Tabor_clanek_web02

Mistrovské tituly pro Novotnou a Suchého [TISKOVÁ ZPRÁVA]

[TISKOVÁ ZPRÁVA] TÁBOR – Třetí díl bruslařského seriálu Inline pro život – LifeInLine Tour v Táboře měl přívlastek mistrovský, v areálu Komora se vedle obvyklého programu pro děti a veřejnost bojovalo o tituly mistrů České republiky v půlmaratonu. Zatímco závod žen ovládla suverénním způsobem olympionička a exmistryně Evropy v short tracku Kateřina Novotná, dosavadní vdoucí muž Českého poháru  Ondřej Suchý musel svést o titul velice tvrdý souboj v rámci šestnáctičlenné skupiny.

Kooperativa LifeInLine Tour Tábor v areálu Komora nabídla velice přívětivé prostředí a 907 m dlouhý přehledný okruh s převýšením 5,94 m. Na trati půlmaratonu závodníci absolvovali 24 okruhů s celkovým převýšením 142,6 m.

Na start závodu žen se postavilo celkem 27 závodnic. Po dešti řada závodnic, včetně favoritky Novotné, zvolila známá šedá „mokrá“ kolečka, ovšem kdo uvěřil v přízeň počasí a ponechal v rámech rychlá kolečka, neprohloupil – po šesti minutách od startu už trať zcela vyschla a mraky se zpět prokousalo slunce. Novotná v úvodních dvou okruzích odtáhla vláček závodnic v roli lokomotivy, kterou pak propůjčila Kamile Novákové a Barbaře Bakošové. V 6. okruhu se Novotná rozhodla pro trhák a v každém okruhu strhující sólovou jízdou najížděla na soupeřky kolem 10 sekund. V 18. okruhu sjela i úvodní skupinu, zařadila se do háku na konec vláčku a odpočívala. Až při vjezdu do závěrečného okruhu opět zaútočila a soupeřky nechala daleko za zády. Cílovou rovinku si vychutnala s rukama nad hlavou, druhá Barbara Bakošová z týmu Inline BSS.sk dojela se ztrátou 1:57,0 min, třetí spurtovala Klára Prokopová, která těsně předstihla jmenovkyni vítězky Kateřinu Novotnou (obě BK Powerslide Náchod) a Evu Šodkovou (LYKO klub Prachatice). Vítězka i přes odpočinkovou pasáž po dojetí skupiny o kolo dosáhla průměrné rychlosti 32,61 km/h.

Závod mužů podle očekávání přinesl mnohem vyrovnanější boj o titul a diváci viděli vynikající aktivní závodění. První tři okruhy nasadil velmi rychlé tempo (kolem 42 km/hod.) Matěj Krupka (KSBM Praha/Inlinebus.cz), který tím roztrhal celé závodní pole na několik skupin. V další části závodu hýřili aktivitou na čele především kromě Matěje Krupky (KSBM Praha/Inlinebus.cz) i Aleš Gorecki a Jakub Apeltauer (BZK Praha), bratři Matěj a Šimon Pravdové (oba KSBM Praha), Vojtěch Pospíšilík (Tempish club) a další. Už v 6. okruhu se opět snažil prudkým útokem roztrhat početné pole úvodní skupiny Krupka, později útočili Suchý, opět Krupka a poté následovalo několik dalších pokusů různých závodníků o roztrhání pole. V předposledním z 24 okruhů se pokusil ujet Apeltauer, ale ani on nebyl úspěšný. V závěrečném okruhu ve stoupání před cílovou rovinkou si zajistil drobný náskok Ondřej Suchý (BZK Praha) a vyhrál tak svůj třetí závod Tour v řadě. Za ním spurtovali Matěj Krupka a Matěj Pravda (oba KSBM Praha/Inline bus), čtvrtý skončil Richard Kudělásek (Bruslárna.cz) a pátý Filip Adlt (TJ Žďár nad Sázavou). Závěrečný okruh vedoucí skupina absolvovala průměrnou rychlostí 44 km/h, průměrná rychlost v celém závodě byla 36,47 km/h.

Absolutní výsledky open mistrovství ČR žen v půlmaratonu: 1. Kateřina Novotná (KSB Benátky nad Jizerou) 40:03,738, 2. Barbara Bakošová InlineBSS.sk) -1:57,0, 3. Klára Prokopová -1:57,2, 4. Klára Prokopová (obě BK Powerslide Náchod) -1:57,5, 5. Eva Šodková (LYKO klub Prachatice) -1:57,5.

Absolutní výsledky open mistrovství ČR mužů v půlmaratonu: 1. Ondřej Suchý (BZK Praha) 35:49,293, 2. Matěj Krupka -0:00,4, 3. Matěj Pravda (oba KSBM Praha/Inlinebus.cz) -0:00,5, 4. Richard Kudělásek (Bruslárna.cz) -0:00,5, 5. Filip Adlt (TJ Žďár nad Sázavou) -0:01,1.

Hlasy vítězů

Kateřina Novotná: „Kolikátý titul na silnici to je nevím, ale jsem ráda za každý nový úspěch. Mokrá
kolečka nebyla dobrou volbou, ale nakonec jsem našla pohodu i na nich. Únik jsem si naplánovala,
jela jsem naplno a výhodou bylo, že mi trenér hlásil v každém okruhu rostoucí náskok – to mi
dodávalo sílu. Nebylo to až tak jednoduché, ale věřila jsem si, přece jen jsem profesionálka, sice
na ledu, a soupeřky amatérky, výkonností rozdíl by měl být vidět. Ale mákla jsem si, stejně jako
v každém závodě série Inline pro život – LifeInLine Tour. Okruh v Táboře se mi moc líbil, povrch byl
parádní.“

Ondřej Suchý: „Hattrick v Tour mě samozřejmě moc těší, o to víc, že se na mistráku sešla kompletní
konkurence. Tento týden jsem dělal ve škole zápočet z desetiboje a to mě trochu rozhodilo
v přípravě. Ujet soupeřům jsem neplánoval, spíš jsem si jen hlídal čelo a sjížděl soupeře při jejich
útocích. Spoléhal jsem na poslední okruh a stoupání před cílem, tam jsem si věřil. Okruh je velice
atraktivní pro diváky, ale pro nás byl trochu nebezpečný, protože někteří předjíždění jezdci se
nedrželi vpravo. Teď se chci připravit na Světový pohár v Ostravě, kde bych rád vylepšil loňské šesté
místo.“