Další zastávka Evropského poháru – Gera

Víkend 18.-20. 5. byl mezi závodníky věnován další zastávce Evropského poháru, tentokrát v německé Geře. Na 200m dráhu, kterou naši závodníci znají docela dobře, se sjelo přes 500 účastníků, včetně několika mistrů Evropy a světa.

Pro české závodníky starších kategorií (od kadetů výše) to byla jedna z posledních možností před blížícím se ME (23.-28. 7. v Szegedu) konfrontovat se s větší zahraniční konkurencí a pokusit se prokázat svou výkonnost v dráhovém rychlobruslení na takové úrovni, která by mohla zajistit nominaci na ME. Koneckonců byl tento závod jedním z „nominačních“ závodů (ve smyslu sledování výsledků závodníků). A tak tu z české špičky nechyběl až na jednoho či dva závodníky prakticky nikdo, i když tentokrát museli oželet závod seriálu Inline pro život v Praze. Ale ME se jede letos pouze na dráze, a tak dali samozřejmě adepti na reprezentaci přednost závodu Evropského poháru v Geře.

Závodu se zúčastnilo 6 tradičních českých oddílů: BZK Praha, BK Powerslide Náchod, KSB Benátky, KSBM Praha, Powerslide.cz a BO Žďár n. S. Naše zastoupení tu bylo docela početné a také úspěšné. Získali jsme celkem 12 medailí (6-3-3) v individuálních závodech a 6 medailí (2-3-1) ve štafetových závodech. Zlato získali: A. Pískatá (KSBM Praha – Juniorky F-7), L. Přibík (KSBM Praha – Jun E-8), M. Fajkusová (KSB Benátky – jun E-9), P. Stodola (KSBM Praha – jun B-10), M. Došlá (KSB Benátky – jun A-13) a J. Stodola (KSBM Praha – AK-40).

Dá se říct, že nikdo ze závodníků tu rozhodně nezklamal. Již tradičně jsme větší úspěchy zaznamenali v  kategoriích žáků a žákyň (do 13 let), kde jsme prakticky na stejné úrovni jako němečtí závodníci. Je dobře, že se nám podařilo zachytit u dětských kategorií krok s Němci v závodech obratnosti u mladších kategorií, kde jsme dříve velmi ztráceli. Dnes není výjimkou, že naši závodníci své konkurenty i ve slalomech porážejí.

V kategoriích Evropského poháru, tedy od kadetů výše, zaznamenal další letošní úspěch Matěj Krupka (KSBM Praha), který si připisuje body za 2. místo do celkového hodnocení EC na dlouhých tratích. V celkovém hodnocení závodů (včetně sprintérského závodu na 500 m) byl třetí. Matěj Pravda (KSBM Praha) zůstal tentokrát kousek pod stupni vítězů v rámci EC pro krátké tratě.  V kategorii seniorů si vedl dobře i Filip Adlt (BO Žďár n. S.), který udělal oproti loňskému roku výrazný krok kupředu.

Některým našim závodníkům, zejména ve starších kategoriích) překazil pád v některém závodě ještě lepší umístění v celkovém pořadí. V těchto kategoriích tu ovšem byla silná konkurence z více evropských zemí (Rakousko, Dánsko, Francie, Maďarsko, Slovinsko, Švýcarsko…), a tak je umístění do 10. místa brát jako úspěch. To se podařilo Lukáši Veverovi (KSBM Praha) – celkově 9. v juniorech B (celkem 28 závodníků). V této kategorii ale máme ještě skupinu o rok mladších juniorů (Prokop, Klícha, Pravda, Domín), jejichž výkonnost je prakticky na stejné úrovni a kteří pomalinku stoupají v evropském žebříčku výš. Podobná je i situace v juniorkách B (Novotná, Kolesáriková).

Nejvíce závodníků bylo také již tradičně v kategorii kadetů a kadetek. Tam jsme měli víc závodníků, z chlapců si nejlépe vedl Aleš Ceplecha – celkově 21. ze 48, další (Pravda K., Domín Patrik, Brabenec) skončili ve 3. desítce závodníků. Ve výsledkové listině kadetek figurují za ČR tři závodnice. Nejlépe si vedla do kadetek postaršená závodnice KSBM Praha Tereza Bohumská, která skončila na 19. místě (celkem startovalo 53 závodnic). Nebýt pádu ve finále 5000 m vyřazovacích společně se svou týmovou kolegyní J. Stodolovou, mohlo být jejich umístění ještě o něco lepší. Tereza si vedla velmi dobře v pátečním sprintu na 300 m, kde skončila na 11. příčce.

 

Celkové pořadí:

Aktive muži: 1. Tobias Hecht (GER), 2. Nejc Mavsar (SLO), 3. Matěj Krupka (CZE)…5. M. Pravda, 10. F.Adlt, 17. L. Trnavský

Aktive – ženy: 1. Sabine Berg, 2. Jana Gegner, 3. Katharina Rumpus (všechny GER) – bez české účasti

Junioři A: 1. Thimo Kieslich (GER), 2. Stefan Due Schmidt (DEN), 3. Camilo Acosta (KOL),….12. A. Adlt

Juniorky A: 1. Alisa Gutermuth, 2. Lucie Hägele, 3. Lisa Bauer (všechny GER) – bez české účasti

Junioři B: 1.Simon Albrecht, 2. Edwin Bott (oba GER), 3. Manuel Vogl (AUT), … 9. L. Vevera, 15. M. Prokop, 17. J. Klícha, 18. Š. Pravda, 22. P. Domín

Juniorky B: 1. Jenny Peisker, 2. Josie Hofmann, 3. Carolin Zielke (všechny GER),…16. T. Kolesáriková, 17. K. Novotná

Kadeti: 1. Tim Siegel, 2. Ricardo Kugler, 3. Phillipp Letz (všichni GER),…21. A. Ceplecha, 31. K. Pravda, 32. P. Dpmín, 38. T. Brabenec

Kadetky: 1. Ronja Binus (GER), 2. Clara Luleich (GER), 3. Dominika Gardi (HUN),… 19. T. Bohumská, 27. J. Stodolová, 28. M. Sejpalová