Evropský pohár a MČR na dráze – tituly pro K. Novotnou a M.Krupku

V pořadí již letošní čtvrté mistrovství republiky , tentokrát v  inline rychlobruslení na dráze,  se konalo o víkendu 24.-25. 6. v Benátkách nad Jizerou. Za krásného počasí se zde poprvé v ČR také bojovalo o body do Evropského poháru dráhových závodů. A tak se  hned týden po závodu Světového poháru konala v ČR  další významná mezinárodní bruslařská akce.

Ačkoli termín závodů byl trochu nešťastný, protože v několika sousedních státech měli svá národní mistrovství a tudíž zahraniční konkurence tentokrát nebyla velká (pět zahraničních týmů), na dramatičnosti závodů to nebylo znát. Sešla se zde téměř celá česká závodní špička, která navíc bojovala i o možnost stát se členem reprezentačního týmu, který za měsíc pojede na ME v Szegedu.

O tyto posty se bojovalo ve starších kategoriích, tedy od kadetů výše. Viděli jsme krásné, vyrovnané souboje, taktické bitvy i některé překvapivé individuální výkony. V kategorii žen se sice sešla malá  konkurence, což je škoda, protože s chutí jezdící Kateřina Novotná (KSB Benátky) by si určitě ráda se soupeřkami  zazávodila,ale ty si do Benátek bohužel cestu pro evropské body nenašly.  A tak si s Katkou zazávodily alespoň juniorky A.

V  hlavní mužské kategorii ukázali závodníci vše, co dělá kolečkové bruslení sportem zajímavým a napínavým. Závodům dominoval Matěj Krupka (KSBM Praha/Inlinebus.cz), který si dojel pro pomyslné malé medaile hned na třech  ze čtyř tratí. Jen na nejkratší trati – sprintu na 500 m – ho podle předpokladů překonal jeho týmový kolega Matěj Pravda v novém rekordu dráhy.

Ostatně to, že se v mužské kategorii opravdu bojovalo, svědčí i další dva (minimálně dva, neboť čas na 5000m bodovacích nebyl zatím publikován) dráhové rekordy. Stejně tak si vedla i K. Novotná, která když už neměla konkurenci, bojovala s časem a také na třech ze čtyř tratí rekordy dráhy vylepšila.

Závody měly spád, nikde nebyly žádné zbytečné prostoje, výsledkový servis fungoval bezproblémově a včas. A podle letošních zkušeností z mnoha zahraničních závodů to zase není až taková samozřejmost. I tohle určitě přispělo k pohodové atmosféře závodů. Na závěr MČR pak byli vyhlášeni závodníci nominovaní na ME, které se koná již za měsíc v maďarském Szegedu. Tam nás bude reprezentovat tým složený takto:

Senioři: Matěj Krupka (KSBM Praha/Inlinebus.cz), Richard Kudělásek (Bruslárna.cz), Matěj Pravda (KSbM Praha/Inlinebus.cz), Juniorky B: Kateřina Novotná (BK Náchod), Junioři B: Jaroslav Klícha (KSBM Praha), Šimon Pravda (KSBM Praha), Michal Prokop (BK Náchod), Lukáš Vevera (KSBM Praha),Kadetky: Tereza Bohumská (KSBM Praha).

Pozvání na závody přijala i sekretářka mezinárodní federace FIRS paní Cecílie Nadin. A jak sama potvrdila, byla překvapena velkou a kvalitní základnou zejména v mladších dětských kategoriích. A to tu ještě nebyly zdaleka všechny české oddíly. Je škoda že si na letošní MČR nenašly cestu ty oddíly, které se jinak na závodech  objevují pravidelně. Vždyť kde jinde si mohou závodníci své bruslařské umění  srovnat nejlépe, než na dráhovém MČR.

A byli jsme zvědavi i na zástupce nových oddílů, které letos byly do ČSKB přijaty. Ale stejně jako na předchozí MČR se ani tentokrát nikdo z nich na závodech neobjevil. Je tedy vůbec otázka, zda jsou tyto oddíly vůbec funkční.

MČR v Benátkách – stejně jako všechna letošní MČR – bylo zásluhou vedení ČSKB a především M. Máčel sledované i Českou televizí. Stejně jako z předchozích MČR bude i nyní uvedena reportáž na ČT4. O jejím uvedení nás jistě bude vedení ČSKB informovat. Za tuto práci na poli medializace našeho sportu patří novému vedení velký dík – vždyť dostat informaci o konání MČR v inline rychlobruslení do hlavního vysílacího programu v Brankách bodech sekundách v neděli večer, a ještě v době konání ME ve fotbale, je téměř hrdinský čin.

 

Výsledky Evropského poháru:

Senioři/rky: krátké i dlouhé tratě: Matěj Krupka a Kateřina Novotná na dlouhých i krátkých tratích

Junioři/rky A: krátké tratě: Aleš Gorecki+Lenka Záhumenská, Aleš Gorecki+Klára Prokopová

Junioři/rky B: krátké tratě: Šimon Pravda a Tereza Kolesáriková, dlouhé tratě: Šimon Pravda a Kateřina Novotná

Kadeti/tky: krátké tratě: Aleš Ceplecha a Alexandra Szymkiewicz (POL), dlouhé tratě: Ryszard Slusarczyk (POL) a Alexandra Szymkiewicz (POL)

 

Výsledky  MČR:

Senioři:

Matěj Krupka (KSBM  Praha/Inlinebus.cz)

Matěj Pravda (KSBM  Praha/Inlinebus.cz)

Jakub Apeltauer (BZK Praha)

 

Seniorky:

Kateřina Novotná (KSB Benátky)

 

Junioři A:

Aleš Gorecki  (BZK Praha)

Adam Adlt (TJ Žďár nad Sázavou)

Michal Štrunc (Inlajn.cz)

 

Juniorky A:

Lenka Záhumenská (BZK Praha)

Klára Prokopová (BK Náchod)

Nikol Hlůšková (BOJ Žďár n. Sázavou)

 

Junioři B:

Šimon Pravda (KSBM Praha)

Lukáš Vevera (KSBM Praha)

Jaroslav Klícha (KSBM Praha)

 

Juniorky B:

Kateřina Novotná (BK  Náchod)

Tereza Kolesáriková (KSB Benátky)

Eva Praibišová (Inlinetalent)

 

Kadeti:

Aleš Ceplecha (KSBM Praha)

Patrik Domín (KSBM Praha)

Kryštof Pravda (KSBM Praha)

 

Kadetky:

Michaela Sejpalová (KSB Benátky)

Michaela Kuncířová (KSB Benátky)

Julie Stodolová (KSBM Praha)

 

Junioři C:

Jan Hemer (KSBM Praha)

Lukáš Brabenec (KSBM Praha)

Filip Drábek (KSB Benátky)

 

Juniorky C:

Tereza Bohumská (KSBM Praha)

Milada Došlá (KSB Benátky)

Magdaléna Stodolová (KSBM Praha)

 

Junioři D:

Radek Fajkus (KSB Benátky)

Jan Přibík (KSBM Praha)

Tomáš Bohumský (KSBM Praha)

 

Juniorky D

Tereza Pfeiferová (Powerslide.cz)

Dominika Simandlová (KSB Benátky)

Kateřina Mesteková (KSBM Praha)