Flanders Grand Prix – těžký závod uprostřed léta

Evropský pohár pokračoval o víkendu dalším z prestižních závodů v Oostende, v Belgii. Tradičně silně obsazený třídenní závod letos přivítal ještě větší konkurenci než v minulých letech. Proč zrovna letos?

Nová „Mundial pista“ v Zaandvorde

Belgičané totiž příští rok budou na této dráze pořádat mistrovství světa (22.-31. 8. 2013). K tomuto datu také velmi pečlivě směrují svou činnost: letitou dráhu v Zaandvorde během jednoho roku kompletně přestavěli, a to i přesto, že tady 200m dráha byla. Jenže poloměrem zatáček a délkou rovinky neodpovídala regulím FIRS pro pořádání MS, a tak organizátoři zvolili cestu přestavby. Že to nebyla lehká cesta (nejvíce po finanční stránce), o tom při letošním otevíracím ceremoniálu hovořil předseda klubu pan Marc Decraemer. Otevíracího ceremoniálu této „Mundial pista“ byl přítomen i president CIC pan Roberto Marota.

 

Druhým důvodem, proč se tu letos sešla tak velká konkurence byl také fakt, že vzhledem k datu konání MS se nebude tato tradiční Velká cena Vlámska příští rok konat. Závodníci tak měli nyní jednu z mála příležitostí, jak si dráhu ozkoušet tzv. natvrdo – v těžkých závodech. A tak do Zaandvorde přijelo 23 medailistů z letošní ME. A s nimi i výpravy reprezentací všech hlavních evropských zemí. Jen v seniorech tu startovalo 57 závodníků. Silně obsazené byly ale všechny věkové kategorie včetně dětských. Ostatně vše bylo možné sledovat online: závody byly snímány belgickou televizí. A že se s tím v Belgii moc nemazlí, bylo tedy možné vidět i na obrazovkách: na start tu klidně postaví celé početné závodní pole naráz.

 

Bart Swings je zpět

V kategorii seniorů dominoval (a chuť po ne úplně přesvědčivém výkonu z ME si spravil) domácí závodník Bart Swings, který z 5 závodů tři vyhrál a dvakrát byl druhý. Nutno podotknout, že tu měl silnou podporu svého závodního týmu Powerslide Matter World, který tu neměl v podstatě žádnou jinou týmovou konkurenci. Ale to nic nemění na faktu, že Bart Swings byl opět výborný tak, jak ho známe.

Za ním v pořadí se pak umístil týmový kolega Ewen Fernandez, třetí skončil Ariens Crispin (SKOV Heerde).

V ženách už nebyla situace tak jasná – proti sobě se postavily výborné závodnice francouzského národního týmu proti závodnicím Powerslide Matter World týmu, a bez boje nechtěly odjet ani výborné bruslařky holandského týmu Sprog. Celkové vítězství ve víceboji nakonec získala francouzská závodnice Justine Halbout před Němkou Sabinou Berg a svou týmovou kolegyní Katharinou Rumpus.

Česká účast

Z ČR se závodů účastnil Matěj Krupka, který nastupoval – podobně jako někteří další účastníci, kteří se na MS připravují – přímo z tvrdého tréninku na blížící se mistrovství světa. Ale pravidla pro hodnocení v Grand Prix jsou neúprosná – jen ten závodník, který nastoupí do všech závodů FGP, může být hodnocen v celkovém hodnocení.

A program byl opravdu náročný – první den 300 m časovka a večer 10 000m bodovacích, druhý den 1000 m rozjížďky až finále (Matěj navíc absolvoval rozjížďku hned nadvakrát – kvůli organizačním problémům se musela opakovat) a večer závod na 8 000 m, pak v neděli ráno hned silniční závod na 30 km (s povrchem částečně na kostkách) a hned po obědě rovnou náročná „eliminačka“ na 15 000 m.

Matěj skončil celkově na 21. místě, a se svým výkonem byl vcelku spokojený, litoval jen nedojetého silničního závodu, kde po kolizi v zatáčce dostal křeč a musel odstoupit. Nejpovedenější závod byl pro něj závěrečných 15 000m Elim., kdy už vyjezdil únavu z tvrdého tréninku a zazávodil si opravdu s chutí a skončil na 17. místě. Připíše si tak i další body do celkového pořadí Evropského poháru, kde je zatím na výborném 8. místě na dlouhých tratích.

 

celkové výsledky zde.

Fotogalerie zde.

Videa na stránkách závodu.