Mistrovství Evropy v přehledu

Ve dnech 23.-27. července se v maďarském Szegedu konalo Mistrovství Evropy v dráhovém inline rychlobruslení. Organizátorům se podařilo v neuvěřitelně krátkém čase 3 měsíců (ME připadlo Szegedu až kocem dubna 2012) připravit perfektní mistrovství pro dosud nejvíce kategoriíí pohromadě.

 

Závodilo se na 180 m dlouhé a 5,5 m široké dráze s nvým asfaltovým povrchem. Profil dráhy byl náročný, a proto vyhovoval techničtějším typům závodníkům. I naši reprezentanti si dráhu pochvalovali, protože jsou zvyklí na podobné podmínky z tréninku v ČR.

Na letošním ME dominovali Italové, kterým právě tato technická dráha vyhovovala. Své postavení potvrdili ziskem 63 medailí. V pořadí medailí skončili na druhém místě velmi dobře jezdící Francouzi, třetí byli Němci, kteří však doplatili na volbu značky koleček a při závodech měli nemálo pádů.

 

Nemalou měrou k výbornému dojmu z ME přispěli i čeští reprezentanti, kteří ukázali výrazný výkonnostní posun a přivezli mnoho kvalitních výsledků.Reprezentovalo nás devět závodníků, z toho 3 senioři, 4 junioři B, 1 juniorka B a 1 kadetka. Na ME jsme jeli s cílem vylepšit pozici našich závodníků v konkurenci ostatních evropských zemí a potvrdit vzrůstající výkonnostní posun v druhém sledu zemí.

O výsledku české výpravy se může hovořit jako o nejlepším výsledku v historii, i když samozřejmě loňská medaile z maratonu juniorů B nepadla. Dráhové závody jsou velmi náročné na techniku bruslení, orientaci v balíku, i taktiku, a v tomto světle lze právě hovořit o velmi dobrém vystoupení našich. Oproti minulým letům, kdy jsme získávali spíš dílčí úspěchy, a to ještě povětšinou na na techniku méně náročné silniční části, zaznamenali čeští reprezentanti mnohem větší posun směrem nahoru jako celek. Nikdy v historii jsme nezískali tolik umístění do první dvacítky. Letos jsme takových umístění měli celkem 12, z toho 10 v individuálních závodech.

Náš nejzkušenější závodník Matěj Krupka (již poosmé na ME) svou přípravu směřoval právě  k tomuto mistrovství a svůj plán na umístění v TOP 15 stoprocentně splnil na obou „svých“ dlouhých tratích. 13. místo v bodovacím/vyřazovacím závodě na 10 000 m a skalp např. celé německé reprezentace a 14. místo ve vyřazovačce na 15 000 m jsou výsledkem poctivé přípravy a dobře načasované formy. Matěj nastoupil vzhledem k volnějšímu programu i na krátkých tratích  a i zde jezdil na hranici svých možností a oproti prvnímu startu v Szegedu na Evropském poháru v dubnu si značně vylepšil zajeté časy na 300 i 500 m.

 

Naše sprinterské želízko v ohni Matěj Pravda, ač první rok mezi seniory, dokázal vybojovat také 13. a 14. místo na 300 m t.t. a na 1000 m. Postup do finále na 300 m unikl Matějovi o pověstný vlásek a můžeme jen spekulovat, jak dalece za to mohl opakovaný start, který musel Matěj po selhání časomíry absolvovat. Stejně těsně nepostoupil Matěj do dalšího kola závodu na 1000 m, kde je postupový klíč opravdu velice tvrdý a postupují jen první dva z každé rozjížďky. Svým výkonem v tomto závodě by si to zasloužil. Snad jen na trati 500 m trochu zafungoval stres, ale není to nic, co by se nedalo do budoucna natrénovat. Matěj odjel i rozjížďky obou dlouhých závodů a po solidních výkonech skončil těsně před branami dvacetičlenného finále.

Oba senioři si svými výkony výrazně řekli o nominaci na letošní MS do Itálie.

Richard Kudělásek – debutant v reprezentačním týmu – splnil předpoklady zejména na kratších tratích, které mu vzhledem k jeho původnímu sportovnímu zaměření (sjezdové lyžování, inline slalom) sedí zatím lépe než tratě dlouhé. S časy na tří sprintérských tratích může být spokojený i vzhledem k tomu, jak silná tu byla konkurence.

Čtveřice našich juniorů B ukázala, že jejich nominace byla oprávněná, neboť podávali velice vyrovnané výkony.

Nejlepšího individuálního výkonu celé české výpravy dosáhl Jaroslav Klícha, který na svém druhém mistrovství jako mladší ročník juniorů B dosáhl na vynikající 11. místo v bodovacím-vyřazovacím závodě na 10 000 m. Jára jezdil hodně motivovaný a v každém závodě odváděl maximum. Vzhledem k jeho tréninkovému výpadku z počátku roku byly jeho výkony největším překvapením.

Šimon Pravda postoupil na obou dlouhých tratích do finále a zvláště jeho výkon v rozjížďce na 10 000 m P/E byl ukázkou chytře a efektivně zajeté kvalifikace. Jeho 18. a 19. místo na dlouhých tratích je lepší než loňská umístění jako kadeta staršího ročníku, což je stejně jako u Járy příjemným zjištěním. Oba se loni pohybovali většinou před koncem výsledkové listiny a letos obsazovali mezi stejně starými nebo o rok staršími soupeři místa okolo dvacítky.

Michal Prokop – stejně jako jeho kolegové i on byl na ME již podruhé, se také v závodním poli posunul směrem nahoru. Stejně jako Jára a Šimon – i on byl letos mladší v kategorii Jun B a právě z tohoto pohledu byly jeho výkony velmi slušné. Tito tři závdníci např. na trati 500 m zajeli téměř totožné časy – i na to je vidět jejich vyrovnanost. na dlouhých tratích, kde jinak letos Michal z našich dominoval, se mohla podepsat nemoc, která ho skolila v závěrečné fázi přípravy na ME. Ale manko nebylo příliš výrazné, Michal bojoval na dlouhých tratích o postupy do 20členného finále a jen těsně se mu to nepodařilo.

Lukáš Vevera si odbyl svou premiéru na ME a na 300 m t.t. si zlepšil čas z dubnových závodů v Szegedu o více než půl vteřiny. Na kilometrové trati pak obsadil 29. místo v čase na hranici svého dráhového osobního rekordu. Na dlouhých tratích vzhledem ke svému zaměření nenastupoval, dobře si vedl v závěrečné štafetě.

Vzhledem k tomu, že jsme měli v Szegedu čtyři závodníky v této kategorii, kromě J. Klíchy neodjeli všichni všechny tratě, ale skvělá atmosféra v týmu a fandění ostatních členů i přítomných diváků z řad rodičů hnalo každého k maximálním výkonům.

Na ME jsme měli pouze dvě dívky. Starší z nich – Kateřina Novotná – startovala také jako mladší v kategorii juniorek B. Kačka je výrazně „dlouhotraťařsky“ zaměřená, ale odjela i sprintérskou část a zde zajela standardní časy bez velkého odstupu od středu závodního pole. V první rozjížďce na 10 000 m Eliminace doplatila na hromadný pád, kterému neměla šanci se vyhnout i právě kvůli tomu, že jela v balíku závodnic. Ze zklamání se však rychle oklepala a do druhého dlouhého závodu nastupovala motivovavná a zajela slušnou velmi bojovnou  jízdu. Skončila ve třetí třetině závodního pole, ale bez velkého odstupu. Na specialistku na delší tratě však má možná odjeto ještě příliš málo závodů v silné konkurenci – to je jistě motivace do další přípravy.

Svůj debut na ME si ve 12 letech odbyla i Tereza Bohumská, která byla jednou z nejmladších účastnic mistrovství vůbec. Mezi 14 a 15letými kadetkami si počínala bez zbytečného respektu a její vystoupení si zaslouží velkou pochvalu. Hned ve svém prvním vystoupení v časovce na 300 m Terka ubrala ze svého času z této dráhy z dubna půldruhé vteřiny a o pouhé dvě desetiny nepostoupila do dvanáctičlenného finále. Za sebou nechala kompletní reprezentaci Polska (dívky ročník 1997), Švýcarska i dvě ze tří dobrých Maďarek. Její 15. místo překvapilo všechny přítomné. Na 500m trati pak dokonce svůj čas z dubna vylepšila o více než dvě vteřiny. Na dlouhých tratích sice Tereza do finále nepostoupila, ale nebyla vůbec daleko od postupu a právě zde se projevila větší zkušenost jejích starších soupeřek.

Vystoupení českých závodníků na ME poukázalo na několik příznivých trendů: 

1. závodníci vylepšili techniku bruslení – a to je hned znát na umístěních

2. Lepší umístění měli ti závodníci, kteří se specializují výhradně na kolečkové bruslení a nekombinují ho s bruslením ledovým. Zřetelně to bylo vidět na výrazném výkonnostním posunu Matěje Krupky, který se věnoval short-tracku 7 let a letos poprvé svou přípravu věnoval výhradně kolečkům a nekombinoval ji s ledovou přípravou. Nejde ani tak o techniku – tu mají dospělí závodníci již zažitou a umí ji „překlopit“, ale jde zejména o systém tréninkového plánu, který se v případě dvou sportů s vrcholy sezóny v opačné části roku velmi „tluče“. Poprvé jsme na ME měli dva závodníky, kteří vyrostli z čistě inline tréninku (Š. Pravda a T. Bohumská).

3. Větší výprava – letos 9 závodníků – poskytuje mnohem větší prostor pro zachování dobré nálady v týmu, tak důležité pro podávání dobrých výkonů. To byla letos silná stránka naší výpravy – i soupeři si všimli našeho sebevědomí, neustálého povzbuzování všech všemi, pohody.

4. Důraz na absolvování více závodů v přípravě s větší konkurencí. Závodníci, kteří absolvovali větší množství závodů Evropského poháru, působili vyje´děnějším dojmem, větším sebevědomím a uměli se v početném a silném poli pohybovat lépe než ti, kteří závodili méně. Tato cesta je sice nákladnější variantou, ale zdá se jako nezbytně nutnou pro rozvoj závodních dovedností. Bylo by dobré, aby se na tento aspekt zaměřilo i současné vedení ČSKB a podpořilo třeba kluby právě v tomto bodě.

Všichni naši zástupci v národním dresu bojovali o každou pozici a patří jim za to dík a obdiv. Snad zažitá atmosféra a na vlastní oči pozorované výkony těch nejlepších pro ně budou motivací do dalšího tréninku a stanou se tak motorem i pro další nastupující generaci. Vždyť dobrých bruslařů v mladších kategoriích je u nís víc.

 

Výsledky ME zde: http://speedskating2012ec.info/results/

Foto zde.

Videa ze závodů zde.