je již tradičně nejvíce obsazeným závodem a nebylo tomu jinak ani v Hradci. Závodí tu všichni dohromady – muži, ženy, děti, fitness bruslaři – prostě kdo má chuť a třeba si ještě netroufne na celý půlmaratón. V Hradci byl tentokrát nejrychlejší Vojtěch Pospíšilík (Tempish night club). Na Desítce je zajímavé především to, jak se tu stírají věkové hranice. Ti, kteří se již mohou počítat ke střední generaci tu svádějí boje s dětmi školou povinnými. Mezi muži toho byl např. dokladem boj o další medaile mezi Martinem Kuchařem, Janem Stodolou (oba ročník 1969) a Davidem Štěpánkem (1997). Mládí vybojovalo bronz.

Z žen byla v Hradci na 10 km nejrychlejší Kateřina Novotná (ročník 1997), jen těsně následovaná Andreou Lokvencovou (ročník 2000!). Obě závodnice dojely v hlavním balíku s muži na celkové 10., resp. 12. pozici. Třetí žena v cíli byla opět mladá závodnice – Magdaléna Stodolová (ročník 200).

Po oblíbených štafetách už přišel na řadu hlavní závod dne – půlmaratón, který je součástí Českého poháru. Po hromadném startu se v čele postupně vykrystalizovala skupinka cca 11 závodníků. Tato skupinka jezdila v Hradci docela aktivně, bylo vidět řadu nástupů i úniků, ale ani jeden z nich nevedl k odtržení se od tohoto pole závodníků. A tak se nakonec rozhodovalo až v cíli, kde si do závěrečného sprintu připravil nejlepší pozici Ondřej Suchý (BZK Praha) a tuto pozici uhájil před dvojicí Poláků Bartošem Chojnackim a Wojciechem Baranem (oba Mapei Ambra bdc).

Dojezd žen byl poněkud nepřehledný. V druhém balíku, který dorazil do cíle o 2 minuty za vítězem, se nejlépe zorientovala Kamila Nováková (Winjay ISC Praha) před Evou Šodkovou (Lyko Prachatice) a Terezou Klimešovou (Winjay ISC Praha).

Celkové výsledky jsou na stránkách závodu. K pohodě jistě přispělo i nové zázemí letošního generálního sponzora seriálu, který tu měl připravenou technickou stanici s možností servisu bruslí a zároveň i po závodě příjemné zázemí sprch a šaten. Příští zastávka seriálu Inline pro život – LifeInLine Tour je již tuto neděli (20. 5.) v Praze na Rohanském náměstí.

Z průběhu dne vytvořila Česká televize zajímavou reportáž, kterou můžete shlédnout zde. Další info zde.